Najdroższa książka na świecie jest warta 52 mln dolarów. W Warszawie będzie można obejrzeć jej kopię

"Codex Leicester" autorstwa Leonarda da Vinci, uznawany jest za najdroższą książkę świata. Obecnie znajduje się w prywatnej biblioteczce Billa Gatesa, który zapłacił za nią 30,8 mln dolarów. Niedługo w Warszawie będzie można ją obejrzeć, bo na Warszawskich Targach Książki pojawi się jej kopia.

"Codex Leicester" to najcenniejsza książka w historii świata. To zbiór notatek, które w XVI wieku napisał renesansowy mistrz Leonardo da Vinci. Jeszcze w maju "kodeks" da Vinci będzie można obejrzeć w Warszawie. 

Najdroższa książka świata na Warszawskich Targach Książki 

Najdroższa książka świata, a dokładnie jej wierna kopia, przyjedzie w tym roku na Warszawskie Targi Książki, gdzie będzie można ją oglądać od 23 maja 2019 roku. Kopia została wykonana przez włoskiego rzemieślnika, ale z okazji "wizyty" w Warszawie do dzieła Leonarda da Vinci przygotowany zostanie również polski suplement. 

Oryginał "Kodeks Leicester" znajduje się w prywatnej biblioteczce Billa Gatesa. Miliarder kupił manuskrypt Leonardo da Vinci w 1994 roku na aukcji i zapłacił za niego 30,8 miliona dolarów. To najwyższa cena, którą kiedykolwiek zapłacono za książkę. Pomimo że już ponad 20 lat temu manuskrypt był drogi, dziś jest o wiele, wiele cenniejszy - szacuje się, że może być wart ponad 52 miliony dolarów. Zanim "Codex Leicester" trafił w ręce Gatesa należał jeszcze do dwóch osób - hrabiego Thomasa Coke'a, który kupił go w 1717 roku, a później do bogatego przemysłowca Armanda Hammera. Dzieło nie ma jednej spójnej treści, to zbiór luźnych zapisków renesansowego mistrza na temat jego spostrzeżeń na różne tematy. Dużo miejsca da Vinci poświęca tam na przykład wodzie - analizuje jej naturę, a później na ich podstawie 

Oprócz licznych rysunków autorstwa Leonardo da Vinci oraz jego słynnego pisma lustrzanego można tam znaleźć także wiele ciekawych teorii. Myśliciel sto lat przed tym zanim udało się to udowodnić, mówił o tym, że Księżyc "świeci", bo odbija światło. 

Jak pisze rp.pl, "Kodeks Leicester", który będzie można oglądać w Warszawie, to nie jedyna kopia manuskryptu w Polsce. Z okazji obchodów Roku Leonarda da Vinci Krakowski Dom Emisyjny Manuscriptu postanowił sprowadzić do naszego kraju 50 egzemplarzy renesansowego dzieła. 

Tegoroczne Warszawskie Targi Książki to już dziesiąta edycja największej imprezy książkowej w Warszawie. Targi w tym roku także odbędą się na stadionie PGE Narodowym i potrwają od 23 do 26 maja (czwartek-niedziela). Szczegóły dotyczące imprezy można znaleźć na oficjalnej stronie WTK

Więcej o:
Komentarze (18)
W Warszawie będzie można zobaczyć najdroższą książkę świata. Napisał ją sam Leonardo da Vinci
Zaloguj się
 • awonek

  Oceniono 16 razy 16

  "Dużo miejsca da Vinci poświęca tam na przykład wodzie - analizuje jej naturę, a później na ich podstawie " Kto mi powie, co dobre dziennikarstwo miało na myśli pisząc to zdanie?

 • popis.pasozyty

  Oceniono 17 razy 13

  A dla nas to najcenniejszy będzie kodeks na podstawie którego zostanie skazany jarosław.

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 5 razy 5

  Pożyczę od Billa i też sobie zrobię ksero.

 • urbuu

  Oceniono 3 razy 3

  Czy kopia książki wartej 52 mln dolarów jest warta 52 mln fałszywych dolarów?

 • jottsp

  Oceniono 3 razy 3

  kodeks - tak jak ksiazka sklada sie ze zeszytych kart - ale zostal "wydany" w 1 egzemplarzu

 • waldek44844

  Oceniono 2 razy 2

  Ja mam oryginalną podróbkę kopi ...

 • nanorobot

  Oceniono 2 razy 2

  "1994 roku na aukcji i zapłacił za niego 30,8 miliona dolarów. To najwyższa cena, którą kiedykolwiek zapłacono za książkę. Pomimo że już ponad 20 lat temu manuskrypt był drogi, dziś jest o wiele, wiele cenniejszy - szacuje się, że może być wart ponad 52 miliony dolarów."

  30.8 mln. dolarów z 1994 to, uwzględniając inflację, jakies 53 mln. dolarów z 2019. Dno ...

 • sarhenziel

  Oceniono 10 razy 2

  A nam Niemcy tyle starodruków spalili.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX