1 maja w Warszawie pod znakiem manifestacji i marszu narodowców. Utrudnienia i zmiany w komunikacji

1 maja upłynie pod znakiem uroczystości z okazji 15-lecia dołączenia Polski do Unii Europejskiej i trzech manifestacji, które przejdą ulicami Warszawy. Wśród nich będzie m.in. Marsz Suwerenności organizowany przez środowiska narodowe i Młodzież Wszechpolską. Mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu, niektóre autobusy zostaną skierowane na objazdy.
Zobacz wideo

Z okazji 15. rocznicy dołączenia Polski do Unii Europejskiej 1 maja na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się szczyt „Together for Europe. High Level Summit”. Oprócz premiera Mateusza Morawieckiego wezmą w nim udział przedstawiciele krajów, które weszły do UE po 2004 roku: Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

Spotkanie będzie trwało od godziny 10 do 15. Na jego czas nie będzie większych utrudnień - zostanie jedynie wprowadzony zakaz zatrzymywania się na ulicach Boleść, Bugaj, Nowy Zjazd, Grodzka i na łącznicach mostu Śląsko-Dąbrowskiego. W okolicy planowane są marsze, które będą miały wpływ na pozostałe zmiany w komunikacji.

1 maja w Warszawie. Manifestacje i marsz narodowców

Pierwsza manifestacja rozpocznie się o godzinie 11 na skwerze Wisłockiego. Jej uczestnicy zapowiedzieli, że przejdą Nowym Światem, a następnie ulicą Warecką przez plac Powstańców Warszawy i dalej ulicami Mazowiecką i Królewską na plac Grzybowski, gdzie przemarsz zakończy się około godziny 13.30.

Ratusz informuje, że w czasie manifestacji autobusy linii linii 102, 105, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 227, 400, 503, 518 mogą zostać skierowane na objazdy.

Na godzinę 13 zaplanowano z kolei tzw. Marsz Suwerenności organizowany przez środowiska narodowe (m.in. przez Konfederację KORWiN Braun Liroy Narodowcy, Stowarzyszenie Marsz Niepodległości i Młodzież Wszechpolską). Jego uczestnicy spotkają się o godzinie 13 na placu Zamkowym, a później przejdą Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Świętokrzyską pod Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej przy ulicy Jasnej, gdzie planują pikietę. 

Na czas marszu powyższe ulice będą nieprzejezdne, a autobusy 102, 105, 107, 111, 116, 178, 180, 222, 400, 503, 518 i ZM2 zostaną skierowane na objazdy.

W Marszu Suwerenności zadeklarowało udział co najmniej 10 tysięcy osób. Marszu zakazał początkowo prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który zapowiedział, że w stolicy "nie ma miejsca dla brunatnych marszy". Ostatecznie Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił jego decyzję, a narodowcy otrzymali zgodę na przejście ulicami Warszawy 1 maja. Trzaskowski zapowiedział jednak, że niezwłocznie rozwiąże marsz, gdy pojawią się na nim faszystowskie hasła lub symbole.

W związku z obchodami 1 maja Święta Pracy, swoją manifestację zaplanowali także przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej, którzy spotkają się przy placu Grzybowskiej o godzinie 12.30 i przejdą ulicami Graniczną i Przechodnią na plac Bankowy. Ratusz informuje, że w czasie marszu autobusy linii 102, 105, 227 mogą zostać chwilowo skierowane na objazdy. 

W kolejnych dniach w Warszawie również należy spodziewać się utrudnień w ruchu. 2 maja, z okazji Święta Flagi, planowany jest m.in. VII Bieg Flagi. Z kolei 3 maja -  jak co roku - w Warszawie planowana jest defilada wojskowa, a także "Bieg Konstytucji 3 Maja". O szczegółach i utrudnieniach w komunikacji w tym dniu można przeczytać tutaj.

Więcej o: