Czarny Kot od lat jest budowlaną samowolką. Sąd nakazał rozbiórkę, ale wciąż nie ma na to pieniędzy

Czarny Kot ma zostać zburzony. Batalia toczyła się przez kilka lat, ale w grudniu 2018 roku sąd wydał ostateczną decyzję. Rozbiórka może zacząć się nawet zaraz, ale blokuje ją jeden problem - brak pieniędzy. Potrzeba na to ok. 700 tys. złotych.
Zobacz wideo

Hotel Czarny Kot uznawany jest za jeden z najbrzydszych budynków w Warszawie, często mówi się o nim "Gargamel". Budynek u zbiegu ulic Okopowej i Powązkowskiej na Woli został zbudowany pod koniec lat 80. i od dawna wzbudzał kontrowersje. Chodziło m.in. o to, że większość kondygnacji powstała bez pozwoleń na budowę.

Początkowo Czarny Kot był jednopiętrowy, ale z biegiem lat rozrastał się o kolejne, nielegalne kondygnacje. Wiele osób uważa, że ostatecznie wygląda jak "architektoniczny potworek".

Czarny Kot do rozbiórki. Potrzeba tylko pieniędzy

O to, aby "architektoniczny gargamel" zniknął z Woli walczono od 10 lat. W grudniu 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał ostateczny wyrok i nakazał rozbiórkę hotelu Czarny Kot. Chodzi o zburzenie nadbudówki powyżej pierwszego piętra.

Andrzej Kłosowski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego już w grudniu mówił, że urzędnicy od razu zajmą się pracami przygotowawczymi. Oszacowano, że zburzenie będzie kosztowało 700 tysięcy złotych. Początkowo koszty miały być pokryte z budżetu miasta. W budżecie na 2018 roku były już nawet odłożone na to środki. Okazuje się jednak, że nie mogą zostać wykorzystane. 

Jak pisze tvnwarszawa.pl, rozbiórka Czarnego Kota to nie może zostać opłacona ze środków samorządowych, ponieważ Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, który zajmuje się sprawą, podlega pod struktury wojewódzkie. Pieniądze muszą zostać przeznaczone zatem przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie. Andrzej Kłosowski informuje, że PINB już w grudniu zeszłego roku złożył wniosek do wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery. Odpowiedź jednak nie nadeszła, więc w tym tygodniu wniosek ponowiono. - Czekamy na odpowiedź - mówi Kłosowski. Rzeczniczka mazowieckiego wojewody informuje, że wnioski są w tym momencie rozpatrywane. 

Powiatowy inspektor Kłosowski dodaje, że PINB jest już gotowe - specyfikacja do przetargu na rozbiórkę hotelu już jest i przetarg można ogłosić w przeciągu kilku dni. Potrzebne są tylko pieniądze. 

Nielegalne piętra to nie jedyny problem właścicieli Czarnego Kota. W sądzie toczyła się również sprawa o działkę, która była dzierżawiona od miasta. W 2009 roku umowa wygasła, ale właściciele hotelu nie oddali terenu miastu. W sierpniu 2018 roku sąd wydał wyrok, na mocy którego działka przy Okopowej 65 ma wrócić w ręce władz dzielnicy Wola. Wciąż trwają jednak formalności związane z przekazaniem.  

Więcej o:
Komentarze (52)
Czarny Kot od lat jest budowlaną samowolką. Sąd nakazał rozbiórkę, ale wciąż nie ma na to pieniędzy
Zaloguj się
 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 43 razy 41

  Czarny Kot przetrwa wszystko i wszystkich. A po nuklearnej zagładzie pozostanie jedynym artefaktem ludzkości.

 • sztucznypolak

  Oceniono 43 razy 37

  A dlaczego za rozbiorke nie placi wlasciciel?
  Jesli nie ma pieniedzy, to komornik powinien zajac cala nieruchomosc.
  Ja chetnie ja przyjme i przeprowadze rozbiorke.

 • panamerykan

  Oceniono 21 razy 19

  To nie ten ma ponosić koszty, który samowolkę postawił?!
  A z terenem, to jaki problem?
  Ogrodzić, teren wyrównać i po sprawie!

 • b_fett

  Oceniono 18 razy 18

  Nadaje sie na muzeum miszczow papierkow zwanych tez urzednikami

 • mercx

  Oceniono 18 razy 16

  "W 2009 roku umowa wygasła, ale właściciele hotelu nie oddali terenu miastu. W sierpniu 2018 roku sąd wydał wyrok, na mocy którego działka ma wrócić w ręce władz dzielnicy Wola."
  dlaczego proces trwał prawie 10 lat w tak oczywistej sprawie ?? przeciez umowa wygasła. od czego sie tu odwoływać i sprawdzać?? przez 10 lat..

 • enochnuckythompson

  Oceniono 15 razy 15

  smieszne to i tragiczne jak Panstwo Polskie jest BEZRADNE. Lata procesu , koszty pokrywa panstwo, teraz rozbiorka panstwo pokrywa koszty. A kurFISzony do ktorych to nalezy przeciez maja majatek? Placili chyba podatki czy tez nie? Panstwo nie zadbalo by sie zabezpieczyc?

 • lukturko

  Oceniono 14 razy 14

  No i to właśnie pokazuje bezsens istnienia nadzoru budowlanego. PINB był jednym z winnych w katastrofie hali targowej w Katowicach. Po zawaleniu się bramy w Białce, która zabiła babcię i wnuczka, inspektorat triumfalnie obwieścił, że była to samowola budowlana. Wcześniej tego nikt nie kontrolował. Tak jest wszędzie. Rozpirzyć to towarzystwo i stworzyć coś sensownego!

 • skromne-zero

  Oceniono 13 razy 11

  A od czego są władze i instytucje? Babcie handlującą ha chodniku pietruszką potrafią wsadzić do więzienia, a wyburzyć pietra z nielegalnego budynku, oraz odebrać kombinatorom budynek w działką NIE POTRAFIĄ???
  Przedstawicieli takiej władzy wywalić na pysk, niech grabią liście i zbierają pety na chodnikach.

 • niezalany

  Oceniono 10 razy 10

  a gdzie był tzw. nadzór budowlany gdy działy się te cuda???
  że nie mają uprawnień do wstrzymania budowy "w trakcie"?
  prawda, tylko dlaczego!?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX