Protest ws. obwodnicy w Wesołej. Aleje Jerozolimskie zablokowane

Aleje Jerozolimskie były w poniedziałek zablokowane. Mieszkańcy Wesołej protestowali tam przeciwko budowie Wschodniej Obwodnicy Warszawy w Wesołej. Warszawiacy ruszyli spod siedziby PiS na Nowogrodzkiej w kierunku ronda Dmowskiego.

Mieszkańcy Wesołej zapowiedzieli na poniedziałek protest w sprawie Wschodniej Obwodnicy Warszawy w ich dzielnicy. 

Protest mieszkańców Wesołej na Al. Jerozolimskich

W poniedziałek o godzinie 15 rozpoczął się protest mieszkańców Wesołej. Protestujący udali się przed siedzibę Prawa i Sprawiedliwości na ul. Nowogrodzkiej. Później przeszli na rondo Dmowskiego Alejami Jerozolimskimi. 

- Będziemy szli dwoma pasami Alei Jerozolimskich. Tempo dostosujemy do wszystkich uczestników, ale już wiadomo, że będzie wiele osób starszych - mówili organizatorzy protestu. 

Mieszkańcy Wesołej planowali także złożyć pismo zaadresowane do Jarosława Kaczyńskiego, w którym wyrażają swój sprzeciw wobec budowy WOW w Wesołej. Przed rozpoczęciem marszu odbyła się również krótka konferencja, podczas której organizatorzy marszu poinformowali o swoich postulatach.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w Wesołej

Pierwotnie trasa miała przebiegać poza centrum dzielnicy (wariant czerwony). Za tym przemawiały względy środowiskowe, urbanistyczne, zostało to poparte uchwałami samorządów na wszystkich szczeblach i masowymi protestami mieszkańców.

Obwodnica przez środek WesołejObwodnica przez środek Wesołej Grafika: Marta Kondrusik


GDDKiA forsuje jednak inną trasę - tymczasem na drodze przyszłej obwodnicy (wariant zielony) stoją m.in. trzy szkoły podstawowe, dwa przedszkola, żłobek, komisariat policji czy biblioteka publiczna. A przede wszystkim - pas lasu nadleśnictwa Drewnica (tzw. Las Milowy), który stanowi jedyny publiczny rekreacyjny teren dla mieszkańców okolic.

"Zmieniono proponowany przebieg na bardziej szkodliwy społecznie i środowiskowo, wrzucając go do centrum i zabierając teren zielony mieszkańcom (pas Lasu Milowego pomiędzy osiedlami). Podpisanie decyzji na ten wariant odbierze też szansę na wznowienie działalności przez szpital MSWiA. Prawdopodobnie zrujnuje nasz największy zabytek, dzieło Jerzego Nowosielskiego w Wesołej. Jedno z osiedli zostanie otoczone murem nasypu, urzędy, szkoły i przedszkola w Wesołej znajdą się od 100 do 200 metrów od drogi, gdzie natężenie ruchu to 100 tysięcy aut na dobę" - tłumaczyli w zeszłym roku protestujący w przesłanym do nas liście.

Aktywiści twierdzą, że zmiana przebiegu Wschodniej Obwodnicy Warszawy w Wesołej to sprawa pieniędzy. Konkretnie takich, jakie właściciele działek pod planowaną trasą mogą dostać za ich sprzedaż.

Zobacz także: Wschodnia Obwodnica Warszawy z trasą wbrew mieszkańcom. "Ktoś świetnie dziś zarobi"

Więcej o:
Komentarze (46)
Protest ws. obwodnicy w Wesołej. Aleje Jerozolimskie będą dziś zablokowane
Zaloguj się
 • konigin

  Oceniono 33 razy 21

  Rezydencja Szyszki ma byc chroniona od halasu i basta.

 • gargameli100

  Oceniono 27 razy 13

  Spoko , przecież zmiana uwzględnia żądania prominentnego polityka PiS. A nawet dwóch jak uwzględnimy Sulejówek.

 • jolantek_s

  Oceniono 19 razy 11

  Niezłe bzdury. Od „Sąsiadów dla Wesołej” to skopiowaliście? Prawda jest taka, ze to właśnie wariant wskazany przez inwestora tzw. Zielony jest lepszy środowiskowo a przede wszystkim nie zakłada wysiedleń i wyburzeń jak Czerwony...! No tak..., ale czerwony jest dalej od domów Pań ze stowarzysznia co te mistyfikacje i protesty nakręca. Brawo!

 • ducato1

  Oceniono 23 razy 9

  Jak zmienią trasę obwodnicy to za tydzień przyjdą protestować następni, którzy mieszkają w pobliżu nowej trasy.

 • samochodemwszedzie

  Oceniono 22 razy 4

  To niech sie zamkną w tej Wesołej i z niej nie wyjeżdżają jak im tak ulice przeszkadzają a tak na szybko w ramach odwetu proponuje dziś od północy im zrobić hałas albo grubo albo wcale!

 • ramon57

  Oceniono 4 razy 2

  Wariant zielony idzie na całym przebiegu przez las, który w najwęższym miejscu ma 200 m szerokości. W sumie oprócz skrzyżowania z ulicą 1 Praskiego Pułku WP mógłby być prowadzony na poziomie ziemi.

 • qudaq

  Oceniono 8 razy 2

  Zatwierdzony odcinek przebiegający przez centrum Wesołej powinien tylko przybliżyć mieszkańcom znajomość trudnych problemów budowy obwodnicy. Na wyczucie, zaplanpwał tą trasę ktoś, komu nie przydzielono w porę działki budowlanej. A przy okazji ochronią tereny odkupione sprytnie od wojska. Dlaczego przestali o tym pisać?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX