Warszawa. Co oznaczają syreny alarmowe 19 kwietnia? 76. rocznica powstania w getcie warszawskim

W piątek 19 kwietnia przypada 76. rocznica powstania w getcie warszawskim. W południe w Warszawie zawyją syreny alarmowe.
Zobacz wideo

O godzinie 12:00 w Warszawie zawyją syreny. W oficjalnym komunikacie udostępnionym na stronie miasta stołecznego Warszawy czytamy, że syreny alarmowe miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności zostaną włączone w celu upamiętnienia 76. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

19 kwietnia o 12:00 zawyją w Warszawie syreny alarmowe. Dziś 76. rocznica powstania w getcie warszawskim

Tego dnia Muzeum Żydów Polskich POLIN organizuje Akcję Żonkile - wolontariusze będą tego dnia rozdawali mieszkańcom Warszawy papierowe kwiaty, mające przypomnieć o tej ważnej dla miasta historii. Symbol żonkila został zaczerpnięty od Marka Edelmana, który przeżył likwidację getta i do końca życia składał przed pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żonkili. Od lat akcji przewodzi hasło "Łączy nas pamięć".

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i trwało do połowy maja. Była to pierwsza akcja zbrojna podjęta przez polskie organizacje podziemne wymierzona w Niemców oraz było to pierwsze miejskie powstanie w Europie okupowanej przez nazistowską Rzeszę. Decyzja o wybuchu powstania została podjęta po decyzji o likwidacji getta. W powstaniu wzięło udział od 1000 do 1500 słabo uzbrojonych bojowników. Według danych raportu Stroopa w walce zginąć miało sześć tysięcy Żydów. Po powstaniu 56 tysięcy osób znaleziono w ukrytych bunkrach - większość z ukrywających się została wywieziona do obozów koncentracyjnych. Według historyków dane hitlerowców są jednak zawyżone.

Więcej o: