Obrabowano grób Niny Andrycz na warszawskich Powązkach. Sprawców szuka policja

Policja poszukuje osób, które obrabowały grób aktorki Niny Andrycz na warszawskich Powązkach. Zginęła z niego mosiężna rzeźba o wysokości około 30 centymetrów. To kopia statuetki, którą artystka dostała na 75. rocznicę swojej kariery artystycznej.
Zobacz wideo

Brak metalowej rzeźby zauważyła opiekunka grobu Liliana Śnieg-Czaplewska, która wcześniej zleciła wykonanie rzeźby. W rozmowie z "Wyborczą Warszawa" relacjonowała, że gdy zgłosiła kradzież dyrektorowi cmentarza ks. Markowi Gałęzowskiemu, została zlekceważona - powiedziano jej, że zgłaszanie kradzieży policji to "strata czasu".

Wola. Policja szuka rzeźby z nagrobka Niny Andrycz

Tymczasem policjanci z Woli informują, że wszczęli już śledztwo w sprawie ograbienia nagrobka aktorki. Skradziona przez nieznane osoby rzeźba ma około 30 centymetrów wysokości i przedstawia sylwetkę kobiety z ramionami wzniesionymi do góry, a na jej ramionach znajduje się szal spływający do ziemi. Jest wykonana z mosiądzu. 

Rzeźba skradziona z nagrobka Niny AndryczRzeźba skradziona z nagrobka Niny Andrycz Fot. KSP

To kopia statuetki, którą Andrycz dostała od Związku Artystów Polskich z okazji 75-lecia swojej kariery artystycznej. Na tabliczce przy rzeźbie widnieje napis "Kolumna dorycka do symbol Grecji. Nina Andrycz to symbol Teatru Polskiego".

Jeśli ktoś widział ten przedmiot, wie, gdzie może się znajdować, prosimy o kontakt z funkcjonariuszami wydziału KRP Warszawa IV, tel. (22) 603 94-18, (22) 603 98-34, tel. do oficera dyżurnego (22) 603 94-50 lub adres email: oficer.prasowy.krp4@ksp.policja.gov.pl

- informuje wolska policja.

Za obrabowanie grobu sprawcom grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Więcej o:
Komentarze (43)
Obrabowano grób Niny Andrycz na warszawskich Powązkach. Sprawców szuka policja
Zaloguj się
 • art_102

  Oceniono 31 razy 23

  Jak to gdzie jest, w skupie złomu!!
  Kto na cmentarzu robi cokolwiek z miedzi? To nie ma szans sie przed złomiarzami uchować! To Polska przecież!
  Proponuję zrobić kopię z betonu, to postoi. Nawet patynować nie radzę, bo wezma za metal.

 • siwywaldi

  Oceniono 15 razy 15

  Biedni policjanci. Bo gdyby sprawy nie rozdmuchano, to mogli by ją umorzyć po 3 dniach i mieć święty spokój. A tak, to będzie się przewracać na czyimś biurku nawet i miesiąc... :-))

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 27 razy 15

  Polska to dziki kraj. Postawa kleru zdemoralizowała dużą część społeczeństwa. KRK to tylko okupant.

 • bratjolki

  Oceniono 16 razy 10

  Padlina hamburgerowa chwilowo nierentowna hieny wróciły na cmentarze.

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 17 razy 9

  Skoro ziobrowa prokuratura może wygrzebywać zwłoki do zabaw smoleńskich, to dlaczego jakiś obywatel nie może się zabawić w komornika, robiąc to samo?

 • veronicahighlander

  Oceniono 8 razy 8

  Sprawdzić pobliskie skupy złomu

 • klm747

  Oceniono 8 razy 6

  Ten katabas, dyrektor cmentarza powązkowskiego, nie jest zainteresowany żadnym monitoringiem ani ściganiem złodziei, ponieważ z takich kradzieży ma czysty zysk. Za każdą naprawę grobu i za każde wejście kamieniarzy na cmentarz pobiera niezłą opłatę. Nie wiem jak teraz, ale jakieś 10 lat temu było to 200 zł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX