Ponad połowa Europejczyków nie głosuje. Aby to zmienić, artyści spotkają się w czwartek w Warszawie

Wybory do Parlamentu Europejskiego już 26 maja, a wielu z nas nadal nie wie na kogo głosować. Co więcej, nie widzi nawet sensu głosowania. Właśnie dlatego organizacja Alliance4Europe organizuje debatę "Kultura i Sztuka rozmawiają o Europie".
Zobacz wideo

Ze statystyk wynika, że ponad połowa obywateli Unii Europejskiej nie korzysta ze swojego prawa do głosowania w wyborach europejskich. Właśnie dlatego powstała pozarządowa organizacja Alliance4Europe, która chce to zmienić. W tegorocznej kampanii #vote4friendship, postawiła sobie za cel, by zachęcić przedstawicieli młodego pokolenia do aktywnego udziału w majowych wyborach do Europarlamentu.

Debata o Europie w Warszawie

Na ostatniej prostej przed niedzielnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego wybitni przedstawiciele kultury i sztuki spotkają się w Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie, aby porozmawiać o Europie. 23 maja (czwartek) artyści będą zastanawiać się dlaczego różnorodność kulturowa i idea ponadnarodowej przyjaźni są tak istotne dla przyszłości Unii.

W debacie swoimi spostrzeżeniami podzielą się m. in.: Agnieszka Holland, Zofia Zborowska, Orina Krajewska, Ziemowit Szczerek i Agnieszka Morawińska. Rozmowę poprowadzi Agata Passent.

Unia Europejska to nie tylko polityczna organizacja i dawca pieniędzy, to przestrzeń wolności i przyjaźni, gdzie każdy i każda może realizować swoje ambicje. O tym chcemy porozmawiać z naszymi gośćmi

- mówi Maia Mazurkiewicz, organizatorka z Alliance4Europe.

Debata "Kultura i Sztuka rozmawiają o Europie" odbędzie się 23 maja 2019 roku o godzinie 18 w Domu Braci Jabłkowskich, ul. Bracka 25, Warszawa. Wstęp na spotkanie jest wolny. Pod tym linkiem można znaleźć wydarzenie na Facebooku >>>

Nowy bar nad Wisłą pokazał, ile zawdzięczany Unii Europie

Debata o różnorodności w UE to nie jedyny projekt pozarządowej organizacji. Kilka tygodni wcześniej Alliance4Europe przeprowadziło eksperyment w barze "Barka" nad Wisłą. Wtedy chcieli uświadomić młodym Polakom, jak dużo zawdzięczają tego, że Polska należy do Unii Europejskiej. Zobaczcie film z nowego baru w Warszawie - PReunon Bar:

"Jedynka to nie koniec" - pod takim hasłem Gazeta.pl i MamPrawoWiedziec.pl zachęcają wspólnie do dokładnego zapoznania się z życiorysami i planami kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Chcemy pokazać, że głosowanie na "jedynkę" nie jest koniecznością, a możliwością, a każdy kandydat jest wart tego, by przyjrzeć mu się bliżej.

O kampanii wyborczej codziennie możecie przeczytać na Gazeta.pl. Na MamPrawoWiedziec.pl znajdziecie natomiast listę kandydatek i kandydatów z krótkimi informacjami na ich temat. Z kolei pod tym adresem w przedwyborczej porównywarce MamPrawoWiedziec.pl możecie sprawdzić, który z kandydatów najbardziej podziela wasze poglądy.

Zobacz wideo
Więcej o: