Czy Warszawie można wprowadzić całoroczny bilet? Byłoby wygodniej i być może taniej

Czy w Warszawie mógłby zostać wprowadzony całoroczny bilet na komunikację miejską? - pyta radny Nowoczesnej. Argumentuje, że dzięki temu mieszkańcy mogliby zaoszczędzić i czas, i pieniądze.

Marek Szolc, radny Nowoczesnej, wystosował do Urzędu Miasta st. Warszawa pismo, w którym pyta o możliwość wprowadzenia w stolicy całorocznego biletu na komunikację miejską. Polityk uważa, że to świetne rozwiązanie, które stosują już inne miasta w Polsce. 

Czy w Warszawie może być roczny bilet?

Swoim postulatem warszawski radny podzielił się też na Facebooku. Pisze tam, że chce zorientować się po pierwsze czy takie rozwiązanie jest możliwe i po drugie - czy mieszkańcy Warszawy uważają, że roczny bilet jest potrzebny. 

Marek Szolc tłumaczy, że dzięki temu korzystanie ze stołecznej komunikacji miejskiej byłoby wygodniejsze. Argumentuje, że warszawiakom często zdarza się zapomnieć o doładowaniu 30-dniowej czy 90-dniowej karty miejskiej. Zdradza, że sam korzysta z 90-dniowego pakietu i kilka razy zdarzyło mu się przegapić termin ważności. Roczna karta ograniczyłaby ten problem. 

Szolc dodaje, że być może roczna karta miejska miałaby jeszcze jeden plus - dłuższe taryfy często są tańsze, więc być może udałoby się "odrobinę zaoszczędzić".

To wygodne, ale mam przeczucie, że dla wielu tysięcy osób, które w stolicy mieszkają od dawna i nie planują się z niej wyprowadzać, roczny bilet byłby wygodniejszy

- pisze Marek Szolc.

Warszawa nie byłaby pierwszym miastem, które oferuje swoim mieszkańcom roczny bilet miejski. Takie taryfy są dostępne m.in. w Krakowie, Olsztynie i we Wrocławiu. 

Przypominamy również, że Rafał Trzaskowski podczas kampanii przed wyborami samorządowymi postulował, że w Warszawie powinna być możliwość zakupienia biletu rocznego. Dodawał, że warszawiacy, którzy korzystaliby z niej powinni mniej płacić za bilety. 

"W Warszawie powinny obowiązywać zniżki dla warszawiaków, którzy używają komunikacji miejskiej non-stop - cały rok!" - pisał w maju obecny prezydent Warszawy.

Więcej o:
Komentarze (56)
Czy Warszawie można wprowadzić całoroczny bilet? Byłoby wygodniej i być może taniej
Zaloguj się
 • agra1

  Oceniono 22 razy 16

  Ja bym jeszcze proponowała karnet na np. 10 czy 20 przejazdów, dla tych co jeżdżą rzadko, ale jednak.

 • ksywa

  Oceniono 9 razy 7

  Jestem jak najbardziej za! Aż dziwne, że nikt na to wcześniej nie wpadł. Przecież miasto powinno być zainteresowane jak najdłuższymi umowami z mieszkańcami i kasą z góry na długi okres. Nie musi być taniej. Samo to, ze nie trzeba by pilnować terminu co kwartał już by było wartością dodaną.

 • sonifizzle

  Oceniono 10 razy 6

  Bardzo fajny pomysl i przydatne rozwiazanie!

 • siwywaldi

  Oceniono 22 razy 4

  Z racji wieku już, mi to nisko wisi, bo korzystam z rocznego za pięć dych.
  Niemniej jednak, jest to pomysł wart rozważenia. Niestety znając życie, to idę o zakład, że "niedasię". Tak jak z nieznanych mi nigdy powodów, NIE DAŁO się wprowadzić kodowanych na karcie miejskiej biletów 3 , 7 i 14 dniowych. Nie mówiąc już o możliwości "blokowania" karty na czas w którym się NIE korzysta z komunikacji czyli w weekend, w urlop lub w czasie choroby czy w "dni bez samochodu", które są jawnym OKRADANIEM osób z opłaconą kartą miejską

 • haslotrzy

  Oceniono 7 razy 3

  Popieram wniosek pana radnego. Największe zalety takich zryczałtowanych kart-biletów to łatwość przesiadek i brak konieczności kontaktu z kasownikiem po każdym wejściu do tramwaju/autobusu. Ale obawiam się, że myślenie urzędnicze idzie w innym kierunku - naliczania opłat za każdy przejazd, co wyeliminuje wszystkie korzyści.

 • jhbsk

  Oceniono 5 razy 3

  Wszystko można tylko trzeba chcieć. Przydałyby się też tygodniówki i dwutygodniówki.

 • whole_train

  Oceniono 6 razy 2

  Proponuję rozważyć przywrócenie biletów na okaziciela na kartach miejskich. Dużo ludzi skorzysta.

 • igoro

  Oceniono 1 raz 1

  czemu się ograniczać, do roku, wszak plasticzana karta z pewnością wytrzyma dożo dłużej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX