Upomnienia zamiast mandatów dla warszawskich rowerzystów. Miasto rozpoczęło nową kampanię

Rowerzyści w Warszawie, w najbliższych tygodniach, będą dostawali mniej mandatów. Miasto postanowiło edukować ich użytkowników zamiast ich karać. Urzędnicy tłumaczą, że chodzi o bezpieczeństwo na drogach.
Zobacz wideo

"Rower to pojazd" - tak nazywa się warszawska akcja, którą rozpoczął właśnie Zarząd Dróg Miejskich we współpracy z Veturillo i strażą miejską. Urzędnicy wraz z początkiem wiosny będą uczyć warszawskich rowerzystów drogowego savoir-vivre'u.

"Rower to pojazd" - mniej mandatów i edukacja

Po Warszawie jeździ wiele osób na rowerach, ale nie wszyscy wiedzą, jak zachować się na drodze. Jak mówi Tamàs Dombi, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich, mają sporo na sumieniu. - Jazda po chodniku, brak sygnalizowania manewru skrętu, brak odpowiedniego oświetlenia, jazda pod prąd czy niezważanie na pieszych - wylicza. 

Właśnie o tym będą przypominały panele na 300 rowerach miejskich, które wkrótce trafią na warszawskie stacje Veturillo. Znajdzie się na nich sześć haseł - "Sygnalizuję manewry", "Uważam na pieszych", "Nie jeżdżę pod prąd", "Nie jeżdżę po chodniku", "Dobrze widoczny" i "Trzymam się prawej strony".

Zależy nam na wzbudzeniu empatii i poczucia odpowiedzialności wśród rowerzystów

- dodaje Tamàs Dombi. 

Straż miejska będzie pouczać

Do akcji "Rower to pojazd" włączy się także warszawska straż miejska. Strażnicy dysponują listą miejsc, w których najczęściej dochodzi do niebezpiecznych wykroczeń z udziałem rowerzystów. Wraz ze startem akcji będą je mocniej patrolować i reagować. Jak informuje jednak ZDM, oprócz bloczków mandatowych będą mieli ze sobą materiały edukacyjne. 

Jak podaje se.pl, strażnicy miejscy w Warszawie będą wystawali mniej mandatów za drobne wykroczenia. Zamiast tego będą edukować - nieprawidłowo jadący rowerzyści dostaną od strażników broszurki edukacyjne i gadżety. - Chcemy edukować wszystkich uczestników ruchu, czyli pieszych, rowerzystów czy użytkowników hulajnóg. Oczywiście, jeżeli wykroczenie bezie drastyczne, to wtedy na pewno skończy się to mandatem - mówi st. insp. Sławomir Smyk z referatu prasowego Straży Miejskiej w Warszawie

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (93)
Upomnienia zamiast mandatów dla warszawskich rowerzystów. Miasto rozpoczęło nową kampanię
Zaloguj się
 • john_yossarian

  Oceniono 75 razy 37

  To rowerzyści dostawali jakiekolwiek mandaty? W takim razie ja też chcę dostawać upowmnienia za jazdę samochodem w niedozwolonych miejscach, bez świateł, z totalnym olewaniem przepisów i bezpieczeństwa. Co to k... ma być?!!!

 • gepard14

  Oceniono 62 razy 30

  Edukować, klientów, którzy jadą slalomem między pieszymi, a jak kogoś potrącą, to uciekają? Edukować, kogoś, kto jedzie na czerwonym, a na zwrócenie uwagi pokazuje środkowy palec? To tylko ZDM, i zastępca jego dyrektora, który o ile wiem prawa jazdy nawet nie ma (ale był w Holandii) może coś takiego wymyślić...

 • radar5

  Oceniono 38 razy 28

  Rowerzysta może jechać po chodniku gdy: jedzie z dzieckiem do lat dziesięciu lub podczas złej pogody (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) lub są spełnione jednocześnie trzy warunki: chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym), brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.

 • jml13060

  Oceniono 38 razy 24

  Niedawno zwróciłem uwagę chodnikowemu kolarzowi. W ramach kampanii edukacyjnej i ... o mało co, a zostałbym ciężko pobity. Tylko MANDATY!!!...... Słabo też widzę aktywność policji i straży miejskiej w tej sprawie. Ich po prostu NIE MA w przestrzeni miejskiej. Kryją się gdzieś w komisariatach, przemykają ulicami w samochodach ale nie ma ich na chodnikach, w komunikacji miejskiej, w parkach. Oni udają, że pracują.

 • siwywaldi

  Oceniono 34 razy 24

  Najlepsze jest to, że "akcję" prowadzi straż miejska, czyli służba mająca MINIMALNE uprawnienia
  do interwencji przy łamaniu zasad Prawa o ruchu drogowym.

  A powołana do tego policja? Oczywiście ma to GŁĘBOKO w dupie, bo przecież pilnowanie sejmu
  i pomników na Placu Piłsudskiego jest NAJWAŻNIEJSZE :-(

 • kejg

  Oceniono 35 razy 23

  Bardzo dobry pomysł!
  Rozumiem, że możemy teraz oczekiwać od miasta podobnego podejścia do kierowców rozjeżdzających zieleń, parkujących w miejscach do tego nieprzeznaczonych, m.in.utrudniając innym poruszanie się czy ograniczając widoczność, jeżdżących powyżej dozwolonej prędkości i nieprzepuszczających pieszych chcących przejść na drugą stronę ulicy.

 • amierzej

  Oceniono 31 razy 21

  Przede wszystkim karać tych rowerzystów, którzy jeżdżą po jezdniach tam,gdzie za grube miliony wybudowane są ścieżki rowerowe, np. Okopową

 • zoltan_waw

  Oceniono 36 razy 20

  jak rozwiązywać problem który się samemu stworzyło level warszawski zarządca dróg-najpierw zrób z rowerzystów święte krowy,dziękuj im że wybrali rower,pozwalaj absolutnie na wszystko i usprawiedliwiaj każde nawet najbardziej chamskie i bandyckie zachowanie (morderstwo na Francuskiej) a potem dziw się że stworzyłeś na ulicach bandę chamów i prymitywów którzy uważają że wszystko im wolno i próbuj z tym walczyć

 • van_norden

  Oceniono 43 razy 19

  W Indiach krowy też nie dostają mandatów za podobne do warszawskich "rowerzystów" zachowania

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX