Słynny obraz Rembrandta będzie wystawiony w Łazienkach Królewskich. Można go oglądać do maja

Obraz Rembrandta można od dziś oglądać w Łazienkach Królewskich. Od środy 3 kwietnia aż do maja w Pałacu na Wyspie wystawiane będzie dzieło "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem".

"Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" autorstwa Rembrandta z 1638 roku to jedno z najcenniejszych dzieł sztuki europejskiej i jeden z trzech obrazów Rembrandta w Polsce. Dwa pozostałe - "Dziewczyna w ramie obrazu" i "Uczony przy pulpicie" (oba z 1641 roku) - stanowią dziś własność Zamku Królewskiego w Warszawie. "Krajobraz" jest także jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł malarskich obok "Damy z łasiczką" Leonarda da Vinci.

Rembrandt w Łazienkach Królewskich

Od 3 kwietnia do 5 maja w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie będzie można oglądać wystawę tego właśnie jednego obrazu - "Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem". Tematyka dzieła nawiązuje do przypowieści o miłosiernym Samarytaninie, opisanej w Ewangelii świętego Łukasza. - Jest to historia Samarytanina, który ratuje rannego wędrowca, którego napadli zbójcy i którego różni ludzie mijają obojętnie, zostawiając go bez pomocy. Istotą historii jest miłość bliźniego i miłosierdzie. Światło przebijające się przez chmury symbolizuje Boga i jego miłosierdzie - mówi Dorota Juszczak, kurator zbiorów malarstwa w Łazienkach Królewskich. 

Kurator podkreśla, że właśnie to światło jest jednym z głównych bohaterów obrazu. - Ono buduje nastrój, ono buduje walory malarskie całego obrazu. To, na co zwracamy uwagę w pierwszym momencie, to jest to, jak mistrzowskimi środkami malarz potrafił oddać efekt świecenia bardzo intensywnego, jaskrawego światła - tłumaczy Dorota Juszczak.

"Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" kupiony został przez Jeana Pierre’a Norblina de la Gourdaine na aukcji Vassal’a de Saint-Hubert w Paryżu 17 stycznia 1774 roku. Francuski malarz i rysownik pracował przez następne trzy dekady swojego życia jako nadworny malarz Adama Kazimierza Czartoryskiego, wuja Stanisława Augusta, i jego żony. Początek lat 70. XVIII wieku dla króla Stanisława Augusta był okresem intensywnych zakupów na zachodnioeuropejskim rynku sztuki. Dzieła Rembrandta "Dziewczyna w ramie obrazu" i "Uczony przy pulpicie", perły kolekcji monarchy, trafiły do Polski w 1777 roku, nabyte w Berlinie od hrabiów Kamecke. Królewskie zbiory tworzyły prace wybitnych malarzy z XVII i XVIII wieku - flamandzkich, holenderskich, francuskich, włoskich i niemieckich. Według inwentarza z 1795 roku, Stanisław August posiadał 2478 dzieł, m.in. Rembrandta van Rijn, Angeliki Kauffmann, Antona van Dycka czy Marcella Bacciarellego. W ten sposób powstała jedna z największych kolekcji obrazów w XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej.

Wstęp na wystawę jest płatny. W dniach 3-30 kwietnia: 25 zł - bilet normalny, 18 zł - ulgowy, czwartek - bezpłatnie; 1-3 maja: bezpłatnie; 4-5 maja: 1 zł

Wystawa Rembrandta w Łazienkach KrólewskichWystawa Rembrandta w Łazienkach Królewskich Wystawa Rembrandta w Łazienkach Królewskich

Więcej o:
Komentarze (4)
Słynny obraz Rembrandta będzie wystawiony w Łazienkach Królewskich. Można go oglądać do maja
Zaloguj się
 • mamut_wlochaty

  Oceniono 7 razy 7

  Zagadką pozostaje dlaczego - skoro już znalazł się w Warszawie - nie wystawić go razem z tamtymi (obojętne, w Łazienkach czy w Zamku Królewskim)? Była unikatowa okazja zobaczyć wszystkie trzy razem - co chyba nigdy nie miało miejsca. Naprawdę "Wystawa jednego obrazu" jest ciekawszym pomysłem?

 • zosima

  Oceniono 3 razy 3

  25 zł za jednego Rembrandta. Za 40 zwiedziłem Zamek Królewski z dwoma Rembrandtami i wystawę Znaki czasu (z Lebensteinem czy Korolkiewiczem).

 • tomekpomidor

  Oceniono 2 razy 2

  Z muzeum Czartoryskich? To po to PiS im zapłacił (czy raczej: my zapłaciliśmy) 500 mln, aby teraz łaskawie jeden obraz na biletowaną wystawę rzucili?

 • lese_majeste

  0

  to kto w końcu kupił "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Norblin czy ktoś inny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX