Swastyki i rasistowskie hasła na murze Instytutu Kultury Polskiej. Studenci UW zrobili z nimi porządek

Nieznani sprawcy namazali na murze przed Instytutem Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim rasistowskie hasła i symbole nazistowskie. Studenci wzięli sprawy w swoje ręce i samodzielnie je wyczyścili. "Uważamy to za frontalny atak na autonomię i wartości uniwersyteckie" - informują.
Zobacz wideo

We wtorek 12 marca studenci kulturoznawstwa UW odkryli, że mur na małym dziedzińcu przez wejściem na wydział został pomazany kredą. Wandale namazali na nim kredą symbole nazistowskie (swastyki, krzyż celtycki i powieszoną Gwiazdę Dawida) a także rasistowskie hasła ("white power" i "je**ć cyganów"). 

Rasistowskie hasła na murze przy UW. Frontalny atak na wartości uniwersyteckie"

"Instytut Kultury Polskiej zaatakowany przez narodowców??" - czytamy na Facebooku Studenckiego Komitetu Antyfaszystowskiego, który nagłośnił sprawę. W opisie czytamy, że początkowo większość haseł zostało przerobionych przez studentów w taki sposób, żeby zmienić ich przekaz (np. "nie bać się cyganów"). Później studenci i studentki podjęli się całkowitego usunięcia napisów. O sprawie została powiadomiona dyrekcja instytutu, sprawa ma zostać również zostać przekazana rektorowi uczelni.

"Uważamy to za frontalny atak na autonomię i wartości uniwersyteckie. Napisy wykonane kredą wskazują na spontaniczność akcji podjętej przez, jak sądzimy, studentów UW. Sprawę będziemy nadzorować" - informuje Studencki Komitet Antyfaszystowski.

O komentarz w sprawie poprosiliśmy rzeczniczkę Uniwersytetu Warszawskiego, Annę Korzekwę-Józefowicz. 

Wygląda na to, że w sprawie napisów na murze studenci zrobili dokładnie to, co powinni - czyli je po prostu wyczyścili. Bardzo dobra postawa, której warto oczekiwać od każdego, kto jest świadkiem podobnych zdarzeń

- powiedziała w rozmowie z Metrowarszawa.pl

Więcej o: