Na Trakcie Królewskim powstaną stałe zapory jak w Londynie? Mają chronić przed zamachami

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie sprawdza możliwość umieszczenia na Trakcie Królewskim stałych, żeliwnych zapór bezpieczeństwa. Podobne postanowiono na deptakach i głównych ulicach Berlina, Londynu czy Rotterdamu, w odpowiedzi na ataki terrorystyczne.
Zobacz wideo

W maju 2018 roku Rada Warszawy zdecydowała o przeznaczeniu 7 milionów złotych na wybudowanie nowoczesnych, wysuwających się z ziemi zapór na odcinku od ronda de Gaulle'a aż do placu Zamkowego. Była to odpowiedź na zamachy na głównych ulicach m.in. Londynu i Nicei, przeprowadzane z wykorzystaniem samochodów, podczas których terroryści z dużą prędkością wjeżdżali w przechodniów

Trakt Królewski. Zapory mają zwiększyć bezpieczeństwo 

Teraz ZDM przechodzi do realizacji projektu i sprawdza, jakie dokładnie zapory mogą zostać zainstalowane na Trakcie Królewskim. 

- Podpisaliśmy umowę z firmą, która na nasze zlecenie przyszykuje koncepcję, jaki rodzaj zapór możemy tam zastosować - powiedziała rzeczniczka ZDM Karolina Gałecka cytowana przez TVN Warszawa.

Jak dodała, przeszkodą do zainstalowania żeliwnych, stałych zapór na Trakcie Królewskim mogą być liczne sieci doprowadzające gaz czy prąd - żeby je tam umieścić, konieczne będzie zbudowanie fundamentów i wykopanie około dwumetrowych dołów.

Jeśli wszystkie warunki techniczne zostaną spełnione, a decyzja o zamontowaniu na Trakcie Królewskim żeliwnych zapór zapadnie, będzie to oznaczało spore utrudnienia. Najprawdopodobniej nie obejdzie się bez kopania fundamentów wzdłuż i w poprzek Nowego Światu i Krakowskiego Przedmieścia. Następnie zostaną zamontowane słupki - bariery, umieszczone pomiędzy nimi, będą się wysuwać i chować automatycznie pod ziemię, gdy zajdzie taka potrzeba. Roboty budowlane ruszyłyby jednak dopiero za jakiś czas - po wyłonieniu projektanta i przeprowadzeniu konsultacji.

Jak w Londynie, Berlinie i Rotterdamie

Na pomysł zamontowania zabezpieczeń na Trakcie Królewskim, którym codziennie przemieszczają się setki warszawiaków i turystów, wpadli w 2018 roku urzędnicy z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Środki na realizację przyznała z kolei Rada Warszawy.

- Przyznane środki pozwolą na to, aby zapory były nowocześniejsze i bardziej estetyczne, natomiast cel jest taki sam: profilaktyka bezpieczeństwa na ulicach miasta, na których bardzo licznie przebywają mieszkańcy i turyści. Zastosowanie takich rozwiązań, które uniemożliwiają wjazd osób nieuprawnionych bądź osób mających złe intencje lub z zaburzeniami psychicznymi, jak w Sopocie, jest wynikiem tragicznych przykładów zarówno z Polski, jaki i zagranicy - wyjaśnia Magdalena Łań z warszawskiego ratusza w rozmowie z Metrowarszawa.pl.

Jeśli projekt uda się zrealizować, Warszawa dołączy do długiej listy miast, w których takie zapory to powszechny widok. Znajdziemy je m.in. w Londynie, Berlinie czy Rotterdamie. Część z nich zamontowano właśnie po atakach terrorystycznych.

Zamontowanie żeliwnych zapór przyczyniłoby się też do zwiększenia oszczędności. Na razie na Trakcie Królewskim przed każdym zamknięciem ruchu ustawiane są betonowe zapory, których przywożenie i odwożenie - jak informuje ZDM - generuje koszty rzędu nawet kilkuset tysięcy złotych rocznie.  

Więcej o:
Komentarze (58)
Trakt Królewski. Powstaną stałe zapory jak w Londynie? Mają chronić np. przed zamachami
Zaloguj się
 • g.pr

  Oceniono 35 razy 29

  Z pewnością dobrze chronią przed strażą pożarną.

 • corvelinho

  Oceniono 25 razy 17

  O Jezu, no w końcu bo przecież w Warszawie nie ma dnia bez zamachu terrorystycznego...
  Już się żyć nie da normalnie..

 • striepo

  Oceniono 19 razy 17

  w Berlinie nie stałe ma żadnych zapór
  zapory pojawiają się czasowo, znaczy się pojawiły raz i pierwszy raz tylko w jednym miejscu czyli słynnym Jarmarku koło Berlin ZOO, tak samo jak było więcej patroli policyjnych.
  PS. w Berlinie jak zadzwonimy na policje to ich średni czas reakcji (widziane empirycznie) to ok 3 minuty i min 3 różne patrole i dlatego czują się bezpiecznie a nie jakieś bariery

 • gj61

  Oceniono 12 razy 8

  A przepraszam że, tak tylko zapytam.... były jakieś zamachy, jakieś planowane czy to tylko schizofrenia albo mania wielkości: skoro Londyn ma, Amsterdam ma... to i my możemy!!! Bo to jest "miś" na miarę naszych oczekiwań!! My tym "misiem" (barierami) pokazujemy naszą "jewropejskość".... Ooooo, jak ta Polska prowincjonalna tęskni za "wielkim światem". W jej prowincjonalnym mniemaniu, oczywiście.

 • justas32

  Oceniono 9 razy 7

  My już mamy takie zapory - nazywają się krawężniki ...

 • malarzpokojowy

  Oceniono 9 razy 7

  zapory przeciwko urzedasom zainstalujcie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX