Maturzyści z "Bednarskiej" zatańczyli poloneza równości. Chłopak z chłopakiem, dziewczyna z dziewczyną

Maturzyści ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego "Bednarska" w Warszawie postanowili wykorzystać swoją studniówkę do okazania solidarności ze swoimi rówieśnikami LGBT. Zorganizowali akcję "Polonez równości" i zatańczyli tradycyjny taniec w parach jednopłciowych.
Zobacz wideo

Uczniowie I SLO "Bednarska" zatańczyli tegorocznego poloneza w parach jednopłciowych. To symboliczny gest wsparcia dla ich rówieśników, którzy podczas  tańca na zakończenie klasy maturalnej są zwykle zmuszeni do tańczenia z osobami przeciwnej płci. - Wierzymy, że małymi krokami pokonamy homofobię - zapowiadają.

Uczniowie zatańczyli poloneza równości. "Chcemy, żeby ta chwila była tak samo piękna dla wszystkich"

- Studniówka jest szczególnym momentem, ale niestety nie dla każdego. Chcemy, żeby ta chwila była tak samo piękna dla wszystkich.Tańczymy poloneza równości, bo wspieramy naszych homoseksualnych przyjaciół, którzy codziennie są zmuszeni do ukrywania się ze swoją miłością - mówią maturzyści w filmie dokumentującym ich poloneza.

Dyrektorka I SLO Wanda Łuczak poinformowała, że gdy tylko uczniowie przyszli do niej z pomysłem, że chcą zatańczyć poloneza w parach jednopłciowych, natychmiast dostali wsparcie i zgodę na realizację akcji. - Mamy nadzieję, że ten gest doda odwagi uczniom LGBT+, sprawi, że poczują się bezpieczni i akceptowani. Spowoduje także szersze zrozumienie dla dylematów, z którymi się borykają - mówiła.

 

Akcję maturzystów z "Bednarskiej" wsparły stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, Fundacja Wolontariat Równości i marka Ben&Jerry's, które wspólnie działają na rzecz równości i tolerancji.  

Więcej o: