Miasto Jest Nasze alarmuje: ZTM zmienił rozkład jazdy niezgodnie z prawem. "Sytuacja będzie analizowana"

Rozkład komunikacji miejskiej w Warszawie został zmieniona na cały tydzień "majówkowy". Już od 29 kwietnia wszystkie autobusy i tramwaje jeździły według świątecznych rozkładów. Miasto Jest Nasze informuje, że ZTM wprowadziło taką zmianę niezgodnie z prawem.
Zobacz wideo

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował pod koniec zeszłego tygodnia, że rozkład komunikacji miejskiej w Warszawie zostanie zmieniony. Wszystkie autobusy i tramwaje od 29 kwietnia do 5 maja będą jeździły zgodnie z sobotnimi i świątecznymi rozkładami. 

MJN: ZTM zmienił rozkład niezgodnie z prawem? ZTM odpowiada

W związku ze zmianami, które wprowadziło ZTM wielu warszawiaków miało problem z dotarciem na czas do pracy. W dodatku przez to, że komunikacja miejska jeździła rzadziej, było tłoczno. Stowarzyszenie działaczy miejskich Miasto Jest Nasze informuje na swoim Facebooku, że zmiana mogła zostać wprowadzona niezgodnie z prawem. Działacze powołują się na rozporządzenie z 2017 roku, z którego wynika, że dni powszednie, w które można wprowadzić "sobotni" rozkład jazdy są ściśle określone. Te dni to: 2 maja, 21 czerwca, 16 sierpnia, 24 grudnia oraz 27 grudnia. 

Wprowadzenie świątecznego rozkładu przed majówką nie było uzasadnione. Wbrew rozporządzeniu prezydenta miasta i własnemu kalendarzowi komunikacji ZTM zmienił rozkład jazdy 29 i 30 kwietnia

- czytamy na profilu MJN. Działacze dodają, że przez zmianę "tysiące warszawiaków spóźniło się do pracy, nie wsiadło do zapchanych tramwajów lub jechało przepełnionymi autobusami i tramwajami". Żądają także wytłumaczenia od ZTM i warszawskiego ratusza. 

Sprawę skomentował Tomasz Kunert, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w rozmowie z Tvnwarszawa.pl. Kunert tłumaczył: z innego paragrafu wynika, że ZTM może podjąć decyzję o "ustaleniu specjalnej komunikacji w okresach o zmniejszonych potrzebach transportowych". - Zawsze w czasie dni wolnych, połączonych z pracującymi, frekwencja w komunikacji miejskiej jest niższa, stąd decyzja, że robimy taką powiększoną sobotę - powiedział rzecznik. Dodał, że sytuacja z poniedziałku 29 kwietnia zostanie przeanalizowana, aby w przyszłości taki problem się nie powtórzył. 

Więcej o:
Komentarze (35)
Miasto Jest Nasze alarmuje, że ZTM zmienił rozkład jazdy niezgodnie z prawem. ZTM tłumaczy
Zaloguj się
 • ravenheart2

  Oceniono 46 razy 36

  Pozwolę sobie zauważyć że 29 i 30 IV większość szkół, urzędów, i zakładów pracy działała normalnie. Stąd przynajmniej w poniedziałek powinien zostać rozkład jazdy jak w dni powszednie.
  Takie tłumy w autobusach i tramwajach, jakie były w te dni to nawet w porannym szczycie rzadko się spotyka.
  Podsumowując: kolejny przejaw niekompetencji ZTM.

 • junk92508

  Oceniono 34 razy 28

  Ja rozumiem że nie ma sensu by autobusy woziły powietrze...

  Ale akcja informacyjna powinna być dużo wcześniej i lepsza...

  Do mnie nie dotarło i bez sensu czekałem na autobus i się denerowowałem... na szczęście się nie spoznilem

 • mordodarcie

  Oceniono 42 razy 26

  Jak jest zmieniana komunikacja na świąteczna - powinno być darmowe parkowanie

 • slaveuss

  Oceniono 20 razy 18

  A dane do oceny zmniejszonych potrzeb transportowych to skad ZTM wzial? Z sufitu prawdopodobnie i wie to kazdy kto w tych dniach jechal do pracy. Żenada ZTM.

 • zielona-galazka

  Oceniono 17 razy 11

  Miasto jest nasze a nie wasze.

 • opiniamoja

  Oceniono 8 razy 8

  dokładnie! był to bardzo głupi pomysł, na tramwaj czekało się ok 10 min, tłumy ludzi, nie można było wsiąść, trasa żoliborz-centrum, porażka!!! mam nadzieję że już nigdy więcej ztm nie wpadnie na coś takiego

 • tegepe

  Oceniono 18 razy 8

  Zawsze uważałem, że Polska to Europa Wschodnia i daleko jej do europejskich standardów.

 • goostav234

  Oceniono 11 razy 7

  Czy mógłby wypowiedzieć się znany ekspert ds. transportu (co prawda nie z MJN, ale blisko), autor nowatorskiej teorii o braku trzeciej nogi u kierowcy, Pan Robert Buciak (@rbuciak)?

  Ew., jeśli On nie może, to chociaż brawurowy cyklista, radny Gawryś (@radogost i @hallgrimur)?

 • siwywaldi

  Oceniono 6 razy 6

  Pan "niedorzecznik" Kunert najwyraźniej zapomniał, że to tabakiera jest dla nosa, a nie odwrotnie.
  Ale ponieważ prawdopodobnie nie wie, co jest owa tabakiera, to powiem mu wprost: to komunikacja jest DLA pasażerów, a NIE odwrotnie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX