Warszawiacy żegnają Pawła Adamowicza. Na placu Zamkowym zebrał się tłum mieszkańców

Pogrzeb Pawła Adamowicza obywa się w Gdańsku, ale transmisję można oglądać też w Warszawie. Na placu Zamkowym zgromadził się tłum warszawiaków, którzy żegnają prezydenta Gdańska.
Zobacz wideo

Na Placu Zamkowym w Warszawie mieszkańcy stolicy wspólnie oglądają transmisję uroczystości pogrzebowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Podobne transmisje odbywają się też między innymi na Placu Przyjaciół w Sopocie, Placu Wolności w Poznaniu i Rynku Głównym we Wrocławiu.

Warszawiacy żegnają Pawła Adamowicza

Przy Zamku Królewskim ustawiony jest telebim, przy którym zgromadziło się wielu mieszkańców. Mają kwiaty, znicze, flagi Polski i Gdańska. Wspólnie oglądają mszę pogrzebową Pawła Adamowicza, która odbywa się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Wokół Kolumny Zygmunta harcerze - wolontariusze ustawiają przyniesione przez mieszkańców znicze. 

Transmisję poprzedził apel wiceprezydent stolicy Renaty Kaznowskiej o zadumę i refleksję nad tragicznym wydarzeniem. - Łączmy się w bólu, żalu z rodziną i gdańszczanami - mówiła.

Przed godziną 12.00 z wieży Zamku Królewskiego wybrzmiał hejnał Gdańska.

W czwartek Rada Miasta Warszawy nadała Pawłowi Adamowiczowi tytuł honorowego obywatela Warszawy. Przez trzy dni w stołecznym ratuszu wystawiona była księga kondolencyjna ku pamięci prezydenta Gdańska.

W związku ze śmiercią prezydenta Gdańska w całym kraju do godziny 19.00 obowiązuje żałoba narodowa.

#JedenDzienDluzej#JedenDzienDluzej Patryk Domozych/Gazeta.pl

W niedzielę 20 stycznia chcemy dokończyć na Gazeta.pl brutalnie przerwany tydzień temu 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja będzie trwała na naszej stronie od godz. 8 do 20. Pokażemy trwające wciąż aukcje, opiszemy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Więcej o: