"Wizualizacja vs rzeczywistość". MJN alarmuje, że Rotunda wygląda inaczej niż sugerowała wizualizacja

Rotunda jest w trakcie rewitalizacji. Od początku decyzja budziła kontrowersje - stołeczny konserwator chciał wpisać ją do rejestru zabytków, ale było już za późno - rozbiórka ruszyła. Prace są już na końcowym odcinku, a stowarzyszenie Miasto Jest Nasze zwraca uwagę, że budynek wygląda zupełnie inaczej niż obiecywały wizualizacje.
Zobacz wideo

Prace związane z rewitalizacją Rotundy PKO w Warszawie rozpoczęły się w marcu 2017 roku, ale szybko zostały zatrzymane. Interweniował stołeczny konserwator zabytków, który zażądał wpisania budynku do rejestru. Michał Krasucki argumentował, że stalowa konstrukcja Rotundy jest oryginalna i wymaga ochrony. Odkrył bowiem, że poprzedni konserwator, Piotr Brabander, który wydał pozwolenie na rozbiórkę, niedokładnie zbadał sprawę i popełnił błąd. 

Rotunda i jej wizualizacja

Interwencja Michała Krasuckiego była już jednak spóźniona. Jakub Lewicki, Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków zdecydował nie wpisywać budynku PKO do rejestru zabytków. Tłumaczył, że prace są już na zbyt zaawansowanym etapie, a w dodatku problemem byłyby również formalności. Konkurs na rozbiórkę i rewitalizację trzeba byłoby rozpisać od nowa, co w praktyce oznaczałoby, że na wpół rozebrany szkielet Rotundy mógłby przez wiele lat czekać na kolejne decyzje. Ostatecznie, prace rozbiórkowe i rewitalizacja ruszyły dalej. 

Zwolennikami wpisania Rotundy do rejestru zabytków i zachowania jej oryginalnego kształtu było również stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Jak pisze stowarzyszenie na Facebooku kilka lat temu odrzucono ich wniosek o wpisanie budynku do rejestru zabytków. "Dzisiaj, gdy inwestycja PKO Bank Polski wchodzi na ostatni etap i zdejmowane są rusztowania, widzimy coraz więcej dowodów na to, że nasze obawy były uzasadnione" - piszą.

Zwracają uwagę na to, że budynek w rzeczywistości wygląda inaczej niż sugerowały to wizualizacje. Wyszczególniają dwie różnice, które rzucają się w oczy najbardziej: szyby, które miały być przezroczyste, a są ciemne i refleksyjne oraz charakterystyczny "szlaczek" na górze elewacji. Ten z kolei zdaje się być płaski, jak pisze MJN, nie ma on "głębi", którą sugerowały projekty. 

To, że wizualizacje potrafią czasem wprowadzić w błąd, nie jest niczym nowym. Pisaliśmy już o tym w 2017 roku, gdy porównywaliśmy nowo powstałe budynki w Warszawie z ich wizualizacjami. Czytaj więcej>>>

Wizualizacje mogą manipulować obrazem w dowolny sposób, to od architekta zależy, komu zleca ich wykonanie

- mówiła Aleksandra Wasilkowska, warszawska architektka w rozmowie z Metrowarszawa.pl. Podkreślała, że "dobra i prawdziwa wizualizacja jest na wagę złota. - Do dobrego wizualizatora trzeba ustawić się w kolejce i słono zapłacić - dodawała. 

Zobacz wideo

Nowa Rotunda w Warszawie

Nowa Rotunda zmieni swoją funkcję. Bank odda 1/3 powierzchni na cele publiczne. Funkcje bankowe w wyremontowanym budynku zostaną zlokalizowane na parterze i w podziemiu. Funkcję przestrzeni publicznej będzie pełnił tzw. "Salon Miejski", obejmujący całe pierwsze piętro budynku. Znajdzie się tam, m.in. multimedialny punkt informacji o wydarzeniach kulturalnych, miejsce odpoczynku i spotkań, galeria sztuki i kawiarnia. Budynek ma być wyposażony w najnowocześniejsze instalacje. 

Wątpliwości wzbudza jednak termin oddania budynku "odświeżonej" Rotundy. Wcześniej informowano, że zostanie oddany w czwartym kwartale 2018 roku. Pomimo że zdaje się, iż prace są już na końcowym etapie, to teraz, w połowie kwietnia 2019 roku, Rotunda nie jest jeszcze gotowa. 

Edyta Skorupska z PKO BP tłumaczyła w rozmowie z Metrowarszawa.pl, że opóźnienie wynikało z "konieczności przeprowadzenia dodatkowych obliczeń dla zastosowanych w Rotundzie indywidualnych rozwiązań konstrukcji fasad szklano-aluminiowych". 

Przy realizacji projektu najważniejsze jest dla nas, żeby Nowa Rotunda była budynkiem wyjątkowym

- podkreśla Skorupska.

Kiedy zatem Rotunda zostanie oddana do użytku? To pytanie pozostało bez odpowiedzi

Więcej o:
Komentarze (80)
"Wizualizacja vs rzeczywistość". MJN alarmuje, że Rotunda wygląda inaczej niż sugerowała wizualizacja
Zaloguj się
 • asperamanka

  Oceniono 42 razy 40

  Ja tę nową rotundę widzę codziennie, i to jest porażka. Zbyt ciemne szyby to jedno, ale zwłaszcza ten dach bez otaczającej opaski, z szybami po sam szczyt, wygląda jak rzodkiewka lub ogórek z wycinarki dekoracyjnej do warzyw.

  Zresztą w ogóle to, co zrobiono ze Ścianą Wschodnią to klęska - Pasaż Wiecha to slumsowaty wygon okraszony zbyt wysokimi latarniami i betonowymi „niewiadomoczym” jako klombami chyba, proszący się tylko o tłum zombiaków z filmu klasy C do kompletu, Zodiak sztuczny jak margaryna udająca masło, do tego jeszcze powstający pawilon Grycana na placyku przy Atlanticu niszczący pierwotną kompozycję. Nie wiem kto to wszystko projektował i na jakim haju, ale poproszę o namiary na dealera.

 • bzdziszewiak2

  Oceniono 34 razy 18

  Ktoś popełnił błąd, ktoś nie zdąrzył, ktoś wydał decyzję, ktoś bardzo chciał zmienić Rotundę. A wszystko to po to, żeby ktoś wybudował szpetne 100-metrowe monstrum, o pretensjonalnej nazwie, zaledwie kilka metrów od wsiowej rotundy i też niezgodnie z wizualizacją. Buractwo i łapówki.

 • jeak

  Oceniono 19 razy 17

  Artykuł:
  "Funkcję przestrzeni publicznej będzie pełnił tzw. "Salon Miejski", obejmujący całe pierwsze piętro budynku. Znajdzie się tam, m.in. multimedialny punkt informacji o wydarzeniach kulturalnych, miejsce odpoczynku i spotkań, galeria sztuki i kawiarnia."

  IMO bez sensu. To powinno być zlokalizowane na parterze, bo generować będzie duży ruch. Bank powinien być na piętrze.

 • sykstus_7

  Oceniono 25 razy 15

  Wygląda to obrzydliwie. Niestety jak większość obecnie wznoszonych budynków.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 16 razy 14

  Już pierwsze zdjęcie pokazuje, że wizualicja jest OK, a wykonawca poszedł "po taniości" i zmienił budowę dachu i elewacji.
  Powinno być odstępstwo od projektu, kara i nakaz doprowadzenia do stanu projektu.

 • szumarek

  Oceniono 12 razy 10

  Żagiel Libeskinda też na wizualizacjach był połyskujący, a w rzeczywistości okazał się kabiną prysznicową.

 • damia11n

  Oceniono 9 razy 9

  Przykład upraszczania formy w architekturze tak jak w znakach graficznych marek. Czy to dobra tendencja? Wg mnie nie zawsze prowadzi do pozytywnej zmiany jakościowej. W tym wypadku wygląda bardzo słabo. Przypomina wiele kamiec warszawskich pozbawionych po wojnie detali architektonicznych. Smutny znak czasu. Z eterycznego budynku zrobiono wyciskarkę do cytrusów, jak ktoś już wcześniej zauważył. Wielka szkoda, bo Smyk się udał znakomicie.

 • ostatniwolnyloginwtymportalu

  Oceniono 19 razy 9

  Żona dwa lata po ślubie też wygląda inaczej niż wizualizacja z okresu narzeczeństwa. Z tym, że tu mamy równouprawnienie. Męża też to dotyczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX