W Warszawie zamknięto już trzy escape roomy. To efekt kontroli po tragedii w Koszalinie

Straż pożarna zamknęła już trzy escape roomy w Warszawie, które nie spełniały wymogów bezpieczeństwa. To efekt kontroli rozpoczętych przez służby w całym kraju. Pretekstem do działania był tragiczny pożar w Koszalinie, w którym zginęło pięć nastolatek.

Warszawie i okolicach znajduje się w sumie 140 escape roomów. Zgodnie z zaleceniami MSWiA, od soboty wszystkie są kontrolowane prze strażaków, którzy sprawdzają wymogi bezpieczeństwa - szczególnie te związane z możliwością ewakuacji.

Sprawdzają escape roomy w Warszawie. 3 zamknięte

Kontrole prowadzone przez Państwową Straż Pożarną w Warszawie przyczyniły się już do zamknięcia kilku escape roomów. Dotychczas zamknięto trzy tego typu placówki w Warszawie i jedną w Płocku - nie spełniały wymogów bezpieczeństwa. Podczas kontroli niektórym właścicielom tzw. pokojów zagadek wystawiono mandaty.

Kontrole są kontynuowane i mają się zakończyć w pierwszej połowie tygodnia.

Escape roomy na Mazowszu znajdują się w Warszawie, Płocku, Pruszkowie, Radomiu, Węgrowie, Siedlcach i Wołominie.  

Tragiczny pożar w Koszalinie

W piątek wieczorem w jednym z koszalińskich escape roomów doszło do tragicznego pożaru, w którym zginęło pięć 15-letnich gimnazjalistek. Nastolatki spędzały tam urodziny jednej z nich. Po wybuchu ognia nie mogły wydostać się z zamkniętego pomieszczenia. Ciężko poparzony został również pracownik placówki, który nie zdołał pomóc nastolatkom.

W niedzielę wieczorem prokuratura zatrzymała Miłosza S., który urządzał escape room w Koszalinie. Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej Ryszard Gąsiorowski, mężczyzna usłyszał zarzut nieumyślnego doprowadzenia do śmierci poprzez niewłaściwe zaprojektowanie pomieszczenia. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Trwają kontrole escape roomów

Po tragicznym pożarze w Koszalinie w całym kraju rozpoczęły się kontrole escape roomów pod kątem bezpieczeństwa, które zostały zapowiedziane przez premiera Mateusza Morawieckiego. Straż pożarna skontrolowała dotąd jedną trzecią wszystkich polskich escape roomów w Polsce i zamknęła 26 lokali. Strażacy naliczyli łącznie 1115 nieprawidłowości, czyli średnio po ponad trzy na jeden lokal. 406 problemów było związanych z ewakuacją.

Więcej o: