Jest lista wszystkich strajkujących szkół. Warszawa bierze pod uwagę "najczarniejszy scenariusz"

- Bierzemy pod uwagę najczarniejszy scenariusz - poinformowały władze Warszawy przed zbliżającym się strajkiem nauczycieli. Miasto udostępniło wyszukiwarkę, która pozwala na znalezienie informacji o wszystkich strajkujących szkołach i przedszkolach oraz o tym, czy na czas strajku placówki są w stanie zapewnić dzieciom opiekę.
Zobacz wideo

- Jednoznaczne wyniki referendum strajkowego i przedłużające się negocjacje z rządem wskazują, że 8 kwietnia rozpocznie się strajk nauczycieli - poinformował w czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wiceprezydent miasta Renata Kaznowska na konferencji prasowej dodała, że ratusz bierze pod uwagę "najczarniejszy scenariusz", w ramach którego w Warszawie zastrajkować może 321 z 376 szkół i 151 z 351 przedszkoli.

Strajk nauczycieli w Warszawie. Można sprawdzić, które szkoły biorą w nim udział

Na konferencji prasowej władze Warszawy poinformowały, że jeśli do strajku dojdzie, to jego skutki odczuje około 200 tysięcy uczniów szkół i przedszkolaków. W związku z zapowiadanym protestem nauczycieli miasto udostępniło stronę, na której można wyszukać wszystkie placówki deklarujące udział w strajku. Po wpisaniu nazwy szkoły lub przedszkola rodzice mogą się też zapoznać z informacją, czy w trakcie protestu nauczycieli mają one możliwość zapewnienia opieki nad dziećmi. Wyszukiwarka szkół i przedszkoli jest dostępna tutaj.

Ratusz przygotował także poradnik dla rodziców, w którym informuje o możliwości zaprowadzenia dzieci na zajęcia zorganizowane przez miasto - to domy kultury, biblioteki, czytelnie, ośrodki sportu i rekreacji. Z listą placówek można się zapoznać tutaj.

Miasto informuje, że jeśli szkoła lub przedszkole nie zapewnia opieki podczas strajku, to rodzice dzieci do lat 8 mają też możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego. Z pytaniami można dzwonić pod numer 19115 oraz do urzędników, którzy odpowiadają za edukację w konkretnych dzielnicach (lista kontaktów znajduje się na stronie www.edukacja.warszawa.pl).

Ratusz zapowiedział, że jeśli w piątek 5 kwietnia informacja o strajku potwierdzi się, to urzędnicy będą pracować przez cały weekend, żeby jak najlepiej przygotować się na nadchodzące dni.

Więcej o: