W Warszawie powstaną trzy nowe pomniki: Olszewskiego, Baczyńskiego i Ścibora-Rylskiego. Radni byli jednomyślni

W czwartek odbyła się sesja Rady Miasta, na której zdecydowano, że w stolicy powinny stanąć nowe pomniki: Jana Olszewskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego.
Zobacz wideo

W czwartek 14 lutego odbyła się VII sesja Rady m.st. Warszawy. Radni dyskutowali dziś m.in. nad możliwością pojawienia się w stolicy trzech nowych pomników.

Pomniki Jana Olszewskiego i Kamila Baczyńskiego w Warszawie

Cezary Jurkiewicz, szef radnych PiS, poinformował w czwartek, że radni przygotowali projekt, który pozwalałby na wzniesienie w Warszawie pomnika Jana Olszewskiego. Były premier, poseł i opozycjonista w czasach PRL zmarł w zeszłym tygodniu. Miał 88 lat. 

"Niech ten pomnik będzie świadectwem wspólnego zaangażowania w upamiętnienie osób, które ponad wszelką wątpliwość były opoką Polaków w czasach zniewolenia" - mówiło stanowisko przygotowane przez radnych PiS. Jurkiewicz jeszcze przed rozpoczęciem sesji rady miasta zapowiedział, że radni PiS będą wnioskowali do prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego o pozwolenie na taką budowę. 

Radni nie byli przeciwni projektowi - wszystkie 54 osoby obecne na sesji zagłosowały "za".

Na czwartkowej radzie głosowano także nad pomnikiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - poety, żołnierza AK, który zginął w powstaniu warszawskim. To z kolei inicjatywa radnych Koalicji Obywatelskiej, który zgłosiła Beata Michalec (KO).

Radna Michalec tłumaczyła, że w tym roku będziemy obchodzić 75. rocznicę śmierci Baczyńskiego.  - Krzysztof Kamil Baczyński zasługuje na upamiętnienie w przestrzeni miasta poprzez budowę pomnika - podkreśliła Michalec.

Również i w tym przypadku nie było sprzeciwów - wszyscy radni wyrazili zgodę. 

Zarówno w przypadku pomnika Jana Olszewskiego, jak Kamila Baczyńskiego na razie nie znane są szczegóły ani lokalizacje, w których monumenty miałby się pojawić.

Pomnik Zbigniewa Ścibora-Rylskiego w Warszawie

W porządku obrad VII sesji Rady Warszawy znalazło się jeszcze miejsce dla trzeciego pomnika - Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, powstańca warszawskiego, żołnierza AK, a później współzałożyciela i prezesa Związku Powstańców Warszawskich.

W tym przypadku znamy już więcej szczegółów. Rafał Szczepański z fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego powiedział, że inicjatorzy pomysłu chcą, aby pomnik staną w alei ks. Stanka w parku Rydza-Śmigłego, a jego budowa miałaby zostać sfinansowana ze środków społecznych. Wiadomo również, jak będzie wyglądał - popiersie generała na około 2-metrowym cokole. 

Szczepański dodał, że środowisko powstańców chciałoby, aby pomnik został odsłonięty 3 sierpnia 2019 roku, czyli w pierwszą rocznicę śmierci gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego. Jego odsłonięcie miałoby być również częścią 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego

Po przedstawieniu projektu, radni zagłosowali - wszyscy byli "za". O tym, że pomnik Ścibora-Rylskiego pojawi się w Warszawie poinformował na Twitterze prezydent Rafał Trzaskowski, który podziękował również radnym za jednomyślność. 

Więcej o: