Smog dusi Warszawę. Normy przekroczone we wszystkich dzielnicach, ratusz rozsyła ostrzeżenia

W niedzielę w całej Warszawie jakość powietrza jest bardzo zła. Ratusz rozsyła smsy z ostrzeżeniem przed smogiem i radzi, żeby mieszkańcy unikali przebywania na zewnątrz. "Jeśli sytuacja meteorologiczna nie ulegnie zmianie, dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 może przekroczyć warszawski poziom alarmowania" - czytamy w komunikacie miasta.
Zobacz wideo

Wysoki poziom zanieczyszczeń utrzymuje się w niedzielę we wszystkich dzielnicach Warszawy. Najgorzej jest na Mokotowie, Ursynowie, Gocławiu, Targówku i Żoliborzu - tam stacje pomiarowe notują "bardzo duże" stężenie zanieczyszczeń powietrza (najwyższy, czwarty stopień według norm Warszawskiego Indeksu Powietrza). W pozostałych dzielnicach Warszawy obowiązuje czerwony alert, który oznacza, że mieszkańcy powinni unikać przebywania na zewnątrz.

Smog w Warszawie. Ostrzeżenia od ratusza

Ze względu na bardzo wysokie stężenie zanieczyszczeń ratusz rozesłał do mieszkańców ostrzeżenia przed smogiem (otrzymały je osoby, które mają zainstalowaną aplikację miasta 19115).

"W Warszawie notuje się wysokie stężenie pyłu zawieszonego PM 10. Jeśli sytuacja meteorologiczna nie ulegnie zmianie, dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM 10 może przekroczyć dziś (27.01.2019 r.) warszawski poziom alarmowania (100 μg/m3)" - czytamy w rozesłanym do mieszkańców komunikacie.

Miasto radzi, by mieszkańcy unikali przebywania na dworze, nie wietrzyli pomieszczeń, nie palili w komunikach, zrezygnowali z aktywności fizycznej i przesiedli się z samochodów do komunikacji miejskiej

Z prognozy Warszawskiego Indeksu Powietrza wynika, że bardzo wysoki poziom zanieczyszczeń utrzyma się także w poniedziałek 28 stycznia.

Więcej o: