Fala kulminacyjna zbliża się do Warszawy. Na budowie mostu Południowego już ruszyła ewakuacja

Czy Warszawa jest zagrożona powodzią? Urzędnicy z warszawskiego ratusza zapewniają, że sytuacja nie jest dramatyczna, ale są przygotowani. W związku z podwyższającym się poziomem Wisły w Warszawie ekipy budujące most Południowy już rozpoczęły ewakuację.

Przez ostatnie dni mieszkańcy Polski zmagają się z powodziami. Fala kulminacyjna na Wiśle obecnie przechodzi przez Małopolskę. Z ustaleń synoptyków wynika, że w najbliższą niedzielę podniesiony poziom wody zostanie zarejestrowany w Sandomierzu. Później fala wezbraniowa będzie się systematyczne zbliżać w kierunku stolicy. Fala kulminacyjna ma dotrzeć do Warszawy we wtorek, 28 maja.

Budowlańcy mostu Południowego ewakuują się znad Wisły 

W związku z tym poziom wody przy bulwarach wiślanych w Warszawie może się podnieść. Od kilku miesięcy trwa budowa mostu Południowego w Warszawie. Jak informuje rzecznik prasowy firmy Gulermak, wykonawcy mostu, budowlańcy już rozpoczęli ewakuację. - Zaczęliśmy od zabezpieczenia materiałów, które mogłaby zabrać rzeka - mówi Bartosz Sawicki w rozmowie z Tvnwarszawa.pl.

Tłumaczy, że wokół filarów usypane są sztuczne wyspy, na których pracownicy firmy trzymają sprzęt i materiały potrzebne przy budowie. W piątek wszystkie przedmioty zostały przeniesione w bezpieczne miejsce - na barki. Rzecznik Sawicki mówi, że dzięki temu fala rzeki ich nie porwie. Również ciężki sprzęt budowlany opuścił już zagrożony teren. Zapewnia, że firma od początku była przygotowana na taką sytuację - wszystko przebiega zgodnie z planem ewakuacyjnym. Na razie nie chce mówić, że budowa mostu Południowego zostanie opóźniona z powodu ewakuacji. - Zobaczymy jak to będzie, jeśli fala faktycznie przyjdzie, bo może się okazać, że na przykład woda naniesie jakieś ciężkie elementy. W tej chwili to jednak tylko gdybanie. Mamy nadzieję, że do niczego takiego nie dojdzie - mówi Bartosz Sawicki. 

Fala kulminacyjna na Wiśle w Warszawie

Nadejście fali kulminacyjnej do Warszawy prognozowane jest na wtorek 28 maja. Warszawski ratusz zapewnia, że sytuacja jest cały czas monitorowana. Obecnie stan wody w Wiśle przy bulwarach w Warszawie wynosi 260 cm. Stan alarmowy ogłaszany jest dopiero, gdy poziom wody osiągnie 650 cm. Pracownicy Urzędu Miasta st. Warszawa mówią, że raczej do tego nie dojdzie. Najwyższy prognozowany poziom wody w Wiśle ma wynieść 485 cm. 

Więcej o:
Komentarze (25)
Fala kulminacyjna zbliża się do Warszawy. Ewakuacja budowy mostu Południowego
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 32 razy 18

  Ale napiszcie, co mamy robić??? Jakie są procedury przeciwpowodziowe??? Bo nie wiem - już mam się modlić, czy zacząć dopiero od wtorku rano??? Panie premierze Morawiecki, jak wygląda ten algorytm? Co Jezus woli? Ważne rzeczy, a Gazeta milczy :(

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 33 razy 17

  Proszę nie modlić się o brak opadów nie dłużej niż 15 sekund i nie częściej niż 2 razy na tydzień.
  Częstsze modlitwy o brak opadów skutkuje suszą. Naukowcy z Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego stwierdzili na podstawie danych empirycznych na 30 000 członkach Radia Maryja i Rycerzy Chrystusa Króla że modlitwa o brak opadów dłuższa niż 20 sekund i odmawiana codziennie powoduje nawet miesięczną przerwę opadów na danym terenia.
  Przy 100 000 modlących się tworzy wtedy parasol ochronny nad całym terytorium RP.

 • frogman

  Oceniono 15 razy 15

  niedawno czytałem, że poziom Wisły w w-wie jest najniższy od wielu lat czyli jak napłynie sporo wody to dopiero będzie normalny?

 • a.k.traper

  Oceniono 8 razy 4

  A S. Dziwisz i M. Jurek dalej się modlą o pogodę, bo chyba coś zaniedbali?

 • ganro

  Oceniono 9 razy 1

  Trzask-prask i tęczowe worki ustawione, bułeczki rozdane, jedną zeżarł Schetyna, ha ha ha.

 • trashbox

  Oceniono 7 razy 1

  hehe kraj jak murzyńska wioska, woda leci nic nie zrobią od XX lat tylko będą biadolić. Dobrze że zimy nie było.

 • szabepio

  Oceniono 4 razy 0

  Widzę że pomimo tragedii powodzi srolenskie matoły plują jadem.

 • larson

  Oceniono 4 razy 0

  "Później fala wezbraniowa będzie się systematyczne zbliżać w kierunku stolicy". Tzn przed Sandomierzem się nie zbliżała? Czy zbliżała ale niesystematycznie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX