W ubiegłym roku w czasie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości prezydent Andrzej Duda podpisał dokument na temat odbudowy Pałacu Saskiego. W przyszłości pałac miałby stać się siedzibą Senatu.
W środę Rafał Trzaskowski i Stanisław Karczewski spotkali się, by omówić szczegóły ewentualnej odbudowy Pałacu Saskiego. Prezydent stolicy podkreślał, że jeśli pałac zostanie odbudowany, powinien być miejscem otwartym dla mieszkańców Warszawy i wszystkich Polaków.
- Jeżeli odbędzie się debata w sprawie odbudowania Pałacu Saskiego, to powinna się ona odbyć w sposób transparentny i przejrzysty, tak, żebyśmy mogli porozmawiać przede wszystkim o potrzebach miasta i tym, jaką funkcję to miejsce w przyszłości mogłoby spełniać - mówił Rafał Trzaskowski.
Kwestia "otwartości" nowego Pałacu Saskiego może być jednak problematyczna, jeśli tak jak zapowiadano, część budynku stanie się siedzibą Senatu. Gdyby senatorowie faktycznie zostali tam ulokowani, konieczne będzie wprowadzenie odpowiednich rządowych procedur, a perspektywa otwartego charakteru Pałacu Saskiego może zniknąć.
Marszałek Senatu podkreślał, że spotkanie przebiegało w dobrej atmosferze.
- Przedstawiliśmy swoje koncepcje, wątpliwości i pomysły na temat możliwości rekonstrukcji Pałacu Saskiego - mówił marszałek Stanisław Karczewski. Dodał, że obecni na spotkaniu eksperci przedstawili katalog problemów, które w związku z odbudową należy rozstrzygnąć.
Chodzi m.in. o kwestię własności gruntu, który jest własnością samorządu, nie państwa, czy kwestię kosztów odbudowy, które miałyby wynieść nawet milion złotych. Część ekspertów podnosi, że być może w Warszawie są bardziej priorytetowe inwestycje, na które można wydać tak dużą kwotę.
Wiceminister kultury Magdalena Gawin, która również pojawiła się na spotkaniu, podkreślała, że prawie w całości zachowała się dokumentacja dotycząca Pałacu Saskiego, dzięki czemu rekonstrukcja może się odbyć według planów odbudowy pałacu, które powstały po wojnie.
W kolejnych spotkaniach mają wziąć udział m.in. wojewódzki i stołeczny konserwator sztuki.
Pałac Saski wybudowano w 1661 roku. Budynek wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli i przeznaczenie. Początkowo był pałacem rodu Morsztynów, później rezydencją króla Augusta II z dynastii Saskiej, a w XIX wieku mieściło się tam liceum. Nieruchomość została zniszczona przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego pod koniec 1944 roku. Dziś elementy, które pozostały, tworzą Grób Nieznanego Żołnierza.