Dniówka madagaskarska odnaleziona w warszawskich Złotych Tarasach

W warszawskiej galerii handlowej odnaleziono egzotycznego gada. Jaskrawozielona dniówka madagaskarska spacerowała po Złotych Tarasach. Dotychczas nie ustalono jak znalazł się tam rzadki okaz.
Zobacz wideo

Jak donosi warszawska straż miejska, w warszawskich Złotych Tarasach odnaleziona została jaskrawozielona jaszczurka.

Okazało się, że to rzadki gatunek, występujący w naturze tylko na Madagaskarze. Jego fachowa nazwa to dniówka madagaskarska.

Posiadanie takiego egzotycznego zwierzęcia wymaga rejestracji w ciągu 14 dni od zakupu. Dniówki madagaskarskie wymieniane są w załączniku do Konwencji Waszyngtońskiej o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.

W jaki sposób jaszczurka znalazła się w galerii handlowej w centrum Warszawy? Nie wiadomo. Być może gad wyczuł tropikalny klimat i pławił się w jarzeniowym świetle. Jaszczurka z łatwością mogła poruszać się po Złotych Tarasach, ponieważ na końcach palców ma tzw. przylgi, które umożliwiają jej chodzenie po pionowych płaskich powierzchniach

Wezwany do centrum handlowego Eko Patrol odebrał nieco wystraszonego gekona i przewiózł go do azylu Cites przy ogrodzie zoologicznym w stolicy. Teraz w komfortowych warunkach będzie on wiódł dostatnie życie i może liczyć na posiłek. Dniówki madagaskarskie z reguły zjadają świerszcze, karaczany, plankton łąkowy, muchy i larwy moli woskowych.

Więcej o: