Nauczyciele z Warszawy od najbliższego miesiąca zarobią więcej. "Pensje od rządu nie wystarczą"

Rada Warszawy zdecydowała o przyznaniu podwyżek dla nauczycieli. Wyniosą one od 200 do 350 złotych miesięcznie. Warszawscy pedagodzy dostaną je wraz z najbliższym wynagrodzeniem, z wyrównaniem do pierwszego stycznia.
Zobacz wideo

W czwartek Rada Warszawy jednogłośnie przegłosowała projekt prezydenta Rafała Trzaskowskiego dotyczący przyznania nauczycielom podwyżek z budżetu miasta. Wyższą pensję otrzyma od przyszłego miesiąca 9600 warszawskich pedagogów. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja.

Nauczyciele w Warszawie zarobią więcej. Podwyżki z najbliższym wynagrodzeniem

Radni z Koalicji Obywatelskiej wskazywali, że samorząd zapewnia nauczycielom podwyżki, bo na rząd nie mogą liczyć. Nie zgodzili się też na zaproponowane przez radnych PiS zwiększenie dodatku motywacyjnego z 600 do 1000 złotych. 

- Pensje proponowane przez rząd nie wystarczają na godne życie tej grupy zawodowej, dlatego Warszawa konsekwentnie podnosi wynagrodzenie nauczycielom. Dodatki motywacyjne mamy najwyższe w całej Polsce - mówiła przewodnicząca komisji edukacji, Dorota Łaboda z KO.

Radny Sebastian Kaleta z PIS wskazywał z kolei, że obecny rząd sukcesywnie podnosi pensje pracowników edukacji, czego nie robił rząd koalicji PO-PSL.

- Od 2012 do 2016 roku było to niezmiennie 5 tysięcy złotych. Od roku 2017, na początku 5065 złotych, kwiecień 2018 - 5336 złotych, w 2019 roku 5603 złotych., we wrześniu tego roku będzie to 5883 złotych. Teraz w końcu rząd realnie podwyższa płace- mówił Kaleta.

Za przyjęciem uchwały w sprawie podwyżki jednogłośnie zagłosowali wszyscy radni. Podwyżki wyniosą od 250 złotych dla nauczycieli stażystów do 350 złotych dla nauczycieli z przygotowaniem pedagogicznej

- Tak jak zapowiadałem, warszawscy nauczyciele otrzymają podwyżki z budżetu miasta - poinformował po zakończonym głosowaniu Rafał Trzaskowski. Jak dodał, nauczyciele otrzymają podwyżki wraz z najbliższym wynagrodzeniem, z wyrównaniem od stycznia.

Więcej o:
Komentarze (58)
Nauczyciele z Warszawy od najbliższego miesiąca zarobią więcej. "Pensje od rządu nie wystarczą"
Zaloguj się
 • owca888

  Oceniono 39 razy 23

  Miły gest, Rafał. Przy okazji naplułeś pissdzielcom do zupy .:)
  Dla miasta 3 mln miesiecznie to chyba sporo, więc warto docenić.

 • czechy11

  Oceniono 28 razy 16

  Ten rząd ma jedynie na wyborcze łapówki i miliardy dla własnej No,enklatury.

 • czechy11

  Oceniono 33 razy 15

  Samorządy starają sie jak mogą o nauczycieli w przeciwieństwie do rzadu zdrady. Rodowej PiS na Czele z Zalewska która na rozkaz Kaczyńskiego zrobiła burdel w oświacie robiąc z naszych dzieci króliki doswiadczalne

 • ziggybam

  Oceniono 21 razy 11

  Jak to? Ktoś nie chce wydawać na księży, dzieciorobów, emerytów - tylko na ludzi ciężko pracujących na przyszłość naszych dzieci? Prawaku, narodowcu, nazisto! Baczność! Ktoś pluje ci w twarz, dając kasę na naukę, rozwój, przyszłość. Co będzie z ciemnotą, bractwem, pomnikami, powstaniami?

 • grajag

  Oceniono 20 razy 10

  Brawo! Trzeba się ratować przed złodziejskim rządem i pomagać potrzebującym, tak jak w przypadku Centrum Solidarności w Gdańsku. Chociaż to skandal, że za nasze pieniądze rząd kupuje głosy(może robili by to za swoje) a niepełnosprawni wciąż klepią biedę.

 • chylkajoana

  Oceniono 9 razy 9

  Każdy kto mówi możesz zmienić pracę jak Ci nie pasuje itd, naprawdę powinien spróbować popracować jako nauczyciel. Mój św pamięci Ojciec uczył ponad 30 lat. Wiem ile go to kosztowało wysiłku, stresu, pracy po godzinach i zaangażowania. Wiem też na co starczała jego wypłata. Bardzo ciężko utrzymać z tego rodzinę.
  Prawda jest że miał wakacje, ferie itd ale poświęcał je na prace żeby dorobić do tego co dostawał w szkole. Dorabiał jako wychowawca na koloniach, sprzedawał warzywa na targu itp.
  To nie jest łatwa praca, zwłaszcza że nauczyciel jest odpowiedzialny za dzieci/nastolatków, z którymi naprawdę nie chcielibyście mieć do czynienia. Już nie wspominam o tym że nauczyciele naprawdę chcą czegoś te dzieciaki nauczyć a system w tym nie pomaga. Przeładowany głupotami program, roszczeniowość przełożonych, rodziców, papierologia...
  Nauczycielami powinni zostawać najlepsi i tak też powinni być opłacani. To oni uczą Wasze dzieci, to oni często je wychowują zamiast rodziców. Powinniście chcieć najlepszej, fachowej kadry pedagogicznej na najwyższym poziomie. Za takie pieniądze jak teraz macie nauczycieli którzy po 2 latach uciekają na zmywak do UK bo się bardziej opłaca i mniej stresu

 • marcin.73

  Oceniono 10 razy 6

  Nie jestem sympatykiem Trzaskowskiego, ale muszę przyznać, że tym sprytnym ruchem pewnie zaskoczył PiS. W tej chwili wychodzi na to, że PO-KO coś robi dla nauczycieli , a PiS ma ich w nosie (szczegół, że jak rządzili przez 8 lat, to nauczyciele podwyżek nie mieli, ale liczy się to co tu i teraz). Do tego radni PiS-u zostali postawieni pod ścianą i chcąc nie chcąc zagłosowali, jak PO-KO, a to musi ich boleć.

 • andrzejlublin2019

  Oceniono 10 razy 6

  W bogatych samorządach są dodatki większe ale w większości Polski małe albo brak.
  Przykład Szkoła Specjalna pod miastem. Organ prowadzący Starostwo Powiatowe:
  - dodatek motywacyjny - brak nikt nie dostaje
  - dodatek za wychowawstwo 80 zł brutto
  - za trudne warunki 330 zł brutto w większości miast jest to 20-30 %. Szkoła z niepełnosprawnymi intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym plus autyzm.

  Dziękuje nie mam pytań !

 • jdurda

  Oceniono 7 razy 5

  Wiem że nauczyciela zarabiają mało,wiem o wszystkich bolączkach kadryi o szystkich problemach dotyczacych programu nauczania,ale mam jedno niesmiałe pytanie:dlaczego wtstawiają oceny uczniom jakbyprzerobili doskonale cały program/vide wywiady z nauczycielami,np.z biologii/a testy wykazują ze uczniowie jednak nie zrozumieli tematu lub w ogóle nie był przerabiany i sypią się oceny 1,2 .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX