Po śmierci Adamowicza w spektaklu "Klątwa" zmieniono jedną scenę. Prawica i tak protestuje

Po śmierci Pawła Adamowicza jedna ze scen "Klątwy" wystawianej w Teatrze Powszechnym została jednorazowo zmieniona, co wywołało ponowne kontrowersje i apele o zdjęcie spektaklu z afisza. "Ta scena ma dokładnie przeciwny wydźwięk niż sugerowany w propagandowym i zmanipulowanym przekazie" - odpowiada teatr.

Aktorzy z Teatru Powszechnego podczas spektaklu 16 stycznia postanowili jednorazowo uczcić minutą ciszy śmierć zamordowanego przez nożownika prezydenta Gdańska. Minuta ciszy w intencji Pawła Adamowicza jednorazowo zastąpiła w spektaklu scenę, w której jedna z aktorek wypowiadała kwestię o przeprowadzeniu zbiórki na zlecenie morderstwa prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

"Klątwa" w Teatrze Powszechnym

Po jednorazowej zmianie, po prawej stronie sceny politycznej ponownie przybrały na sile głosy, że "Klątwa" powinna zostać zdjęta z teatralnego afisza. Wróciły argumenty, że aktorzy spektaklu obrażają uczucia religijne i posługują się mową nienawiści.

Spektakl krytycznie komentowali politycy Prawa i Sprawiedliwości, m.in. Tadeusz Cymański.

- Proszę sobie wyobrazić, że aktorzy w jednym z przedstawień wyjątkowo stwierdzili, że nie będą zbierać pieniędzy na zabójstwo Kaczyńskiego  - mówił w "Kawie na ławie" TVN24.

Z prośbą o interwencję w sprawie spektaklu wystawianego w Powszechnym zwrócił się też do Rafała Trzaskowskiego radny PiS, Dariusz Lasocki. 

"Poproszę także o spotkanie z dyr. @TeatrPowszechny w sprawie #Klątwa" - napisał.

"Od premiery bluźnierczego spektaklu "Klątwa", chorwackiego prowokatora, pseudo reżysera Olivera Frlijca minęło 20 miesięcy, prokuratura do tej pory nie przedstawiła wyników śledztwa. To skandal, 72-latka który kpił ze śmierci Adamowicza Policja zatrzymała w kilka godzin" - czytamy we wpisie Pawła Bartoszka z lubelskiego Ruchu Narodowego

Teatr Powszechny: To insynuacje

Mateusz Węgrzyn, rzecznik prasowy Teatru Powszechnego, w rozmowach z mediami od początku podkreślał, że minuta ciszy w trakcie spektaklu była jednorazowa i miała na celu wyłącznie uczczenie śmierci zamordowanego Pawła Adamowicza. Na zarzuty odpowiedziała też dyrekcja Teatru Powszechnego w specjalnym oświadczeniu.

W odpowiedzi na pojawiające się w mediach interpretacje jednej ze scen spektaklu „Klątwa”, nazywanej „sceną zbiórki na zabójstwo Kaczyńskiego”, podkreślamy, że scena ta ma dokładnie przeciwny wydźwięk niż sugerowany w propagandowym i zmanipulowanym przekazie

- czytamy w stanowisku dyrekcji teatru.

W oświadczeniu czytamy, że w kontrowersyjnej scenie rozwiązywanie konfliktów politycznych na drodze przemocy nie jest pochwalane, a wręcz przeciwnie -  podlega "wyraźnemu ośmieszeniu i w rezultacie potępieniu". Głosy krytyczne wynikają zdaniem dyrekcji teatru z błędnej interpretacji spektaklu.

W oświadczeniu podkreślono również, że przekłamania na temat przesłania "Klątwy" padały już wcześniej, "zazwyczaj z ust polityków, przedstawicieli Kościoła i dziennikarzy, którzy spektaklu nie widzieli".

W obliczu tych faktów oraz w obliczu tragedii, która wydarzyła się w Gdańsku, próby ponownego rozpętywania nagonki na Teatr Powszechny i spektakl „Klątwa” budzą nasz najwyższy sprzeciw. Nie zgadzamy się na przekłamywanie przekazu artystycznego w celach bieżącej walki politycznej, czy odwracania narracji dotyczącej poważnego kryzysu społecznego

 - kończą swoje oświadczenie władze Teatru Powszechnego.

Więcej o:
Komentarze (130)
Po śmierci Adamowicza w spektaklu "Klątwa" zmieniono jedną scenę. Prawica protestuje
Zaloguj się
 • kukunapniu

  Oceniono 38 razy 18

  "To skandal, 72 latka który kpil ze śmierci Adamowicza Policja zatrzymała w kilka godzin"

  patrz .... a tych co wieszali na szubiennicy europosłów PO albo topili i palili marzanę Tuska,
  to po 2 już latach nie mogą się doszukać mimo że znani są z imienia nazwiska
  i jakimś cudem szlachetny Pan Cymański w tej kwestii nie interweniuje?

 • kemor234

  Oceniono 26 razy 16

  Mamy rok wyborczy.
  Może należało by zastanowić się nad stanem państwa po trzech latach konsumowania władzy, czy jak kto woli rządów PIS ??? Wiele pytań czeka na odpowiedzi. Czy działają zgodnie z oczekiwaniami np
  służba zdrowia
  szkolnictwo
  wojsko
  policja
  jakie są zamierzenia wieloletnie dla
  polityki międzynarodowej i stosunków z innymi krajami oraz UE
  szczegółowych planów rozwoju branży energetycznej i górnictwa
  rozwoju rolnictwa ...

 • Bob Bob

  Oceniono 23 razy 11

  jeśli prawica tak się teatrem zainteresowała, to polecam jej zwolennikom udać się na sztukę Moralność Pani Dulskiej...

 • clish

  Oceniono 25 razy 11

  Prawica czyli kto, Korwin?

  PS, „Od premiery bluźnierczego spektaklu "Klątwa", chorwackiego prowokatora, pseudo reżysera Olivera Frlijca minęło 20 miesięcy” - no kurka jakby się cofnąć do starych czasów i dziennik telewizyjny oglądać. Oj, tęskno wyborcom PiS do zorganizowanej komuny, tęskno.

 • batura3

  Oceniono 31 razy 9

  A prawicowopissowoskie matołki oglądały chociaż spektakl?? Czy to przekracza ich możliwości intelektualne??? Suski na pewno nie oglądał:)

 • miszka_szyfman

  Oceniono 10 razy 8

  Czy w tym wariatkowie jest jeszcze ktoś normalny ?

 • mrpens

  Oceniono 17 razy 7

  Może morderstwo Adamowicza też ma dokladnie przeciwny wydźwięk?

 • ssierota

  Oceniono 34 razy 6

  Teatr Powszechny zjada juz wlasny ogon. Skoro "scena ta ma dokładnie przeciwny wydźwięk niż sugerowany w propagandowym i zmanipulowanym przekazie", to po co ja zdjeliscie? Skoro - wnioskujac z cytatu powyzej - jest przejawem milosci i pojednania to grajcie dalej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX