W najbliższych tygodniach w Warszawie rozpocznie się remont pięciu trotuarów, podczas którego zamontowane tam zostaną innowacyjne chodniki antysmogowe. Miasto informuje, że już rozstrzygnięto konkurs. Wartość kontraktu to ponad 5 mln zł, a prace wykona firma Adrog.
Stolica od dawna walczy ze smogiem. Oprócz dofinansowania na nowe piece, stawia także na nowoczesne rozwiązania - chodniki pochłaniające szkodliwe związki, np. dwutlenek azotu. Pozytywne wyniki badań skuteczności nawierzchni skłoniły warszawskich drogowców z Zarządu Dróg Miejskich do wykorzystania tej technologii. Oznacza to, że już wkrótce antysmogowe chodniki pojawią się w pięciu miejscach w Warszawie:
- Warszawa jako jedno z pierwszych miast w Polsce i Europie będzie stosowała tę innowacyjną technologię na tak dużą skalę. To oczywiste, że chodniki antysmogowe nie rozwiążą za nas problemu zanieczyszczeń powietrza i niskiej emisji, ale mogą skutecznie przyczynić się do eliminacji niebezpiecznych substancji pochodzących z ruchu drogowego. Ich efektywność została potwierdzona badaniami - mówi Rafał Trzaskowski.
Taki chodnik już teraz znajduje się w Warszawie. Pierwszy antysmogowy chodnik powstał w ramach eksperymentu przy rondzie Daszyńskiego, o czym pisaliśmy już w październiku zeszłego roku. Wybudował go inwestor sąsiedniego biurowca, firma Skanska, przy współpracy z ZDM, partnerami naukowymi i producentem betonu – firmą Górażdże Cement SA. Teraz miasto wykorzysta nowoczesną metodę, a warszawiacy zyskają równe chodniki i czystsze powietrze.
Jeszcze w tym roku antysmogowy chodnik może pojawić się na ul. Górczewskiej na odcinku od ul. Syreny do ul. Młynarskiej (5300 mkw.). Podobny remont planowany jest w Al. Jerozolimskich na odcinku od ul. Lindleya do al. Jana Pawła II (4700 mkw.), ul. Idzikowskiego na odcinku od ul. Puławskiej do ul. Sobieskiego (4800 mkw.), a także al. Reymonta na odcinku od ul. Kochanowskiego do ul. Broniewskiego (5100 mkw.).
Beton, z którego wykonane są antysmogowe płyty chodnikowe, ma właściwości fotokatalityczne. W ich produkcji wykorzystywany jest cement z dodatkiem nanometrycznego dwutlenku tytanu. Pod wpływem działania promieni słonecznych jest w stanie zredukować stężenie szkodliwych substancji w powietrzu, takich jak np. dwutlenku azotu. Rozkładane substancje stają się nieszkodliwe (podobne związki stosuje się do nawożenia roślin) i następnie wraz z wodą deszczową odprowadzane są do gleby. Atutem samego betonu są właściwości samooczyszczenia się.
Jak działa antysmogowy chodnik? Fot. UM Warszawa
Koszty wykonania antysmogowego betonu są niewiele wyższe od standardowego - zaledwie o kilkanaście procent. Nowoczesne płyty chodnikowe zachowują swoje oczyszczające właściwości przez cały okres użytkowania i są tak samo trwałe jak tradycyjne płyty betonowe.