Agnieszka Osiecka ma nowego sąsiada. Obok pomnika poetki pojawił się Carrefour. "To jak pięść w duszę Saskiej Kępy"

Agnieszka Osiecka ma nowego sąsiada. Obok pomnika poetki na Saskiej Kępie pojawił się sklep sieci supermarketów i duże, krzykliwe logo. Stołeczny Konserwator Zabytków mówi, że historyczna ulica Francuska to nie miejsce na takie elementy.

Pomnik Agnieszki Osieckiej stoi na roku ulic Francuskiej i Obrońców na warszawskiej Saskiej Kępie od 2007 roku. Do tej pory w jej sąsiedztwie była restauracja, w tym tygodniu pojawiło się logo sieci Carrefour. 

Agnieszka Osiecka ma nowego sąsiada - Carrefoura

W styczniu tego roku znajdująca się tam restauracja Rue de Paris zniknęła z okolic pomnika Agnieszki Osieckiej. W zamian do lokalu wprowadziła się sieć supermarketów Carrefour. Mieszkańcy Warszawy nie są zachwyceni zamianą. Uważają, że takie sąsiedztwo jest nieodpowiednie dla poetki.

Taka ładna ulica zaraz będzie obstawiona Carrefourami i Żabkami. Szok!
Coraz gorzej na tej naszej pięknej niegdyś Kępie. Same sieciówki nas otaczają i brzydko się robi. Brakuje tego klimatu, antykwariatu, herbaciarni, naprawy parasolek...
Pomnik Agnieszki przy Carrefourze jest absolutną makabrą. Cały ten sklep jest jak pięść w duszę mieszkańców Saskiej Kępy

- komentują osoby, którym nie podoba się nowy "lokator" na ulicy Francuskiej. Są dodatkowo oburzeni, ponieważ, jak piszą, to już trzeci sklep Carrefour na tej ulicy.

Władze dzielnicy Praga-Południe, na terenie której znajduje się pomnik, informują, że budynek przy rogu Francuskiej i Obrońców nie należy do miasta ani dzielnicy. Jest w rękach prywatnego właściciela i to on decyduje o tym, kto wynajmie budynek.

"Francuska nie jest miejscem na agresywne logotypy"

Samorząd Mieszkańców Saskiej Kępy jest jedną z organizacji, która alarmuje, że sąsiedztwo pomnika Osieckiej jest nieodpowiednie. W opublikowanym na Facebooku poście informują, że w oknach budynku już pojawiło się wielkie logo sieci Carrefour, które nocą jest dodatkowo podświetlane. 

Zwracają również uwagę na to, że pomnik Agnieszki Osieckiej znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej. Informację tę potwierdza Stołeczny Konserwator Zabytków Michał Krasucki. Mówi, że cały obszar historycznej Saskiej Kępy, do której należy również cała ulica Francuska, jest pod opieką konserwatora zabytków. 

Bez wątpienia konieczne jest uporządkowanie tej przestrzeni. Ulica Francuska nie jest miejscem na agresywne logotypy czy reklamy

- mówi stołeczny konserwator w rozmowie z Metrowarszawa.pl.

Michał Krasucki tłumaczy, że aby takie logo pojawiło się w strefie ochrony konserwatorskiej potrzebna jest zgoda Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jeśli zgody nie ma, konieczna jest kontrola.

Z pytaniem o to, czy zgoda na pojawienie się na Saskiej Kępie nowego sklepu sieci zwróciliśmy się do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Czekamy na odpowiedź. 

Więcej o: