Ruszyła rozbiórka kamienicy przy Grzybowskiej 37 (tzw. kamienicy Tarasiewiczów). To jeden z ostatnich budynków na Woli pamiętających okres przedwojenny. Kamienica została zbudowana w latach 1936-37 i przez lata była siedzibą firmy "Pluton", która jako pierwsza w Warszawie zajmowała się parzeniem kawy i prowadzeniem sieci kawiarni. Przez podwórko przy Grzybowskiej 37 przechodził mur warszawskiego getta. W czasie wojny kamienica została w niewielkim stopniu zniszczona, ale odbudowano ją już w 1946 roku.
Teraz z przedwojennej kamienicy zostaną gruzy - jako pierwsza została wyburzona ściana południowa. Władze Woli, które od dłuższego czasu podejmowały kroki mające na celu ochronę budynku, nie kryją oburzenia. W ubiegłym roku urząd dzielnicy zawnioskował o ujęcie kamienicy w rejestrze zabytków, co pozwoliłoby na jego niewyburzanie. To się jednak nie udało, bo Jakub Lewicki, mianowany przez PiS wojewódzki konserwator zabytków, uznał, że nie ma podstaw do wpisania jej do rejestru, bo budynek nie jest już "nośnikiem wartości zabytkowych".
- Od tej decyzji odwołaliśmy się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które niestety podtrzymało decyzję Wojewódzkiego Konserwatora. W konsekwencji kamienica przy ul. Grzybowskiej 37 nie została objęta ochroną konserwatorską - mówi burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski.
Jak dodaje, konserwator nie tylko odmówił wpisania budynku do rejestru zabytków, lecz także w ustawowym terminie nie odpowiedział na zapytanie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. To umożliwiło rozbiórkę, którą uzasadniono złym stanem technicznym.
Sprawa jest bulwersująca, gdyż odbyło się to przy niemej postawie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który mimo zapytania ze strony Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego nie wydał w ustawowym terminie opinii. Tym samym stracona została szansa na to, aby Wojewódzki Konserwator Zabytków wypowiedział się jakie elementy budynku musiałyby zostać ocalone. Nie mieści mi się to w głowie
- dodaje burmistrz Woli.
W miejsce przedwojennej kamienicy przy Grzybowskiej 37 powstanie 17-piętrowy apartamentowiec. Developer - firma Matexi - zapowiedział już, że budynek trafi w gusta "klientów premium" - znajdzie się w nim około 200 mieszkań i dwupiętrowy parking podziemny.
O uratowanie kamienicy walczyli też mieszkańcy dzielnicy ze stowarzyszenia Wola Mieszkańców i lokalni działacze ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, którzy zamieścili na Facebooku zdjęcia wyburzanej kamienicy.
"Jeśli pytacie jak to możliwe, że mimo starań społeczników (Aneta Skubida) został wyburzony, to pytania kierujcie do mianowanego przez PiS wojewódzkiego konserwatora zabytków Jakuba Lewickiego, który odmówił wpisania budynku do rejestru zabytków. Następnie w ustawowym terminie nie odpisał na pismo, co umożliwiło rozpoczęcie rozbiórki. Odwołanie od decyzji konserwatora odrzuciło także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tyle w temacie troski PiS o warszawskie zabytki" - napisali działacze MJN na Facebooku.