Nauczyciele z Warszawy od najbliższego miesiąca zarobią więcej. "Pensje od rządu nie wystarczą"

Rada Warszawy zdecydowała o przyznaniu podwyżek dla nauczycieli. Wyniosą one od 200 do 350 złotych miesięcznie. Warszawscy pedagodzy dostaną je wraz z najbliższym wynagrodzeniem, z wyrównaniem do pierwszego stycznia.
Zobacz wideo

W czwartek Rada Warszawy jednogłośnie przegłosowała projekt prezydenta Rafała Trzaskowskiego dotyczący przyznania nauczycielom podwyżek z budżetu miasta. Wyższą pensję otrzyma od przyszłego miesiąca 9600 warszawskich pedagogów. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja.

Nauczyciele w Warszawie zarobią więcej. Podwyżki z najbliższym wynagrodzeniem

Radni z Koalicji Obywatelskiej wskazywali, że samorząd zapewnia nauczycielom podwyżki, bo na rząd nie mogą liczyć. Nie zgodzili się też na zaproponowane przez radnych PiS zwiększenie dodatku motywacyjnego z 600 do 1000 złotych. 

- Pensje proponowane przez rząd nie wystarczają na godne życie tej grupy zawodowej, dlatego Warszawa konsekwentnie podnosi wynagrodzenie nauczycielom. Dodatki motywacyjne mamy najwyższe w całej Polsce - mówiła przewodnicząca komisji edukacji, Dorota Łaboda z KO.

Radny Sebastian Kaleta z PIS wskazywał z kolei, że obecny rząd sukcesywnie podnosi pensje pracowników edukacji, czego nie robił rząd koalicji PO-PSL.

- Od 2012 do 2016 roku było to niezmiennie 5 tysięcy złotych. Od roku 2017, na początku 5065 złotych, kwiecień 2018 - 5336 złotych, w 2019 roku 5603 złotych., we wrześniu tego roku będzie to 5883 złotych. Teraz w końcu rząd realnie podwyższa płace- mówił Kaleta.

Za przyjęciem uchwały w sprawie podwyżki jednogłośnie zagłosowali wszyscy radni. Podwyżki wyniosą od 250 złotych dla nauczycieli stażystów do 350 złotych dla nauczycieli z przygotowaniem pedagogicznej

- Tak jak zapowiadałem, warszawscy nauczyciele otrzymają podwyżki z budżetu miasta - poinformował po zakończonym głosowaniu Rafał Trzaskowski. Jak dodał, nauczyciele otrzymają podwyżki wraz z najbliższym wynagrodzeniem, z wyrównaniem od stycznia.

Więcej o: