Ekipa Trzaskowskiego zwalnia dyrektora od zieleni. W tle konflikt w ratuszu. "Nie wykonywałem poleceń"

Dyrektor Zarządu Zieleni Marek Piwowarski ma w poniedziałek "zabrać swoje rzeczy". Tak ekipa Rafała Trzaskowskiego pożegnała się z wieloletnim pracownikiem ratusza. Lokalni dziennikarze piszą o konflikcie z Justyną Glusman, wcześniej kandydatką ruchów miejskich, obecnie koordynatorką u Trzaskowskiego.
Zobacz wideo
- Dostałem wypowiedzenie. Pani koordynator do spraw zieleni uważa, że nie wykonywałem jej poleceń - mówi dziennikarzowi TVN Warszawa Marek Piwowarski. 
- Zdarzało mu się nie wykonywać poleceń, z którymi się nie zgadzał - potwierdza w rozmowie z warszawską "Wyborczą" osoba z ratusza. 

Piwowarski przed 3 ostatnie lata był dyrektorem Zarządu Zieleni, wcześniej - pełnomocnikiem Hanny Gronkiewicz-Waltz ds. Wisły. Miejskim aktywistom z początku było nie po drodze z pełnomocnikiem (głośny był konflikt z Przemysławem Paskiem z fundacji Ja Wisła), ale później sytuacja się zmieniła. Warszawa zwróciła się ku Wiśle, brzegi zaczęły przyciągać mieszkańców. 

W tle zwolnienia Marka Piwowarskiego z funkcji dyrektora Zarządu Zieleni leży podobno sytuacja z klubami nad Wisłą. Mieszkańcy Powiśla skarżyli się na hałas i brud w sezonie imprezowym. Ratusz prowadził rozmowy, które miały prowadzić do kompromisowego rozwiązania. Na kluby nad Wisłą miał być rozpisany nowy konkurs. Ich właściciele alarmowali we wspólnym oświadczeniu: "Koniec tańców pod gołym niebem, koniec imprez nad rzeką, koncertów i wielu wydarzeń, które dla Was organizowaliśmy. Mogą zniknąć klubokawiarnie, które Was gościły". To przebiło się w mediach społecznościowych, podniosły się liczne głosy niezadowolenia. W końcu - jak pisaliśmy na gazeta.pl - z sytuacji tłumaczyć się musiał sam prezydent Rafał Trzaskowski. W TVN24 zapewniał, że "nic złego się nie stanie" i "będą imprezy". A Marek Piwowarski i Justyna Glusman (wcześniej kandydatka na prezydentkę Warszawy z ramienia Miasto Jest Nasze, a obecnie koordynatorka ds. zieleni w ekipie Trzaskowskiego) wzajemnie obciążali się winą - pisze tvnwarszawa.pl

Zarząd Zieleni zarządzany przez Piwowarskiego niedawno był bohaterem jeszcze jednej lokalnej awantury. "Podpadł" mieszkańcom Żoliborza, bo ogłosił konkurs na dzierżawę Prochowni w Parku Żeromskiego. Obecnie mieści się tam lubiana klubokawiarnia. Wizja jej zamknięcia wzbudziła protesty Żoliborzan, tym bardziej, że informacji towarzyszyły plany zamykania parku na noc. Ostatecznie konkurs odwołano, a w sprawie Parku Żeromskiego mają się obyć konsultacje społeczne. 

Na razie nie ma informacji, kto zastąpi Marka Piwowarskiego w fotelu dyrektora Zarządu Zieleni. W sprawie dymisji pojawiły się pierwsze protesty - pod hasztagiem #marekdyrektoremZZW za Piwowarskim opowiedział się prowadzący profil Zielony Żoliborz.

Więcej o: