Śródmieście. Jechał na hulajnodze jezdnią zamiast chodnikiem. W dodatku z dzieckiem

W wielkanocny poniedziałek na ulicy Marszałkowskiej w Warszawie sfotografowano mężczyznę, który jechał na hulajnodze elektrycznej po jezdni zamiast chodnikiem. W dodatku przemieszczał się na niej razem z dzieckiem. Teraz - zgodnie z prawem o ruchu drogowym - może mu grozić do 500 złotych mandatu.
Zobacz wideo

W poniedziałek 22 kwietnia reporter Agencji Gazeta sfotografował mężczyznę, który jedzie ulicą Marszałkowską między samochodami, zamiast poruszać się po chodniku, który znajduje się tuż obok. W momencie sfotografowania mężczyzna przejeżdżał akurat przez przejście dla pieszych. Jechał na hulajnodze wraz z dzieckiem, które stało na hulajnodze przed nim.

Śródmieście. Jechał jezdnią na hulajnodze elektrycznej

- To niewątpliwie wykroczenie - komentuje nadkom. Robert Szumiata z komendy policji w Śródmieściu. Zgodnie z kodeksem drogowym użytkownicy hulajnóg elektrycznych są traktowani tak samo jak piesi i mogą się poruszać wyłącznie po chodnikach. Jeśli nie stosują się do przepisów, grozi im od 20 do 500 złotych mandatu. Analogiczna kara grozi za poruszanie się na hulajnogach elektrycznych po ścieżkach rowerowych. Wyjątkiem jest sytuacja, w której w pobliżu nie ma chodnika - wówczas przepisy dopuszczają, żeby użytkownicy hulajnóg poruszali się lewym poboczem drogi lub lewą krawędzią jezdni. 

Poprosiliśmy wydział ruchu drogowego o informację ws. dalszego postępowania i ewentualnego wymierzenia kary sfotografowanemu mężczyźnie. Czekamy na odpowiedź.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu na Krakowskim Przedmieściu piesza została potrącona przez nastolatka jadącego na hulajnodze chodnikiem. Trafiła do szpitala, ale ostatecznie to ona dostała mandat w wysokości 50 złotych, bo "nagle zmieniła pozycję, narażając się na zderzenie. Mandat wystawiono zgodnie z art. 3 o prawie drogowym, który nakłada na uczestnika ruchu "obowiązek zachowania ostrożności" oraz nakazuje unikania działań mogących spowodować zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku ruchu drogowego.

---

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: