CBA zatrzymało pięć osób ws. reprywatyzacji. Wśród nich dwóch byłych urzędników

CBA poinformowało w środę rano o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie nieprawidłowości związanych z reprywatyzacją w Warszawie. Wśród nich jest dwóch byłych stołecznych urzędników. Straty miasta szacowane są na 13,5 mln złotych.
Zobacz wideo

Pięć osób zostało zatrzymanych przez agentów warszawskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości przy reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie.

CBA zatrzymało pięć osób ws. dzikiej reprywatyzacji w Warszawie

CBA informuje, że sprawa dotyczy także korupcji przy wydawaniu decyzji dekretowych oraz odszkodowawczych. Wśród zatrzymanych są były pracownik (Jacek W.) i były radca prawny Biura Gospodarki Nieruchomościami m. st. Warszawy (Bogusława D.), warszawski notariusz (Leszek Z.) oraz dwóch biznesmenów zajmujących się kupnem i sprzedażą nieruchomości (Mirosław B. i Krzysztof D.).

Ustalenia CBA wskazują, że Jacek W. z warszawskiego ratusza brał łapówki od Marka M., znanego handlarza roszczeniami zatrzymanego już wcześniej przez CBA. Pieniądze były wręczane w zamian za przychylność w prowadzonych postępowaniach zwrotowych dotyczących kamienic w Śródmieściu. Były pracownik BGN został dziś zatrzymany po raz drugi przez agentów CBA w związku z toczącym się postępowaniem.

Ponadto, zgromadzono materiały wskazujące na to, że notariusz i radca prawny sygnowali decyzje na rzecz zatrzymanych przedsiębiorców z pominięciem przyjętych procedur oraz przy niekompletnej dokumentacji dotyczącej nieruchomości.

Zatrzymane przez CBA osoby zostaną przewiezione do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, gdzie usłyszą zarzuty.

Śledczy cały czas pracują nad zgromadzonymi dokumentami, badane są nowe wątki i niewykluczone kolejne zatrzymania i zarzuty. W ostatnim czasie do sądu trafił kolejny, piąty już, akt oskarżenia, skierowany w tej sprawie.

Jak podaje IAR, straty poniesione przez m. st. Warszawę w związku z działalnością zatrzymanych są szacowane na ponad 13,5 mln złotych.

Więcej o: