Rafał Trzaskowski obiecywał darmową komunikację dla licealistów, ale jej nie będzie? Ratusz: Potrzeba 60 mln

Radna Joanna Staniszkis w interpelacji zapytała o termin realizacji jednej z obietnic wyborczych Rafała Trzaskowskiego - darmowej komunikacji miejskiej dla uczniów szkół średnich. Ratusz odpowiada, że sprawa jest "przedmiotem analizy", a realizacja przedsięwzięcia spowodowałaby uszczuplenie budżetu miasta o ok. 60 milionów złotych.
Zobacz wideo

Podczas kampanii wyborczej Rafał Trzaskowski poinformował, że jednym z wprowadzonych przez niego udogodnień dla warszawiaków w ramach programu "Wspieramy Rodziny" będzie darmowa komunikacja dla młodzieży.

- Chcielibyśmy, tak samo jak dla uczniów szkół podstawowych, wprowadzić darmową komunikację dla młodzieży ze wszystkich szkół średnich w Warszawie - zapowiadał we wrześniu zeszłego roku Rafał Trzaskowski, uściślając, że w ramach programu uczniowie mogliby korzystać z komunikacji za darmo w ramach bezpłatnej Karty Miejskiej.

Radna pyta o darmową komunikację dla licealistów. Ratusz: Potrzeba 60 milionów

Teraz o realizację tej obietnicy wyborczej prezydenta Warszawy zapytała radna Joanna Staniszkis z Koalicji Obywatelskiej. "W programie wyborczym pan prezydent obiecał objęcie bezpłatnymi biletami na komunikację miejską uczniów uczących się w warszawskich szkołach ponadpodstawowych, a także uczniów mieszkających w Warszawie, a uczęszczających do szkoły ponadpodstawowej poza Warszawą" - napisała w interpelacji przesłanej do warszawskiego ratusza, pytając, kiedy planowana jest realizacja programu. Przypomniała również, że podobne rozwiązanie obowiązuje we Wrocławiu, w Szczecinie i Częstochowie.

Do pytania radnej odniósł się zastępca prezydenta, Robert Soszyński, który odpowiada w ratuszu za transport i infrastrukturę. Nie podał konkretnej daty realizacji projektu - poinformował za to, że program zwolnienia z opłat za komunikację uczniów szkół średnich "ze względu na szczególny interes społeczny i złożone obietnice jest przedmiotem analizy".

Jak dodał, darmowa komunikacja dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów obowiązująca w Warszawie od 2017 roku sprawiła, że przychody miasta zmniejszyły się o około 13 milionów złotych. Podkreślił, że zwolnienie z opłat uczniów szkół średnich uszczupliłoby budżet o kolejne 60 milionów złotych. Jeśli programem zostaliby objęci tylko uczniowie w Warszawy (bez uwzględnienia uczniów dojeżdżających), to byłby to nieco mniejszy koszt - około 29 milionów złotych.

To nie koniec kosztów projektu. Soszyński przyznał również, że konieczne byłoby uwzględnienie dodatkowych opłat związanych z oczekiwaniami finansowymi operatorów wojewódzkich - Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej, które świadczą miastu usługi przewozowe w ramach wspólnego biletu ZTM-KM-WKD.

Więcej o: