Arsenał w Markach. Miał całą gablotę niewybuchów i pocisków przeciwpancernych

Policja trafiła do domu w Markach, w którym 35-letni Piotr Ch., miał nietypową kolekcję. Jego hobby było kolekcjonowanie pochodzących z II wojny światowej niewybuchów i pocisków. Na miejsce od razu wezwano jednostkę saperów.
Zobacz wideo

Policjanci z Kobyłki pod Warszawą podczas służby zwrócili uwagę na osobowego forda, który wyjeżdżał z tzw. "piasków" przy ul. Dworkowej. Postanowili zatrzymać go do kontroli. 

Marki. Mężczyzna zgromadził w domu nielegalny arsenał 

W samochodzie było dwóch mężczyzn, a przy nich leżały wykrywacze metali. Tłumaczyli policjantom, że urządzenia są im potrzebne do uprawiania hobby - szukania starych monet. Przyznali również, że podczas  wyprawy znaleźli kilka. Funkcjonariusze postanowili jednak dokładniej sprawdzić całe auto. Mieli dobry instynkt, ponieważ w bagażniku znaleziono niewybuchy pochodzące z okresu II wojny światowej. Dopiero wtedy okazało się, że jeden z mężczyzn zbiera nie tylko monety, a także broń i amunicję z czasów wojny. Dodał, że w domu ma już sporą kolekcję. Policjanci od razu zabezpieczyli pojazd i powiadomili służby wojskowe, które zajmują się materiałami wybuchowymi. Później udali się również do Marek - właśnie tam mieszkali obaj mężczyźni.

Podczas wizyty w domu jednego z mężczyzn policjanci zobaczyli wielką gablotę pełną amunicji, pocisków przeciwpancernych i bojowych. Funkcjonariusze i saperzy zabezpieczyli pięć sztuk naboi wielkokalibrowych, granat moździerzowy, 98 sztuk naboi pistoletowych kal. 7,62 mm, pocisk odłamkowo-zapalający kal. 30 mm, dwie sztuki niewybuchów pocisków przeciwpancernych kal. 37 mm z zapalnikami dennymi i smugaczami, niewybuch pocisku odłamkowego al. 23 mm z zapalnikiem głowicowym, dwie sztuki granatów typu F1 oraz zapalnik głowicowy typu RGM z detonatorem.

Policjanci przesłuchali obu mężczyzn, jeden z nich Piotr Ch. usłyszał zarzuty posiadania bez zezwolenia broni i amunicji oraz gromadzenia substancji lub przyrządów wybuchowych mogących sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach. Teraz 35-latkowi może grozić kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

Wpłać datek na GreenpeaceWpłać datek na Greenpeace Fot. Greenpeace

Więcej o: