Język ukraiński pojawi się w warszawskich biletomatach. ZTM jest już na etapie tłumaczenia

Język ukraiński pojawi się w biletomatach w Warszawie. Zarząd Transportu Miejskiego już pracuje nad wdrożeniem rozwiązania. Efektów możemy spodziewać w nadchodzących miesiącach.
Zobacz wideo

Temat języka ukraińskiego w biletomatach w warszawskiej komunikacji miejskiej przewija się już od kilku miesięcy. Z taką inicjatywą wyszedł pod koniec zeszłego roku burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski. Uważał, że miasto powinno w tej sposób wyjść naprzeciw ich potrzebom.

Dodawał, że rozwiązanie takie wprowadzono już w wielu innych polskich miastach: Poznaniu, Łodzi, Lublinie czy Wrocławiu.

Język ukraiński w biletomatach w Warszawie

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował w styczniu, że pojęto decyzję o wprowadzeniu pomysłu w życie. 

Chcieliśmy wykonać taki gest w stosunku do obywateli Ukrainy i umożliwić im obsługę automatów w ich ojczystym języku

- mówi Marcin Grobelny, rzecznik ZTM, w rozmowie z Metrowarszawa.pl.

Dodaje, że Zarząd jest obecnie na etapie tłumaczenia interfejsu, czyli wszystkich komunikatów pojawiających się na ekranach biletomatów. Gdy będą już gotowe, ZTM wyśle je do firm obsługujących warszawskie automaty do biletów i poprosi o wgranie ich do systemu. 

Marcin Grobelny informuje, że język ukraiński pojawi się w biletomatach w Warszawie na przełomie lutego i marca 2018 roku. 

- Bardzo się cieszę, że mój apel został wysłuchany. Dziękuję Zarządowi Transportu Miejskiego za tak szybką reakcję. To będzie duże ułatwienie dla wielu obywateli Ukrainy, którzy w naszym mieście mieszkają, pracują, uczą się i tutaj płacą podatki

- komentuje decyzję Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola. 

Więcej o:
Komentarze (62)
Język ukraiński pojawi się w warszawskich biletomatach. Prace w ZTM trwają
Zaloguj się
 • emi44

  Oceniono 25 razy 9

  jestem,co rok w Chorwacji, są Niemcy, Polacy, Czesi i trochę Węgrów. Informacja turystyczna jestw językach angielskim, francuskim, włoskim, niemieckim, czeski, węgierskim i rosyjskim. Polaków mają w doopie mimo, że jest ich tam wpiz...u. Kochani burmistrzowie możecie tam się wykazać.

 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 29 razy 9

  Po co język ukraiński w automatach ZTM??? Już niedługo otworzą dla nich granicę z Niemcami i ukraińcy pojadą tam gdzie lepiej płacą a my zostaniemy jak te przysłowiowe ch ..uje z tymi nieszczęsnymi tłumaczeniami. Już teraz w Polsce czujemy się niczym w jakiejś ukraińskiej republice...

 • facio60

  Oceniono 12 razy 8

  Pamiętam, że w wielu miejscowościach w Niemczech widziałem napisy po polsku na oknach, czy drzwiach banków, stacji paliwowych, że napad się nie opłaci,bo.......
  Natomiast w sąsiednich restauracjach, czy sklepach, menu czy informacji w naszym języku to nie było.

 • e50504

  Oceniono 24 razy 8

  Dlaczego ukraiński a nie rosyjski? Każdy Ukrainiec zna rosyjski, najczęściej używany język w Europie, a garstka ludzi posługuje się ukraińskim.

  Co to, nawet ZTM zamiast wozić ludzi to się po husarsku bawi w politykę. Nawet mi was nie żal xD

 • sselrats

  Oceniono 13 razy 7

  Najpierw po polsku. Czyim potrzebom wyjść naprzeciw? Biletomatów czy miesięcy?

  "Temat języka ukraińskiego w biletomatach w warszawskiej komunikacji miejskiej przewija się już od kilku miesięcy. Z taką inicjatywą wyszedł pod koniec zeszłego roku burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski. Uważał, że miasto powinno w tej sposób wyjść naprzeciw ich potrzebom."

 • elzbietttta

  Oceniono 21 razy 5

  Oburzonych tym pomysłem informuje, że np. w Berlinie kupno biletu na metro, wypłata pieniędzy w bankomacie odbywa się w j. polskim, który można wybrać z wielu innych. Niemcy z tego powodu nie dostają sraczki, jak co niektórzy na tym forum.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX