W Warszawie od poniedziałku obowiązuje stopień BRAVO. "Zwiększone zagrożenie terrorystyczne"

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o wprowadzeniu w Warszawie drugiego w czterostopniowej skali dotyczącej bezpieczeństwa stopnia alarmowania BRAVO. Będzie obowiązywał na terenie Warszawy w dniach 11-15 lutego w związku z konferencją bliskowschodnią.
Zobacz wideo

Wcześniej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informowało, że w związku z konferencją bliskowschodnią wprowadzony zostanie niższy stopień alarmowania - ALFA. O decyzji Mateusza Morawieckiego w sprawie podwyższenia stopnia alarmowego poinformował Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

"Premier wprowadził stopień alarmowy BRAVO-CRP (2. w czterostopniowej skali dotyczący bezpieczeństwa teleinformatycznego) na terenie Warszawy. Podobnie jak stopień ALFA, obowiązuje w dniach 11-15 lutego, w związku z konferencją na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie" - napisał na Twitterze.

Stopień alarmowy BRAVO w Warszawie. "Zwiększone zagrożenie o charakterze terrorystycznym"

Stopień alarmowy BRAVO-CRP jest wprowadzany m.in. w razie zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej.

Jak czytamy na stronach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, wprowadza się go także "w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, gdy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany". 

Stopnie alarmowania od najniższego do najwyższego to: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA. Wszystkie są wprowadzane i odwoływane przez premiera po konsultacji z szefem ABW i ministrem spraw wewnętrznych. 

Szczyt bliskowschodni w Warszawie

W dniach 13 i 14 lutego w Warszawie odbędzie się szczyt bliskowschodni poświęcony budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Wezmą w nim udział między innymi prezydent Andrzej Duda, wiceprezydent USA Mike Pence, amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, a także premier Izraela Benjamin Netanjahu. 

Organizacja szczytu wiąże się ze zmianami w ruchu. Od 11 do 15 lutego, w rejonie hoteli, w których zatrzymają się delegacje biorące udział w konferencji zostaną, wprowadzone zostaną duże zmiany w parkowaniu. Na  wielu ulicach będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (dotyczący także wyznaczonych miejsc postojowych, zatok i chodnika). Dodatkowo w środę, 13 lutego, ograniczenia w ruchu i parkowaniu pojawią się w okolicy Starego Miasta i PGE Narodowego. Utrudnienia dotkną także pieszych. Niedostępny będzie pl. Zamkowy.

Ze względu na specyfikę wydarzenia, służby będą mogły zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic. Wówczas pojazdy będą kierowane na objazdy najbliższymi przejezdnymi ulicami.

Czytaj więcej o utrudnieniach podczas szczytu bliskowschodniego: Szczyt bliskowschodni w Warszawie. Utrudnienia w komunikacji i zakazy parkowania

Więcej o: