Radny z PiS chce wprowadzenia karty Otyli+. Twierdzi, że osoby z nadwagą są dyskryminowane

Marek Borkowski, radny PiS z Grochowa, skierował do burmistrza Pragi-Południe nietypową interpelację. W nawiązaniu do podpisanej przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego deklaracji LGBT domaga się wprowadzenia karty Otyli+, która miałaby chronić osoby z nadwagą przed dyskryminacją.
Zobacz wideo

Radny Prawa i Sprawiedliwości wysłał we wtorek treść swojej "interpelacji antydyskryminacyjnej" do redakcji Portalu Warszawskiego. 20 marca skierował ją do Tomasza Kucharskiego, burmistrza Pragi-Południe. W piśmie wskazuje, że bardzo martwi go los osób otyłych, których - jak ocenia - w Warszawie może być "nawet 500 tysięcy".

Radny z Pragi-Południe chce karty Otyli+. "Zainspirowany działaniami prezydenta Warszawy"

Radny Borkowski w swoim piśmie wskazuje, że chce walczyć z dyskryminacją osób otyłych. Jednocześnie przyznaje, że propozycja powołania karty Otyli+ jest reakcją na podpisaną przez prezydenta Warszawy deklarację LGBT+. 

"W autobusie czy tramwaju nikt nie chce obok nich siadać, bo zajmują za dużo miejsca. Siedzenia nie są dostosowane do ich gabarytów. Stąd tracą możliwość komunikowania się i rozmowy z ludźmi. To samo jest we przychodniach, urzędach, restauracjach i innych instytucjach" - przekonuje Borkowski w swojej interpelacji (pisownia oryginalna).

Jak stwierdza, jego zdaniem osoby otyłe potrzebują wsparcia w walce z nadwagą. 

Dlatego uważam, że ratusz powinien powołać kogoś w rodzaju tzw. „sygnalizatorów”, bądź „latarników”, którzy chodziliby po ulicach i wyławiali takich ludzi. Jak trafią na takiego człowieka to powinni z nim rozmawiać aby przekonać ich do udziału w Miejskim Programie Walki z Otyłością w ramach polityki zdrowotnej
W ramach tego programu powinny być np. specjalnie wyznaczone miejsca dla osób otyłych w autobusach, tramwajach urzędach kinach itp.

- wymienia radny. 

Jak wskazuje, "należałoby stworzyć specjalny fundusz i dofinansowania programów edukacyjnych i zdrowotnych w celach profilaktyki zdrowotnej dla osób z nadwagą" w postaci diet, leków i produktów żywnościowych.

"Czy mógłby pan zwrócić się do prezydenta miasta o opracowanie i podpisanie Karty Otyli+ zgodnie z wytycznymi WHO w sprawie polityki zdrowotnej?" - zwraca się Borkowski do burmistrza.

Na stronie urzędu nie pojawiła się jeszcze odpowiedź na pytanie radnego. Przypomnijmy, ze to nie pierwsza tego typu interpelacja jego autorstwa. W 2017 roku zwrócił się do burmistrza z interpelacją w sprawie "homoseksualnej prostytucji w parku Skaryszewskim".

Zobacz wideo
Więcej o: