Maturzyści z "Bednarskiej" zatańczyli poloneza równości. Chłopak z chłopakiem, dziewczyna z dziewczyną

Maturzyści ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego "Bednarska" w Warszawie postanowili wykorzystać swoją studniówkę do okazania solidarności ze swoimi rówieśnikami LGBT. Zorganizowali akcję "Polonez równości" i zatańczyli tradycyjny taniec w parach jednopłciowych.
Zobacz wideo

Uczniowie I SLO "Bednarska" zatańczyli tegorocznego poloneza w parach jednopłciowych. To symboliczny gest wsparcia dla ich rówieśników, którzy podczas  tańca na zakończenie klasy maturalnej są zwykle zmuszeni do tańczenia z osobami przeciwnej płci. - Wierzymy, że małymi krokami pokonamy homofobię - zapowiadają.

Uczniowie zatańczyli poloneza równości. "Chcemy, żeby ta chwila była tak samo piękna dla wszystkich"

- Studniówka jest szczególnym momentem, ale niestety nie dla każdego. Chcemy, żeby ta chwila była tak samo piękna dla wszystkich.Tańczymy poloneza równości, bo wspieramy naszych homoseksualnych przyjaciół, którzy codziennie są zmuszeni do ukrywania się ze swoją miłością - mówią maturzyści w filmie dokumentującym ich poloneza.

Dyrektorka I SLO Wanda Łuczak poinformowała, że gdy tylko uczniowie przyszli do niej z pomysłem, że chcą zatańczyć poloneza w parach jednopłciowych, natychmiast dostali wsparcie i zgodę na realizację akcji. - Mamy nadzieję, że ten gest doda odwagi uczniom LGBT+, sprawi, że poczują się bezpieczni i akceptowani. Spowoduje także szersze zrozumienie dla dylematów, z którymi się borykają - mówiła.

 

Akcję maturzystów z "Bednarskiej" wsparły stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, Fundacja Wolontariat Równości i marka Ben&Jerry's, które wspólnie działają na rzecz równości i tolerancji.  

Więcej o:
Komentarze (289)
Maturzyści z Liceum przy Bednarskiej zatańczyli poloneza równości
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 127 razy 89

  Poloneza czas zacząć. Podkomorzy rusza/
  Wojskiemu poprawiając połę u kontusza/
  W drugiej parze z Soplicą imć Horeszko bieży/
  Telimena zaś z Zosią w trzeciej zęby szczerzy/
  Genderowej młodzieży przecież się należy! :)

 • twzelnik

  Oceniono 123 razy 71

  Zawracanie gitary.
  Poloneza tańczyło się z koleżanką, a nie partnerką seksualną.

 • apsztyfiqant

  Oceniono 126 razy 48

  a co z osobami transpłciowymi? chłopcy powinni w ramach walki z transfobią tańczyć w sukienkach i butach na obcasach a dziewczynki w garniturach. a tu po zdjęciach widać że polonez był transfobiczny. słabo.

 • na_grobli

  Oceniono 138 razy 46

  Trwa nieustanny konkurs pod tytułem:
  "Kto zrobi coś jeszcze głupszego?"
  Jaka następna propozycja?

 • 123zielona123

  Oceniono 140 razy 36

  Ciewawa idea.
  Homoseksualiści są zmuszani tańczyć poloneza z płcią przeciwną, co jest poniżeniem cięzkim przezyciem, wobec tego zmuśmy hetroseksualnych do tańczenia z tą samą płcią co absolutnie nie jest zmuszaniem i ponizeniem.

 • bjern

  Oceniono 130 razy 26

  Przepraszam, ale dlaczego w parach? Skąd ta dyskryminacja trójkątów i wielokątów? Straszne zacofanie na Bednarskiej. Czekam na reakcję RPO. To skandal.

 • bobik57

  Oceniono 89 razy 25

  Równości? Czyli jak ktoś miał 175cm to nie mógł tańczyć z osobnikiem o wzroście 182cm? A co z blondynami i brunetami? Łysi jak rozumiem tylko ze sobą. Dżizuz ale was pochrzaniło, tolerancja nie oznacza aż takiego porąbania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX