Strajk nauczycieli w Warszawie. Puste ulice i zamknięte szkoły. Pierwszego dnia protestowało ponad 500 placówek

Stołeczny ratusz podsumował pierwszy dzień protestu nauczycieli. Strajkowało 57 procent przedszkoli, 86 procent szkół podstawowych i 84 procent szkół ponadpodstawowych. Miasto wciąż uaktualnia listę strajkujących placówek i informuje, w jakich miejscach są prowadzone zajęcia dodatkowe dla dzieci.
Zobacz wideo

W poniedziałek 8 kwietnia w całej Polsce rozpoczął się strajk nauczycieli organizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Nauczyciele domagają się m.in. wyższych płac i zapowiadają, że jeśli rząd nie przystanie na ich propozycje, to będą strajkować do odwołania.

Czytaj też: Strajk nauczycieli. Byliśmy w szkołach. "Ja bym chciała zobaczyć ministrę Zalewską z bułką w zębach"

Strajk nauczycieli w Warszawie. Nie strajkowało tylko 57 szkół

Warszawski ratusz poinformował, że pierwszego dnia w strajku wzięło udział 57 procent przedszkoli, 86 procent szkół podstawowych oraz 84 procent szkół ponadpodstawowych. W proteście wzięli udział nauczyciele z 202 warszawskich przedszkoli oraz 319 szkół. Zaledwie 57 warszawskich szkół w ogóle nie strajkowało (było to 31 szkół podstawowych, 10 liceów, 15 zespołów szkół i jeden młodzieżowy ośrodek wychowawczy). 

Tylko w kilkunastu szkołach kadra pedagogiczna była w stanie zapewnić opiekę nad dziećmi. Z tego względu na czas strajku miasto przygotowało bezpłatne atrakcje dla uczniów i przedszkolaków, którzy mogli za darmo odwiedzić m.in. stołeczne muzea, teatry czy warszawskie ZOO, które do godziny 14 wydało ponad 2 tysiące darmowych wejściówek.

Część rodziców zabrało swoje dzieci do pracy - w ten sposób postąpił m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

"W związku ze #StrajkNauczycieli wielu z nas, rodziców, organizuje czas w pracy również swoim dzieciom. Dziękuję warszawskim rodzicom za to wsparcie. A ze mną dziś w pracy pomocnik najlepszy z najlepszych, mój syn Staś" - napisał na Twitterze.

Ratusz udostępnia aktualną listę szkół i przedszkoli biorących udział w proteście, którą można znaleźć tutaj. Na stronie www.edukacja.warszawa.pl jest z kolei dostępna wyszukiwarka z ofertą zajęć dla dzieci, których szkoły nie zapewniają opieki na czas strajku.

Miasto informuje też, że jeśli szkoła lub przedszkole nie zapewnia opieki podczas strajku, to rodzice dzieci do lat 8 mają też możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego. Z pytaniami można dzwonić pod numer 19115 oraz do urzędników, którzy odpowiadają za edukację w konkretnych dzielnicach (lista kontaktów znajduje się na stronie www.edukacja.warszawa.pl).

Zobacz wideo
Więcej o: