Trzaskowski: W Warszawie zastrajkuje 90 procent szkół. "Rząd PiS-u zafundował nam totalny chaos"

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował na konferencji prasowej, że do strajku nauczycieli przystępuje 90 procent wszystkich szkół podstawowych. Jak dodał, w przypadku niektórych dzielnic w strajku weźmie udział 100 procent szkół. - Rząd PiS-u zafundował nam totalny chaos, nie dziwi nas, że nauczyciele zostali doprowadzeni do ostateczności - mówił Trzaskowski.
Zobacz wideo

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wziął we wtorek udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego w związku w zapowiadanym przez ZNP strajkiem nauczycieli. Na konferencji prasowej wraz z wiceprezydent Renatą Kaznowską poinformował o wynikach referendum, w którym do wczoraj mogli głosować pracownicy warszawskich szkół.

- Pamiętamy dobrze zapewnienia pani minister [Anny Zalewskiej - red.], która podczas przygotowywania "deformy edukacji" mówiła, że nie będzie żadnych problemów. No i widzimy, jak to wygląda w praktyce. Rząd PiS-u zafundował nam totalny chaos, dodatkowe koszty, brak rzetelnej informacji. Nie dziwi  nas, że nauczyciele zostali doprowadzeni do ostateczności - rozpoczął konferencję Trzaskowski.

90 procent szkół przystępuje do strajku, w niektórych dzielnicach 100 procent

Jak dodał, zgodnie z wynikami referendum w strajku weźmie udział aż 90 procent szkół podstawowych. W niektórych dzielnicach - takich jak Rembertów, Wawer czy Wilanów - zastrajkują wszystkie szkoły.

90 procent wszystkich szkół podstawowych przystępuje do strajku. Mamy takie dzielnice w Warszawie, gdzie 100 proc. wszystkich szkół przystąpi do strajku. Jest to Wilanów, Rembertów, Wawer, ale także Ursynów z wyjątkiem dwóch placówek i Praga Południe, gdzie trzy placówki nie przystąpiły do strajku

- mówił prezydent Warszawy.

Jak poinformował, w strajku zdecydowało się wziąć udział także 85 procent warszawskich liceów i szkół zawodowych, a także 60 procent przedszkoli.

Na razie nie ma jeszcze dokładnej listy szkół i przedszkoli biorących udział w proteście, ale ich lista zostanie opublikowana na pięć dni przed strajkiem, czyli na początku przyszłego tygodnia.

Staramy się przygotować do tego strajku, żeby zaopiekować się dziećmi. Będziemy na bieżąco kontaktować się z rodzicami
Mamy do czynienia z sytuacją kryzysową. Przygotowujemy się do strajku i apelujemy do rządzących, by rozmawiali z nauczycielami

- podkreślił Trzaskowski.

Wiceprezydent Renata Kaznowska przyznała, że ratusz od początku spodziewał się, że do strajku przystąpi bardzo dużo nauczycieli z Warszawy. Dodała, że obecnie trwa zbieranie informacji z każdej placówki oświatowej - dopiero po ich uzyskaniu ratusz będzie wiedział, które szkoły będą w stanie zorganizować opiekę nad dziećmi.

Zobacz wideo
Więcej o: