Obchody święta Konstytucji 3 Maja w Warszawie - defilada, harmonogram, utrudnienia w ruchu

W ramach święta Konstytucji 3 Maja w Warszawie odbędą się liczne wydarzenia, które utrudnią komunikację w mieście. Wśród największych atrakcji jest otwarcie dla zwiedzających Belwederu, 29. "Bieg Konstytucji 3 Maja" oraz defilada wojskowa.
Zobacz wideo

3 maja w godzinach od 10 do 16 dla zwiedzających otwarta zostanie siedziba prezydenta Polski. W Belwederze zostaną udostępnione sala Pompejańska, Zielona, Marmurowa, Malinowa, Lustrzana, Kominkowa, Konferencyjna oraz gabinet marszałka Józefa Piłsudskiego. Od 1 do 3 maja darmowy wstęp obowiązuje także w Łazienkach Królewskich, które zwiedzać można w godzinach 10-20.

Punktualnie o 11 z Agrykoli (al. Hopfera) wyruszy 29. edycja "Biegu Konstytucji 3 Maja". Biegacze pokonają trasę o długości 5 kilometrów. Z tego powodu od godziny 6 rano wyłączone z ruchu zostaną ulice J. Hoene-Wrońskiego, Górnośląska (pomiędzy ulicami J. Hoene-Wrońskiego i Rozbrat) i Rozbrat (od ul. Książęcej). Ulice znajdujące się na trasie biegu będą zamykane od około godziny 10 do 13. Bieg Konstytucji wystartuje z parku Agrykola, dalej biegacze pobiegną na trasie: Łazienkowska - Czerniakowska - Szwoleżerów - Agrykola - Al. Ujazdowskie - Matejki - Wiejska - Piękna - Górnośląska - Myśliwiecka - J. Hoene-Wrońskiego - Rozbrat do mety w rejonie skrzyżowania z ulicą Szarą. W związku z tym zmiana tras obejmie autobusy linii 105, 107, 108, 114, 116, 118, 127, 141, 159, 162, 166, 171, 180, 185, 187, 195, 222, 400 i 503.

Poza tym tego dnia zostanie wprowadzony specjalny rozkład jazdy dla linii autobusowych 105, 114, 131, 520 oraz 523. Pociągi SKM będą jeździć według świątecznego rozkładu jazdy. 1 i 3 maja zawieszone zostanie funkcjonowanie linii 126. W długi majowy weekend pociągi pierwszej linii metra będą jeździć zgodnie z sobotnim lub świątecznym rozkładem jazdy. Składy linii M2 będą wahadłowo kursować od Ronda Daszyńskiego do stacji Stadion Narodowy.

3 maja. Defilada wojskowa "Silni w sojuszach" - szczegółowa trasa przemarszu oraz utrudnienia w ruchu

Utrudnienia związane z organizacją defilady rozpoczną się już w czwartek 2 maja, od godziny 23 do godziny 18 następnego dnia w obydwu kierunkach zostanie zamknięta Wisłostrada - wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły, od skrzyżowania z ulicą Sanguszki do skrzyżowania z ulicą Karową. Od 8 do 15 dla ruchu pieszego i rowerowego, a od 14 do 15 także dla ruchu kołowego zamknięty będzie Most Gdański. Od 11 do 15 zamknięty będzie Most Śląsko-Dąbrowski, w tym od 14 do 15 dla pieszych.  W związku z defiladą niedostępne będą także miejsca parkingowe w okolicach zamkniętych ulic i mostów.

Organizatorzy zachęcają widzów do ustawiania się w dwóch najbardziej korzystnych punktach widokowych znajdujących się przy Multimedialnym Parku Fontann oraz na Bulwarach Wiślanych. Dla osób niepełnosprawnych przygotowano specjalny sektor, do którego wejście dostępne jest od ulicy Boleść. 

Defilada wojskowa rozpocznie się 3 maja o godzinie 14 i zakończy po godzinie 16. W pochodzie udział weźmie ponad dwa tysiące wojskowych z Polski oraz krajów sojuszniczych NATO. W tym roku po raz pierwszy pojawią się także funkcjonariusze innych służb mundurowych: w defiladzie na 3 maja udział weźmie Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Służba Ochrony Państwa, Straż Ochrony Kolei, Straż Marszałkowska, Lasy Państwowe, Służba Więzienna i Krajowa Administracja Skarbowa. Wisłostradą przejedzie ponad 200 pojazdów, na niebie mieszkańcy Warszawy będą mogli podziwiać 80 samolotów i śmigłowców.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: