Najpierw wyniki, potem pobranie próbki. Laboratorium w Otwocku sfałszowało wyniki jakości wody

Pracownicy stołecznych wodociągów zauważyli nieprawidłowości w dokumentacji dotyczącej jakości wody w nowym przyłączu. Wynikało z niej, że wyniki pojawiły się wcześniej niż pobrano próbkę.
Zobacz wideo

W podwarszawskim Piastowie powstało nowe przyłącze wodociągowe. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe i Kanalizacyjne w m.st. Warszawie zauważyło jednak, że coś jest nie tak z dokumentacją dotyczącą jakości wody.

Otwock. Fałszowano wyniki badań wody

O sprawie jako pierwsze poinformowało Polskie Radio we wtorek. Podejrzewano, że wyniki badań jakości wody w laboratorium Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji mogły być fałszowane. W środę na stronie internetowej MPWiK pojawiło się oficjalne oświadczenie.

Czytamy w nim, że w październiku 2018 roku stołeczne MPWiK zauważyło, że wymagane prawem dokumenty dotyczące badań jakości wody nowo wybudowanego przyłącza wodociągowego w Piastowie są nieprawidłowe.

Stwierdzono, że data wystawienia dokumentu, a tym samym wyniku badania, jest wcześniejsza od daty  pobrania próbki wody z przyłącza

- napisano. 

Natychmiast zdecydowano wtedy o wstrzymaniu przyłączenia nowego źródła do istniejącej już instalacji. MPWiK dodaje również, że sprawa została zgłoszona do  prokuratury w Warszawie, która bada teraz jej okoliczności. 

W oświadczeniu podkreślono, że warszawiacy nie powinni martwić się o jakość wody w ich domach. "Warszawska kranówka spełnia rygorystyczne wymogi określone przepisami prawa krajowego i unijnego, a jej parametry są stale kontrolowane na każdy etapie uzdatniania oraz bezpośrednio w sieci miejskiej" - czytamy. 

Osoba odpowiedzialna na fałszowanie zwolniona

Sprawę skomentowała również prezes Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, w którym stwierdzono nieprawidłowości. 

Anna Rozwadowska-Palarz poinformowała redakcję tvnwarszawa.pl, że po odwołaniu poprzedniego zarządu OPWiK wykryła, że badania laboratoryjne wody były fałszowane. Prezes zapewnia, że powiadomiła o tym organy ścigania, a osoba odpowiedzialna za sfałszowanie wyników została zwolniona. 

Dodała, że woda dostarczana przez OPWiK "spełnia normy wymagane przez ogólnie obowiązujące przepisy prawa i jest systematycznie badana".

Więcej o:
Komentarze (16)
Najpierw wyniki, potem pobranie próbki. Laboratorium w Otwocku sfałszowało wyniki jakości wody
Zaloguj się
 • tigr

  Oceniono 21 razy 17

  Otwock? Czy to nie jest najwieksze z polskich miast w ktorym rzadza prawi i sprawiedliwi?

 • zsm-5

  Oceniono 13 razy 11

  Ależ to bardzo proste. Woda nadaje się do badania przed upływem 24 godzin od momentu pobrania. Później skład wody jest różny od pierwotnego. Dlatego trzeba maksymalnie przyspieszyć badania wody - w tym przypadku przyspieszyli do tego stopnia, że nie zdążyli jej pobrać. Wtedy jest najzdrowsza...

 • maaac

  Oceniono 16 razy 10

  Ech ludzie ludzie. Zawsze wam źle. A to rząd za późno reaguje. A to reaguje nie dość wystarczająco a to....
  A tu proszę jak Dobra Zmiana (TM) wpłynęła na działania laboratorium. Jeszcze badań nie przeprowadzono - a już wynik znany! Wot Gieroje! Popatrzcie jakby CBA tak działało. Jeszcze Tusk nie osądzony, nawet nie wiadomo jakie dostanie zarzuty, a już w ciupie. Jeszcze Chrzanowski z KNF nie aresztowany nie mówiąc o przesłuchaniu a już wiadomo że niewinny.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 9 razy 9

  A teraz specjalista uda się na dobrą pozycję do NBP...

 • cezar85

  Oceniono 11 razy 9

  kontrola po pis'owsku

 • gandalph

  Oceniono 11 razy 5

  Prawie 40 lat temu mój ówczesny szef (byłem nowym pracownikiem tuż po studiach) wypowiedział wiekopomne zdanie: " w tym kraju nie da się sporządzić niezależnej ekspertyzy w żadnej sprawie". Jeżeli ktoś mniemałby, że cokolwiek się zmieniło, to ma właśnie kolejny dowód na prawdziwość wspomnianej tezy sprzed lat. Przyczyna jest stale ta sama: totalne sqrwienie Polaków.

 • zwariowana_ewka

  Oceniono 12 razy 2

  co za ludzie, jak można tak robić? Ktoś przecież mógł się zatruć.. Teraz to nie można nikomu i niczemu ufać. Zamiast wody z kranu to ja piję cisowiankę. Ta woda jest zdrowa i czysta.. i takie kwiaty nie wychodzą jak w Otwocku.

 • sselrats

  Oceniono 1 raz 1

  "wyniki jakości"

 • freud44

  0

  Na co drugim domu powiewa biało czerwona, czyżby oznaczenie gdzie będą chorzy na czerwonkę?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX