98 proc. bonifikaty na garaże i miejsca postojowe w Warszawie. Radni zagłosowali "za"

Garaże, komórki i ogródki w Warszawie także zostaną objęte 98-proc. zniżką, która będzie obowiązywać w przypadku nieruchomości leżących na gruncie miejskim. Chodzi o przekształcenie z użytkowania wieczystego we własność. Zdecydowała o tym Rada Warszawy.
Zobacz wideo

Na wniosek radnych PiS w czwartek odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy. Radni zdecydowali, że garaże, miejsca postojowe, komórki lokatorskie i ogródki znajdujące się w obrębie nieruchomości położonych na gruntach miejskich, również zostaną objęte 98-procentową bonifikatą. Zniżka nie będzie obowiązywać, jeśli ww. miejsca znajdują się poza obrębem tych nieruchomości - odrzucono wniosek radnych PiS, którzy chcieli takiego rozwiązania. Radni Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli jednak, że chcą jeszcze przyjrzeć się tej kwestii - poproszą o konsultację z prawnikami. 

Przekształcenie użytkowania wieczystego w Warszawie

Zgodnie z ustawą przyjętą pod koniec 2018 roku i podpisaną już w 2019 roku przez prezydenta, nieruchomości leżące na gruncie miejskim można przekształcić z użytkowania wieczystego we własność. "Przekształcenie" można spłacić na dwa sposoby - w ratach rozłożonych na 20 lat lub jednorazowo. W przypadku jednorazowych opłat obowiązywać będą bonifikaty.

W Warszawie kwestia bonifikat na grunty należące do miasta wzbudziła dużo kontrowersji. Jeszcze przed wyborami samorządowymi podjęto decyzję, że zniżki na wyniosą 98 proc., później, po wyborach, decyzję tę zmieniono i poinformowano, że bonifikata wyniesie tylko 60 proc. Ostry sprzeciw społeczny doprowadził jednak do tego, że politycy wycofali się i wrócili do decyzji o 98-procentowej zniżce.

Więcej o: