Antysmogowe chodniki pojawią się w Warszawie. Będą pochłaniały smog w pięciu miejscach

Antysmogowe chodniki wkrótce pojawią się w pięciu miejscach w Warszawie. Pierwszy, testowy chodnik już pochłania zanieczyszczenia przy rondzie Daszyńskiego, a niedługo takich trotuarów będzie więcej. Prezydent Rafał Trzaskowski podkreśla, że Warszawa jako pierwsze miasto w Europie zastosuje tę metodę na tak szeroką skalę.
Zobacz wideo

W najbliższych tygodniach w Warszawie rozpocznie się remont pięciu trotuarów, podczas którego zamontowane tam zostaną innowacyjne chodniki antysmogowe. Miasto informuje, że już rozstrzygnięto konkurs. Wartość kontraktu to ponad 5 mln zł, a prace wykona firma Adrog.

Antysmogowe chodniki pojawią się w Warszawie

Stolica od dawna walczy ze smogiem. Oprócz dofinansowania na nowe piece, stawia także na nowoczesne rozwiązania - chodniki pochłaniające szkodliwe związki, np. dwutlenek azotu. Pozytywne wyniki badań skuteczności nawierzchni skłoniły warszawskich drogowców z Zarządu Dróg Miejskich do wykorzystania tej technologii. Oznacza to, że już wkrótce antysmogowe chodniki pojawią się w pięciu miejscach w Warszawie:

  • al. Lotników na odcinku od al. Wilanowskiej do ul. Puławskiej (ponad 5300 mkw.),
  • al. Wojska Polskiego na odcinku od ul. Popiełuszki do pl. Inwalidów (6 tys. mkw.),
  • al. Solidarności na odcinku od ul. Bielańskiej do Nowy Przejazd (450 mkw.)
  • ciągu ulic Czecha – Sejmikowa na odcinku od ul. Kajki do ul. Wydawniczej (ponad 2000 mkw.),
  • ul. Zawodzie na odcinku od ul. Augustówka do ul. Kobylańskiej (1500 mkw.).

- Warszawa jako jedno z pierwszych miast w Polsce i Europie będzie stosowała tę innowacyjną technologię na tak dużą skalę. To oczywiste, że chodniki antysmogowe nie rozwiążą za nas problemu zanieczyszczeń powietrza i niskiej emisji, ale mogą skutecznie przyczynić się do eliminacji niebezpiecznych substancji pochodzących z ruchu drogowego. Ich efektywność została potwierdzona badaniami - mówi Rafał Trzaskowski.

Chodnik oczyszcza już powietrze przy rondzie Daszyńskiego

Taki chodnik już teraz znajduje się w Warszawie. Pierwszy antysmogowy chodnik powstał w ramach eksperymentu przy rondzie Daszyńskiego, o czym pisaliśmy już w październiku zeszłego roku. Wybudował go inwestor sąsiedniego biurowca, firma Skanska, przy współpracy z ZDM, partnerami naukowymi i producentem betonu – firmą Górażdże Cement SA. Teraz miasto wykorzysta nowoczesną metodę, a warszawiacy zyskają równe chodniki i czystsze powietrze.

Jeszcze w tym roku antysmogowy chodnik może pojawić się na ul. Górczewskiej na odcinku od ul. Syreny do ul. Młynarskiej (5300 mkw.). Podobny remont planowany jest w Al. Jerozolimskich na odcinku od ul. Lindleya do al. Jana Pawła II (4700 mkw.), ul. Idzikowskiego na odcinku od ul. Puławskiej do ul. Sobieskiego (4800 mkw.), a także al. Reymonta na odcinku od ul. Kochanowskiego do ul. Broniewskiego (5100 mkw.).

Zobacz wideo

Jak działa antysmogowy chodnik?

Beton, z którego wykonane są antysmogowe płyty chodnikowe, ma właściwości fotokatalityczne. W ich produkcji wykorzystywany jest cement z dodatkiem nanometrycznego dwutlenku tytanu. Pod wpływem działania promieni słonecznych jest w stanie zredukować stężenie szkodliwych substancji w powietrzu, takich jak np. dwutlenku azotu. Rozkładane substancje stają się nieszkodliwe (podobne związki stosuje się do nawożenia roślin) i następnie wraz z wodą deszczową odprowadzane są do gleby. Atutem samego betonu są właściwości samooczyszczenia się.

Jak działa antysmogowy chodnik?Jak działa antysmogowy chodnik? Fot. UM Warszawa

Koszty wykonania antysmogowego betonu są niewiele wyższe od standardowego - zaledwie o kilkanaście procent. Nowoczesne płyty chodnikowe zachowują swoje oczyszczające właściwości przez cały okres użytkowania i są tak samo trwałe jak tradycyjne płyty betonowe.

Więcej o: