Rafał Trzaskowski obejmuje patronatem Paradę Równości. Gronkiewicz-Waltz dwanaście razy odmawiała

Rafał Trzaskowski jako pierwszy prezydent Warszawy w historii objął patronatem tegoroczną Paradę Równości. Jego poprzedniczka, Hanna Gronkiewicz-Waltz, w poprzednich latach nie chciała zdecydować się na podobny ruch.
Zobacz wideo

Tegoroczna Parada Równości przejdzie ulicami Warszawy 8 czerwca. O objęciu jej patronatem przez Rafała Trzaskowskiego poinformowali organizatorzy, m.in. Julia Maciocha, prezeska fundacji Wolontariat Równości.

"Bardzo się cieszymy, że możemy oficjalnie ogłosić tę informację. Parada Równości 2019 została objęta patronatem Prezydenta m. st. Warszawy. Dziękujemy, Rafał Trzaskowski!" - czytamy na Facebooku fundacji Parada Równości.

Parada Równości 2019 z patronatem Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski w rozmowie z warszawską "Gazetą Wyborczą" przyznał, że oprócz objęcia parady patronatem, pojawi się też na niej osobiście. Tym razem powie do zgromadzonych kilka słów, a następnie - jak w poprzednich latach, gdy był jeszcze posłem - przejdzie z uczestnikami marszu ulicami Warszawy.

W ubiegłych latach poprzednia prezydent warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, również była zapraszana do objęcia patronatem parady. Dwanaście razy odmówiła, argumentując, że z zasady nie bierze udziału w manifestacjach. Rafał Trzaskowski już w trakcie kampanii wyborczej zapowiadał, że ma w kwestii parady Równości "inne zdanie, niż Hanna Gronkiewicz-Waltz".

Przypomnijmy, że w lutym tego roku prezydent Warszawy podpisał tzw. Warszawską Deklarację LGBT+. Dzięki niej warszawscy uczniowie będą mieli dostęp m.in. do dodatkowych zajęć z edukacji antydyskryminacyjnej. Powstanie również miejski system interwencji kryzysowej.

Więcej o: