Słynny "Faun" wróci do parku Skaryszewskiego. Postarał się o to mieszkaniec Saskiej Kępy

Jeszcze 10 lat temu nikt nie miał pewności, czy w parku Skaryszewskim stała kubistyczna rzeźba "Fauna". Dopiero fotografie odkryte w 2008 roku udowodniły, że to nie pogłoska, a "Faun" istniał. Co więcej, w tym roku powróci do parku na Pradze-Południe.
Zobacz wideo

Od lat mówiło się o tym, że w parku Skaryszewskim w latach 30. mieszkał "Faun" - kubistyczna rzeźba autorstwa Jana Antoniego Biernackiego, która była częścią przedwojennej fontanny. Niektórym ciężko było w to jednak uwierzyć, bo "Faun" miał zaginąć podczas wojny. W Skaryszaku został tylko granitowy postument z wyżłobioną misą, który nadal stoi przy kortach tenisowych na placu zabaw.

Kubistyczny "Faun" z parku Skaryszewskiego wraca

Jedyny ślad po "Faunie" pozostał w przewodniku z 1938 roku. Przez lata nie było jednak żadnego zdjęcia, które mogłoby to potwierdzić. Przełom nastąpił dopiero w 2008 roku, kiedy do Muzeum Powstania Warszawskiego trafił zbiór 99 przedwojennych fotografii autorstwa Witolda Koniecznego. Dopiero wtedy mogliśmy zobaczyć, jak wyglądał słynny "Faun" i mieć pewność, że faktycznie istniał.

Na zdjęciach widzimy postać z różkami na charakterystycznej dużej głowie i z podkurczonymi nóżkami zakończonymi kopytkami, która dosiadała niewielkiego delfina tryskającego wodą. To jeden z nielicznych przykładów rzeźby art déco w przestrzeni miejskiej, więc jej odzyskanie byłoby niezwykle cenne. Przez lata o rzeźbie było cicho, ale jak informuje Zarząd Zieleni "Faun" - a dokładniej replika rzeźby - wróci w tym roku do parku Skaryszewskiego. Wszystko za sprawą jednego z mieszkańców. 

Mateusz Mróz - mieszkaniec Warszawy i miłośnik Saskiej Kępy - postanowił przywrócić "Fauna" warszawiakom. Zlecił wykonanie repliki rzeźby z afrykańskiego granitu kamieniarzowi ze Strzegomia - Jerzemu Zyskowi, przyjacielowi Dariusza Kowalskiego, autora m.in. rzeźby Agnieszki Osieckiej na ulicy Francuskiej.

Jak zobaczyłem zdjęcia w Muzeum Powstania Warszawskiego, od razu zakochałem się w tej rzeźbie, to była miłość od pierwszego wejrzenia. Lubię modernizm, szczególnie polski. Wiedziałem, że trzeba będzie przywrócić rzeźbę parkowi, ostatnią z tych, które były w parku przed wojną

- mówi Mróz. Dodaje, że pamięta, jak w PRL-u dzieci używały misy do zabawy piaskiem.

Fantastyczne przygody "Fauna"

"Faun" powstał już kilka lat temu na podstawie zdjęć, ale również dzięki dociekliwości Mroza i wiedzy Agnieszki Kasprzak-Miller, historyk sztuki z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Dariusz Kowalski i Mateusz Mróz własnoręcznie polerowali rzeźbę w zakładzie kamieniarskim na Ochocie.

Niemal skończona rzeźba kubistycznego Fauna została skradziona przez kilku pracowników ochockiego zakładu. Wynieśli 300-kilogramową rzeźbę z afrykańskiego granitu. Na szczęście po kilku godzinach ruszyło ich sumienie i zwrócili "Fauna". Pijani mężczyźni tłumaczyli później, że "wzięli ją, bo tak leżała". Rzeźbę udało się odzyskać, ale nie była w stanie idealnym - "Faun" był porysowany, bo pracownicy wrzucili ją na blaszaną pakę ciężarówki. Polerowanie trzeba było zacząć od nowa. 

W 2015 r. "Faun" został wystawiony w siedzibie Związku Artystów Plastyków na ul. Mazowieckiej. Dziś można go zobaczyć w Promie Kultury na Saskiej Kępie, ale niedługo kubistyczna replika wróci na swoje prawowite miejsce - do parku Skaryszewskiego.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (10)
Słynny "Faun" wróci do parku Skaryszewskiego. Postarał się o to mieszkaniec Saskiej Kępy
Zaloguj się
 • ilenka50

  Oceniono 4 razy 4

  Dobra wiadomość. Duże dzieki, panie Mateuszu!

 • siwywaldi

  Oceniono 8 razy 2

  "Postać z różkami" w przestrzeni publicznej? A co na to zastępy "moherowych beretów"? Nic?
  Oj szykuje się kolejna Krucjata, szykuje, tym bardziej, że pomnik "kacapów", już ze Skaryszaka pogoniono.... :-))

 • myszykiszek

  Oceniono 8 razy 2

  Wspaniale, ukłony dla p. Mroza!
  Boję się jednak, że służby p. Hosera mogą odkryć, iż nie jest to rzeżba świętego, a wtedy protesty kół różańcowych i nocne działania lokalnych nazioli mamy jak w banku...

 • xsawer

  Oceniono 10 razy 2

  Lech Kaczyński jak żywy.

 • andrzejsec1

  0

  Rzeźba w stylu Stanisława Szukalskiego.
  Już myślałem...

 • loneman

  0

  Dziwne w epoce zimnego Lecha, posagow papieskich i biskupich jakies bajkowe, poganskie figurki w parku ???????

 • asperamanka

  Oceniono 4 razy 0

  Bardzo się cieszę, że Faun stanie w Parku, ale jednak jako mieszkaniec SK mocno interesujący się historią lokalną zauważę, że „słynny” to on na pewno nie był.

  I ciesząc się z Fauna chciałbym uprżejmie zapytać władze miejskie, kiedy doczekamy się kompleksowej rewitalizacji Parku, obiecanej przez HGW 10 lat temu na następny rok?

 • bormanek

  Oceniono 8 razy 0

  no nie tak szybko,,,,,,,,,,pissdzielce znowu coś wykombinują pospołu z katabasami , że to zagraża, hołdowanie czegoś tam,
  zobaczycie jaki szum będzie:)
  a mi w to graj,

 • dirspacha

  Oceniono 8 razy -2

  Co mają w głowie niektórzy komentujący powrót pomnika........ nie wiem.... ale boję się że nawet biała chusteczka kojarzy im się z PiS i kościółem:)
  Rzeźba wróci, Skaryszak będzie piękniejszy - chociaż wywalnie prosowieckiej kostki pięknie otworzyło perspektywę PArku. Dla mnie Skaryszak to najpiękniejszy PArk Warszawy, z przyjemnością patrzę na pikniki na trawie, grille, biegające wolno psy, wiewiórki. Ten Park to kwintesencja Warszawy wolny i snobistyczny zarazem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX