Co zrobić z choinką po świętach? Daj jej nowe życie albo zamień ją na biomasę

Co zrobić z choinką po świętach? W Warszawie jak co roku przygotowano ekologiczne rozwiązania. Naturalną choinkę możesz oddać Lasom Państwowym i zapewnić jej nowe życie albo po prostu wyrzucić ją na śmietnik i przyczynić do ograniczenia emisji CO2.
Zobacz wideo

Choinki już niedługo zaczną znikać z naszych domów. Większość osób pozbywa się ich w okolicach Święta Trzech Króli, inni czekają jeszcze trochę - do niedzieli po tym święcie. Najbardziej wytrwali czekają na "ostateczny termin", czyli do 2 lutego, kiedy obchodzimy dzień Matki Boskiej Gromnicznej.

Co zrobić z choinką po świętach?

Lasy Miejskie dają choinkom nowe życie

Osoby, które kupiły choinki w doniczkach, wcale nie muszą skazywać ich na śmierć na śmietniku. Lasy Miejskie bardzo chętnie dadzą im nowe życie. Ich pracownicy w dwa najbliższe weekendy będą zbierali drzewka w donicach, a następnie je przesadzali do lasów. 

W dwie kolejne soboty po święcie Trzech Króli odbędą się zbiórki choinek w donicach. Będzie je można oddać 12 stycznia w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej (ul. Rydzowa 1a) oraz 19 stycznia na ul. Korkowej 170a przy głównej siedzibie Lasów Miejskich.

Lasy Miejskie proszą jednak o zadbanie o dobrą kondycję drzewek. Dzięki temu będzie je można z sukcesem przesadzić. 

Choinki zamienione w biopaliwo

Wbrew pozorom złym pomysłem wcale nie będzie wyrzucenie choinki na śmietnik. W tym roku po raz kolejny wszystkie drzewka zostawione po 7 stycznia w altanach śmietnikowych lub pojemnikach wielkogabarytowych w Warszawie zostaną przerobione na biopaliwo. Wszystko w ramach akcji "Ciepło z natury", która potrwa do końca marca. 

Wszystkie naturalne choinki zostaną przemienione w zielone paliwo, czyli biomasę. Ocenia się, że ten sposób miasto jest w stanie pięciokrotnie zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. 2 tony takiej biomasy to równowartość 1 tony węgla kamiennego. W poprzednich latach udało się zebrać ponad 120 tys. ton choinek, a po ich przerobieniu można było nimi ogrzewać przez cały rok około 700 mieszkań o powierzchni 60 m2. 

Miasto przypomina jednak, że przed wyrzuceniem choinki należy oczyścić z dekoracji, stojaka lub doniczki. 

Więcej o: