Patryk Jaki triumfuje. "Komisja weryfikacyjna wygrała pierwszą, historyczną sprawę z Warszawą"

Patryk Jaki poinformował na Twitterze, że miasto przegrało w sądzie z komisją reprywatyzacyjną. Chodzi o jedną z reprywatyzowanych kamienic w Warszawie, której komisja nakazała zwrot. Miasto odwołało się od uzasadnienia, ale sąd oddalił ten wniosek.
Zobacz wideo

Bój o kamienicę przy ul. Łochowskiej 38 trwał od lat 90. Już wtedy jej dawni właściciele zgłosili się po jej zwrot. Procedura nie mogła jednak wtedy ruszyć, bo brakowało kompletu właścicieli. Nie udało się znaleźć Józefa Pawlaka - nikt nie słyszał o nim od lat. Sąd ustanowił więc kuratora, który miał zadbać o jego interesy, a kamienica została przekazana w ręce prywatne.

Pojawił się jednak jeden problem - okazało się, że w 2011 roku, gdy decyzja o przekazaniu kamienicy została podpisana, pan Pawlak miałby 128 lat. Na jaw wyszło, że mężczyzna nie żyje od ponad 70 lat.

Czytaj więcej: Miasto chciało oddać kamienicę 128-latkowi. Urzędnicy z Pragi w kilka godzin ustalili, że coś jest nie tak

Patryk Jaki ogłasza zwycięstwo komisji reprywatyzacyjnej

Komisja reprywatyzacyjna pod przewodnictwem Patryka Jakiego zajęła się sprawą Łochowskiej 38. 26 marca 2018 roku jej członkowie stwierdzili, że reprywatyzacja kamienicy jest nieważna, ponieważ podczas podejmowania decyzji doszło do rażących naruszeń prawa. Komisja nakazała zwrócenie budynku przy Łochowskiej miastu. 

Urząd miasta Warszawa poddał pod wątpliwość uzasadnienie. Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego trafiły skargi na decyzję komisji reprywatyzacyjnej. We wtorek sąd oddalił wniosek ratusza i orzekł, że decyzja komisji weryfikacyjnej była prawidłowa. Dodał, że przekazanie budynku osobie, która nie żyje, było niewątpliwym naruszeniem prawa niezależnie od tego, czy organy decyzyjne o tym wiedziały czy nie.

O wyroku poinformował Patryk Jaki. Napisał, że to "pierwsza" i "historyczna" decyzja sądu dotycząca reprywatyzowanych w Warszawie kamienic.

Komisja weryfikacyjna wygrała właśnie pierwszą, historyczną sprawę z ratuszem i beneficjentami w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym - dotyczącą merytorycznej decyzji Komisji ws. nieruchomości przy Łochowskiej

- napisał wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki na Twitterze.

Inni członek komisji reprywatyzacyjnej, Sebastian Kaleta, dodał, że to orzeczenie bezprecedensowe. - Sąd po raz pierwszy badał decyzję komisji i uznał, że komisja zgodnie z prawem potwierdziła nieprawidłowość reprywatyzacji - powiedział radny Kaleta.

Wyrok ws. Łochowskiej 38 jest na razie nieprawomocny. Obie strony mają teraz siedem dni urzędowych na zaskarżenie orzeczenia sądu.

Więcej o:
Komentarze (43)
Patryk Jaki triumfuje. "Komisja weryfikacyjna wygrała pierwszą, historyczną sprawę z Warszawą"
Zaloguj się
 • jtby

  Oceniono 22 razy 18

  Ciekawi mnie procedura ustanowienia kuratora przez sąd. Nie mam najlepszego zdania o sędziach, bo mam z nimi do czynienia, ale wolę niezawisłego głąba i drogę odwoławczą niż podporządkowanego politycznie cwaniaczka na każdym etapie.

 • zmichalg1

  Oceniono 32 razy 16

  No i co z tego?
  Efekt taki, że pozostali współwłaściciele dalej muszą czekać na swoje.

 • marek.zak1

  Oceniono 17 razy 13

  Jako współwłaściciel kamienicy (nie w Warszawie) stwierdzam, ze najlepiej jest, aby kamienica się rozsypała, a nastepnie plac sprzedany.

 • wichura

  Oceniono 7 razy 7

  Komisja nakazuje zwrot miastu, a miasto zaskarża tę decyzję... Znaczy kamienica ma wartość ujemną?
  Jedyne uzasadnienie, jakie się broni: obrona przed odszkodowaniami.

 • w11mil

  Oceniono 6 razy 6

  "Patryk Jaki triumfuje. "Komisja weryfikacyjna wygrała pierwszą, historyczną sprawę z Warszawą"

  To brzydko kłamać Gazeto Wyborcza

  "Komisja weryfikacyjna wygrała właśnie pierwszą, historyczną sprawę z ratuszem i beneficjentami "

 • senpai-michael

  Oceniono 10 razy 6

  Podsumowując ludzie ktorym się należał zwrot właśnie przegrali bo nie było jednej osoby która pewnie ma spadkobierców którym się i tak należy zwrot udziału. Super patryczek znów w służbie "sprawiedliwości"

 • remo29

  Oceniono 16 razy 6

  Patryczek chciał grać jak Messi, a teraz się cieszy, że strzelił gola dzieciom na wuefie.

 • qudaq

  Oceniono 8 razy 4

  Tu nie chodzi o wygrywanie bitwy o Warszawę, tylko o dziejową i prawną sprawiedliwość. Walczą obozy, którym stolica służy do rozpalania wzajemnej nienawiści, robienia szemranych interesów i omijania łukiem prawdy. Komisja Weryfikacyjna powinna zacząć od przejrzenia dwóch list, dostępnych również dla jej czlonków. Pierwsza, to wykaz nazwisk i nieruchomości, za które w swoim czasie na podstawie międzynarodowych umów zapłaciły rządy w czasach PRL. I drugą, jawną listę budynków, przewidzianych do poszukiwania prawych właścicieli z czasów wojny. Owe dwie listy połączyć i zweryfikować. Wtedy też pomógłby rodzinie, w którą szczęśliwie wżenił się obcy dziś biznesmen. Sama weryfikacja powinna polegać również na przypomnieniu, komu należy się mieszkanie kwaterunkowe i związane z tym opłaty. Większość mieszkańców to potomkowie wyrzuconych w czasie wojny warszawiaków, ale też tych z partyjnej nomenklatury, którym przydzielano mieszkania w ocalałych domach. Do 1956 roku miało to sens. Dziś, jak można premiować po 74 latach od zakończenia wojny jednych, a obciążać drugich. Jeśli przez tyle lat, zwłaszcza przez ostatnie 30 nie zadbali, aby mieszkać na swoim, pewnie rozumieją prawa rynku , o które tak skutecznie zawalczyli 4 czerwca 1989 r. Akurat tego rozwiązania nikt im nie narzucał. Sami nie poparli walczącego o ich prawa Ikonowicza, jedynego obrońcy, osadzonego w więzieniu za obronę praw lokatorów przez owych dzielnych sędziów, dziś walczących o przywileje. Jakoś tutaj nie mieli wątpliwości, kogo wsadzić do aresztu. Świat protestował, a rugowani mieli za daleko przejść przez tory do aresztu. I podobnie poparli w ostatnich wyborach narzuconego obrońcę.

 • gadolinn

  Oceniono 3 razy 3

  Cieawe w tym wszystkim jest to, ze miasto nie chcialo tej nieruchomosci odzyskac. O co tu chodzi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX