Patryk Jaki pokazał Muzeum Żołnierzy Wyklętych. 4 wieże symbolizujące Boga, honor, ojczyznę i wolność

- Wierzę, że to będzie jedno z najważniejszych muzeów w Europie - mówił wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki podczas prezentowania wizualizacji Muzeum Żołnierzy Wyklętych, które powstanie na terenie aresztu śledczego przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.
Zobacz wideo

W związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Patryk Jaki zorganizował konferencję prasową na której pokazał, jak będzie wyglądać Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Ma ono powstać w areszcie śledczym przy Rakowieckiej 37.

"Będą przyjeżdżały wycieczki z Polski i z całego świata"

- Najtrudniejsze etapy planistyczne za nami. Wystąpiliśmy o pozwolenie na budowę. Wierzę, że to będzie jedno z najważniejszych muzeów w Europie - powiedział Jaki. Jak dodał, muzeum, którego budowę ogłosił w 2016 roku minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, ma być "jedną z największych instytucji muzealnych w Polsce", a jego powierzchnia będzie wynosić blisko 7 500 metrów kwadratowych.

Jaki pokazał, że na terenie muzeum będą znajdować się między innymi cztery wieże "symbolizujące Boga, honor, ojczyznę i wolność" a także nowoczesne centrum edukacyjne. Sama wystawa muzealna ma składać się z czterech ekspozycji. 

Pierwsza część wystawy opowiadać będzie historię Żołnierzy Wyklętych. W swoim założeniu będzie ona prezentować różnorodne aspekty ich fenomenu. Widzowie poznają organizacje konspiracyjne działające w skali całego kraju, ale również organizacje o zasięgu lokalnym
Na potrzeby wystawy zostanie zrekonstruowana ziemianka partyzancka. Będzie można poznać kulisy walki zbrojnej i konspiracyjnej pracy, działalność wywiadowczą, polityczną czy wydawniczą

 - poinformował Jaki, podkreślając, że "wszystko będzie przedstawione w nowoczesnej, medialnej formie", a pozostałe trzy wystawy będą poświęcone więźniom politycznym, bezpiece i tzw. X Pawilonowi. - Jestem przekonany, że będą tutaj przyjeżdżały wycieczki z całej Polski i całego świata - dodał.

Otwarcie placówki planowane jest na 2023 rok. Nie wiadomo dokładnie, jaką kwotę pochłonie inwestycja. W 2017 roku szacowano wstępnie, że ma kosztować około 300 milionów złotych. 

Więcej o:
Komentarze (226)
Patryk Jaki pokazał Muzeum Żołnierzy Wyklętych. 4 wieże symbolizujące Boga, honor, ojczyznę i wolność
Zaloguj się
 • van_norden

  Oceniono 101 razy 93

  Dziś żołnierzami wyklętymi są Berlingowcy i Dąbrowszczacy. Ale walczyli z faszyzmem więc sami są sobie winni

 • freud1

  Oceniono 83 razy 79

  I wyszedl mu przypadkiem krzyz.

  "Wierzę, że to będzie jedno z najważniejszych muzeów w Europie"
  Wierz sobie. Ale wiedz, ze nikogo nie bedzie obchodzic. Oczywiscie poza tymi, ktorzy na jego budowie i utrzymaniu niezle sie oblowia.

 • k_rol

  Oceniono 65 razy 63

  Zawsze uważałem się za patriotę, za osobę mającą szacunek dla swego kraju i jego mieszkańców.
  Ale po czymś takim mam serdecznie dość! Skąd takie jakie bylejakie się wynurzyło? Ile tych faryzeuszy mamy w Polsce? Pazerna hołota schowana za "miłością bliźniego " i chorą formą nacjonalizmu. Ale skąd się tego świrostwa nagromadziło?!!

 • kuba161048

  Oceniono 65 razy 59

  Hitler budował domy w kształcie swastyki .

 • cmochall

  Oceniono 75 razy 57

  To jest chore -gloryfikowac delikatnie mowiac ludzi oderwanych od rzeczywistosci dla ktorych zabijanie niewinnych to byl chleb powszechny.

 • wujekdolf

  Oceniono 52 razy 46

  a będą kukły Żydów albo Białorusinów do spalenia?

 • justas32

  Oceniono 50 razy 46

  Wieże w Warszawie powinny się nazywać Jacek i Placek. A jak cztery - to jeszcze Lech i Jarosław...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX