Bemowo. Legendarny klub piłkarski GKS Świt może zniknąć. PGNiG żąda blisko 4 milionów złotych

Bemowski klub piłkarski GKS Świt może zniknąć. Spółka PGNiG, właściciel zajmowanego przez klub terenu, wskazuje, że jego władze korzystały z działki w sposób niezgodny z umową i żąda zapłacenia blisko 4 milionów złotych. - To absurdalne zarzuty - komentuje prezes GKS Świt, wskazując, że państwowa spółka może szukać pretekstu, żeby pozbyć się klubu.

Klub GKS przy ulicy Oświatowej istnieje na Bemowie od blisko 100 lat. W 1923 roku założyli go kolarze, a rok później zaczęła w nim działać sekcja piłki nożnej, która istnieje do dziś - obecnie trenuje w niej blisko setka dzieci z różnych roczników. Teraz - jak alarmują władze klubu - GKS Świt może upaść.

Bemowo. PGNiG chce prawie 4 milionów od GKS Świt. "Skąd mamy wziąć takie pieniądze?"

Spółka PGNiG, która po transformacji ustrojowej stała się użytkownikiem wieczystym terenu, żąda od klubu 3 milionów 700 tysięcy złotych. Prezes GKS Świt mówi, że otrzymał wezwanie do zapłaty w styczniu tego roku. PGNiG stoi na stanowisku, że klub przez ostatnie sześć lat korzystał z terenu niezgodnie z umową i dlatego domaga się zapłacenia tak wysokiej kwoty. 

Jesteśmy w dziesiątce najstarszych klubów w Polsce, teraz jedną decyzją możemy zostać zamknięci. Od stycznia mamy trzy miesiące na zgłoszenie do sądu upadłości. Skąd jako mały klub, który żyje wyłącznie z dotacji i składek członkowskich, mamy wziąć takie pieniądze?

- mówi prezes GKS "Świt" Zbigniew Michalski w rozmowie z Metrowarszawa.pl, dodając, że od stycznia co miesiąc dostaje również faktury na kwotę 45 tys. złotych za użytkowanie terenu.

PGNiG zarzuca klubowi, że korzystał z terenu przy Oświatowej niezgodnie z umową - przedstawiciele spółki podkreślają, że władze GKS nie miały zgody na organizowanie na terenie klubu imprez okolicznościowych.

Klub jako jedyny użytkownik terenu, wyłącznie do celów sportowych, nie miał prawa użytkować go w inny, niezgodny z prawem i niebezpieczny sposób.
Podczas wydarzeń, organizowanych bez zgody i wiedzy PGNiG SA, uczestnicy spożywali alkohol. Jest to niedopuszczalne biorąc pod uwagę edukacyjny cel, do którego została przeznaczona nieruchomość.
Jako odpowiedzialna firma nie akceptujemy sytuacji, podczas której mogłoby dojść do jakiegokolwiek zagrożenia osób przebywających na terenie przy ul. Oświatowej 12, w szczególności dzieci

- czytamy w oświadczeniu PGNiG przesłanym do naszej redakcji.

"Absurdalne zarzuty"

Prezes GKS Świt przyznaje, że organizował na terenie klubu m.in. chrzciny i komunie jego uczestników. Jak dodaje, praktyka trwała od wielu lat, a bezpieczeństwo dzieci w jego ocenie w żaden sposób nie było zagrożone.

- Absurdalne zarzuty. PGNiG wie o tym od 40 lat. To były wesela, chrzty dzieci zawodników, nie było żadnego niebezpieczeństwa - tłumaczy Michalski, dodając, że przychód z imprez okolicznościowych był przeznaczany wyłącznie na potrzeby klubu.

Jak podkreśla, pomoc w postaci zamiany działek zaoferowała dzielnica, a on sam będzie jeszcze szukał dróg odwołania od decyzji PGNiG. - Najważniejsze są dzieciaki, które u nas trenują - mówi.

Spółka informuje natomiast, że "od lat kładzie duży nacisk na wsparcie sportu, w tym także mniejszych, lokalnych inicjatyw".

Dla PGNiG nadrzędnym celem jest dobro dzieci i zapewnienie im możliwości kontynuowania treningów. Spółka podjęła rozmowy z radnymi miasta oraz władzami dzielnicy Bemowo w celu wypracowania rozwiązań, które pozwolą dzieciom rozwijać ich pasje sportowe

- czytamy w oświadczeniu PGNiG. Spółka podkreśla, że rozpoczęła też rozmowy z warszawskimi klubami sportowymi, tak, aby dzieci trenujące w GKS Świt "trafiły w dobre ręce w przypadku trudności w prowadzeniu działalności przez klub".

W maju mija termin, w którym GKS Świt - w przypadku braku porozumienia z PGNiG - będzie musiał ogłosić upadłość. Jak pisze portal Tustolica.pl, zamknięty został już budynek administracyjny klubu, a działka może być szykowana pod sprzedaż, bo teren jest atrakcyjny dla deweloperów. 

Więcej o:
Komentarze (21)
Bemowo. Legendarny klub piłkarski GKS Świt może zniknąć. PGNiG żąda blisko 4 milionów
Zaloguj się
 • miastomakow

  Oceniono 25 razy 21

  Tak właśnie PiS niszczy Polskę. Tak jak komuniści.

 • sir.fred

  Oceniono 20 razy 18

  Z jakiej racji PGNiG jest użytkownikiem wieczystym tego terenu? Przecież to jest boisko, a nie gazownia.

 • vito60

  Oceniono 18 razy 16

  Skąd to całkowite zakłamanie? Spółka dba o sport i dzieci, dlatego zamierza puścić klub z torbami. Co innego mówią, co innego robią. Taka cecha pisiorów, zaprzeczyć faktom bez mrugnięcia okiem.

 • wojnis1979

  Oceniono 16 razy 14

  Ministerstwo kultury pod kuratelą prmiera z tableta, niejakiego Glińskiego,zarządało od klubu sportowego MKS Agrykola 100 tyś zł za użytkowanie gruntu na terenie parku Agrykola który od lat leży odłogiem, a dzieciaki trenują na tartanowym boisku do piłki ręcznej, o ile ich ktoś nie przegoni.

 • Robert Milewski

  Oceniono 17 razy 13

  Jak zwykle.gnoje chcą sprzedać teren deweloperom i zarobić kasę. Może im tej teren po prostu zabrać, będą mieli problem z głowy? Ten klub tam jest od zawsze i nie widzę powodu, dla którego ma nagle przestać istnieć.

 • jolars1

  Oceniono 15 razy 11

  Najwyraźniej potrzebna im kasa dla toruńskiego muchomora. Granda! Mieszkam od lat przy tym boisku, nigdy nie było żadnych problemów ani ekscesów.

 • terisma

  Oceniono 12 razy 8

  Zakłamanie PiS niby wspomagają w świetle jupiterów, a jak nie ma świateł zgnoić. Trzeba niestety iść na wybory , żeby poźniej nie narzekać

 • yosemitesam

  Oceniono 9 razy 7

  "zamknięty został już budynek administracyjny klubu, a działka może być szykowana pod sprzedaż, bo teren jest atrakcyjny dla deweloperów. "

  Zapewne dla takich developerów w czarnych sukienkach, którym państwowy PGNiG opyli glebę ze zwyczajową dla tej sekty bonifikatą 98%.

 • aaggnniikk

  Oceniono 4 razy 2

  Musza haracz dac PIS na 500+

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX