Trzaskowski o ulicach w Warszawie: Lech Kaczyński zasługuje na upamiętnienie. Ale po wyborach

- Uważam, że Lech Kaczyński zasługuje na upamiętnienie w Warszawie - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na zwołanej w ratuszu konferencji prasowej w sprawie nazewnictwa i tzw. dekomunizacji ulic. Do tematu chce wrócić po wyborach parlamentarnych, bo - jego zdaniem - sprawa może być wykorzystywana politycznie.

- Warszawiacy w olbrzymiej większości są przeciwni zmianom nazw ulic, przy których mieszkają - mówił Rafał Trzaskowski na środowej konferencji prasowej dotyczącej tzw. dekomunizacji ulic, którą w 2017 roku przeprowadził Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki z PiS. Trzaskowski podkreślał, w ostatnim czasie tabliczki z nazwami ulic sprzed dekomunizacji wróciły na swoje miejsce, bo Naczelny Sąd Administracyjny uznał decyzję o zmianie za bezprawną.

Trzaskowski: Lech Kaczyński zasługuje na upamiętnienie

Prezydent Warszawy mówił, że przywrócenie poprzednich nazw ulic - na przykład Armii Ludowej zamiast Lecha Kaczyńskiego - była związana z wykonaniem decyzji sądu i "nie miała związku z nastawieniem do patronów tych ulic".

- Chcę jasno podkreślić, że zmiany nazw ulic były wprowadzone z pogwałceniem prawa, co zresztą udowodnił niezawisły sąd. Naszym obowiązkiem było przywrócić nazwy ulic do stanu poprzedniego - podkreślał prezydent Warszawy.

Trzaskowski stwierdził też, że jego zdaniem były prezydent Lech Kaczyński zasługuje na upamiętnienie w Warszawie, ale o konkretnych propozycjach w tej sprawie będzie można mówić dopiero po zakończeniu wyborów parlamentarnych.

- Ja uważam, że Lech Kaczyński zasługuje na upamiętnienie w Warszawie. Natomiast nie chcę podejmować decyzji w tej sprawie w ogniu kampanii wyborczej, która się właśnie zaczyna (do PE - red.) - mówił Trzaskowski.

Na pytania dziennikarzy, czy chciałby, żeby imieniem Lecha Kaczyńskiego została nazwana nowa ulica, czy też przemianowana miałaby zostać ulica już istniejąca, Trzaskowski odpowiadał wymijająco.

Zgłoszę swoją konkretną propozycję w tej sprawie po wyborach parlamentarnych. Zdaję sobie sprawę, że ktokolwiek zgłosi dziś inicjatywę w tej sprawie, to wywoła to walkę polityczną
Mam nadzieję, że jak emocje po wyborach opadną, to będziemy mogli spokojnie porozmawiać na ten temat

- mówił Trzaskowski.

Prezydent Warszawy poinformował też, że chciałby utrzymania nazw sześciu "zdekomunizowanych" ulic: 

 • ul Komitetu Obrony Robotników (Włochy)
 • ul. Danuty Siedzikówny "Inki" (Wola)
 • ulicy bohaterów z kopalni "Wujek" (Wesoła)
 • ulicy Grzegorza Przemyka (Praga-Południe)
 • ul. Zbigniewa Romaszewskiego (Bielany)
 • ulicy Stanisława Pyjasa (Mokotów).

Poinformował, że przygotował w tej sprawie uchwałę, nad którą zagłosuje w najbliższym czasie Rada Warszawy.

Więcej o:
Komentarze (158)
Rafał Trzaskowski o nowych ulicach w Warszawie. "Lech Kaczyński zasługuje na upamiętnienie"
Zaloguj się
 • junk92508

  Oceniono 38 razy 30

  To ja poproszę o ulicę Piskorskiego... nakradł ale i tak był lepszy i zrobił więcej dla Warszawy niż Kaczyński...

 • kataryniarski

  Oceniono 43 razy 21

  Nie, NIE ZASŁUGUJE!

  Był Prezydentem niecała kadencję, za jego prezydentury wybuchły afery reprywatyzacyjne.
  Potem błył przydennym, który zasłynął: z "Spieprzaj dziadu", "Irasiad (Ira, siad!)" oraz tym, ze w reprezentacji polskiej, na meczu widział "Bramkarza Burubara" i jakiegoś "Pereiro"...

  Ot i cała jego prezydentura, aż po 10 kwietnia, kiedy ta klęska prezydentury zakończyła się KATASTROFĄ.

 • mark6

  Oceniono 29 razy 17

  Niby dlaczego przestępca kaczyński zasługuje na własną ulicę ?
  Tylko za to, że przyczynił się do śmierci 95 osób winien być przeklęty po wsze czasy.
  Może zasługuje za to, że bezczelnie łamał prawo _ KONSTYTUCJĘ ?

 • bmarten

  Oceniono 26 razy 16

  Z całą pewnością ten człowiek nie zasługuje na ulicę. Przez pomyłkę pochowano go na Wawelu i nich już tak zostanie. Natomiast jeśli Rafał Trzaskowski będzie się upierał, to mam następująca kompromisową propozycję. Otóż wstyd powiedzieć, ale w zasadzie stolica nie ma ulicy Tadeusza Kościuszki. To znaczy ma, ale jest to mała osiedlowa uliczka w Ursusie. Proponuję więc Trasę Łazienkowską nazwać "Aleją Tadeusza Kościuszki", a tę uliczkę w Ursusie nazwać tym Kaczyńskim.

 • mer-llink

  Oceniono 16 razy 14

  Lech KAczyński NIE zasługuje na ulice w Warszawie!!!!!

 • daxx71

  Oceniono 16 razy 14

  Czyli nie bedzie 17-go stycznia szkoda "komunisci" byli lepsi przynajmniej budowali ulice ktore nazywali.

 • justas32

  Oceniono 28 razy 14

  Lech Kaczyński NIE zasługuje na upamiętnienie !!! Pijak będący marionetką w rękach makiawelicznego brata marzącego o oderwaniu Polski od Unii. W Niemczech Hitlerowi też pomników nie stawiają - bo nie wypada ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX