Rafał Trzaskowski obiecywał darmową komunikację dla licealistów, ale jej nie będzie? Ratusz: Potrzeba 60 mln

Radna Joanna Staniszkis w interpelacji zapytała o termin realizacji jednej z obietnic wyborczych Rafała Trzaskowskiego - darmowej komunikacji miejskiej dla uczniów szkół średnich. Ratusz odpowiada, że sprawa jest "przedmiotem analizy", a realizacja przedsięwzięcia spowodowałaby uszczuplenie budżetu miasta o ok. 60 milionów złotych.
Zobacz wideo

Podczas kampanii wyborczej Rafał Trzaskowski poinformował, że jednym z wprowadzonych przez niego udogodnień dla warszawiaków w ramach programu "Wspieramy Rodziny" będzie darmowa komunikacja dla młodzieży.

- Chcielibyśmy, tak samo jak dla uczniów szkół podstawowych, wprowadzić darmową komunikację dla młodzieży ze wszystkich szkół średnich w Warszawie - zapowiadał we wrześniu zeszłego roku Rafał Trzaskowski, uściślając, że w ramach programu uczniowie mogliby korzystać z komunikacji za darmo w ramach bezpłatnej Karty Miejskiej.

Radna pyta o darmową komunikację dla licealistów. Ratusz: Potrzeba 60 milionów

Teraz o realizację tej obietnicy wyborczej prezydenta Warszawy zapytała radna Joanna Staniszkis z Koalicji Obywatelskiej. "W programie wyborczym pan prezydent obiecał objęcie bezpłatnymi biletami na komunikację miejską uczniów uczących się w warszawskich szkołach ponadpodstawowych, a także uczniów mieszkających w Warszawie, a uczęszczających do szkoły ponadpodstawowej poza Warszawą" - napisała w interpelacji przesłanej do warszawskiego ratusza, pytając, kiedy planowana jest realizacja programu. Przypomniała również, że podobne rozwiązanie obowiązuje we Wrocławiu, w Szczecinie i Częstochowie.

Do pytania radnej odniósł się zastępca prezydenta, Robert Soszyński, który odpowiada w ratuszu za transport i infrastrukturę. Nie podał konkretnej daty realizacji projektu - poinformował za to, że program zwolnienia z opłat za komunikację uczniów szkół średnich "ze względu na szczególny interes społeczny i złożone obietnice jest przedmiotem analizy".

Jak dodał, darmowa komunikacja dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów obowiązująca w Warszawie od 2017 roku sprawiła, że przychody miasta zmniejszyły się o około 13 milionów złotych. Podkreślił, że zwolnienie z opłat uczniów szkół średnich uszczupliłoby budżet o kolejne 60 milionów złotych. Jeśli programem zostaliby objęci tylko uczniowie w Warszawy (bez uwzględnienia uczniów dojeżdżających), to byłby to nieco mniejszy koszt - około 29 milionów złotych.

To nie koniec kosztów projektu. Soszyński przyznał również, że konieczne byłoby uwzględnienie dodatkowych opłat związanych z oczekiwaniami finansowymi operatorów wojewódzkich - Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej, które świadczą miastu usługi przewozowe w ramach wspólnego biletu ZTM-KM-WKD.

Więcej o:
Komentarze (115)
Rafał Trzaskowski obiecywał darmową komunikację dla licealistów, ale jej nie będzie? Ratusz: Potrzeba 60 mln
Zaloguj się
 • marwel

  Oceniono 41 razy 19

  Rybak złapał złotą rybkę z PO i pyta. Jak zostaniesz wypuszczona to spełnisz moje trzy życzenia . Na co złota rybka z PO - nie ale mogę Ci coś obiecać .

 • facio60

  Oceniono 22 razy 16

  Pora wreszcie mówić o tym, że kto ROZDAJE ten jednocześnie komuś ZABIERA.
  I nie interesuje mnie kto to robi. PiS daje 500+ wszystkim, a więc nawet bogaczom, 13 emeryturę również każdemu, często osobom, które z tego tytułu mają większe dochody ode mnie.
  Mnie te wszystkie "przyjemności" dla ludu jakoś omijają. Nie załapałem się również na kredyty dla MM, nie wziąłem kredytu w SFR na zakup kolejnego mieszkania i nie krzyczę o dofinansowanie.
  Efekt jest taki, że obecny rząd a w ślad za nim i następny, szukają tej kasy do rozdawnictwa U MNIE. Nie choruję, nie chodzę na zwolnienia, jakoś NIKT nigdy i nigdzie mnie nie dofinansował.
  I oto ja i mnie podobni, mamy urządzać kolejne zrzutki dla upośledzonych INACZEJ.
  Pora sp...ć z tego kraju, choć byłem temu zawsze przeciwny. Za chwilę skończy się koniunktura i jeśłi stopień rozdawnictwa się nie skończy, to czekać nas może zabójcza inflacja i masa ludzi rozpaczliwie szukających pracy. Ale póki co, jesteśmy w Unii i kto zna języki i ma fach w ręku, opuści ten grajdołek.

 • trzybar

  Oceniono 30 razy 16

  Niesamowite, czołowy polski polityk zorientował się że:
  a) wprowadzenie obietnic kosztuje realne pieniądze
  b) ludzie pamiętają o obietnicach z kampanii wyborczej
  Normalnie widzę popłoch... :)

 • soso_soso

  Oceniono 34 razy 14

  Przecież kilka kamienic to jest 60 mln zł. A Trzaskowski zdaje się odmawia przyjęcia kamienic. Żeby aż tak być zakochanym w ideach prof Hani Waltz?? No przesada, panie Trzaskowski, przesada.

 • czesiu.wisniak

  Oceniono 21 razy 13

  Recepta jest prosta. Licealiści niech zmienią orientację i wtedy będą mogli sobie jeździć tęczowym homotramwajem.

 • saves

  Oceniono 23 razy 13

  Podpisał za to kartę LGBT. Ciekawe czy dwóch panów złapanych dzisiaj na wzajemnej masturbacji w saunie na jednym z warszawskich basenów czytało jej założenia?

 • tramwajarz74

  Oceniono 19 razy 13

  Pan Trzaskowski obiecał też podwyżki o 800 zł dla opiekunek w żłobkach. I jak do tej pory, pomimo uchwały Rady podwyżek nie ma!

 • jojne.klajnszwanc

  Oceniono 15 razy 11

  Jak to mówił obywatel brytyjski Vincent od finansów - pieniędzy nie ma i nie będzie. Warszawa zagłosowała i teraz może pocałować prezydenta Trzaskowskiego w d... tylko tak żeby wiceprezydent Rabiej nie był zazdrosny i nie strzelił focha.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX