"Jeśli komuś petarda urwie kończynę, powinien płacić za pomoc lekarską z własnej kieszeni" [LIST]

Temat fajerwerków i innych materiałów pirotechnicznych co roku wraca w okolicy Sylwestra. Władze Warszawy zdecydowały, że w 2018 nie będzie pokazu fajerwerków. "Strzelać" na pewno będą jednak mieszkańcy. Właśnie dlatego napisała do nas pani Anna.

Pragnę wyrazić swoją opinię na temat używania petard w miejscach publicznych. Uważam, że w Polsce, jak w każdym cywilizowanym kraju (a za taki się przecież uważamy), powinien być całkowity zakaz używania petard i innych materiałów pirotechnicznych w miejscach publicznych (bez specjalnego zezwolenia i tylko w ściśle wyznaczonych miejscach), również w Sylwestra i Nowy Rok.

Można to wyegzekwować tylko w jeden sposób: poprzez całkowity zakaz sprzedaży tych środków. Za złamanie tego zakazu oraz zakazu używania petard powinny grozić naprawdę dotkliwe kary finansowe. Świętować w Sylwestra i Nowy Rok można wspaniale, bez używania materiałów pirotechnicznych, które są bardzo głośne i niebezpieczne. I nie chodzi tu tylko o zwierzęta, ale również o bezpieczeństwo ludzi narażonych na chuligańskie wybryki. Ponadto wielu ludziom taki hałas przeszkadza w równym stopniu jak zwierzętom. Osobiście mam adoptowanego psa, który boi się petard, ale mój poprzedni pies (też adoptowany) nie bał się ich w ogóle. Tym niemniej mnie to przeszkadzało, a ponadto bałam się, aby banda wyrostków nie rzuciła petardy w moim kierunku. Wielokrotnie dzwoniłam w tej sprawie do Straży Miejskiej.

Uważam też, że jeśli jakiemuś bezmózgowcowi petarda urwie kończynę, powinien płacić za pomoc lekarską z własnej kieszeni. Ubezpieczenie zdrowotne nie powinno takich przypadków w ogóle pokrywać. Szczególnie w sytuacji, w której normalni, chorzy ludzie nie mogą się doczekać właściwej pomocy. Przypominam też, że w czasach PRL petard nie było i jakoś wszyscy potrafili świetnie się w Sylwestra bawić. Dobrze, że Prezydent Warszawy podjął słuszną decyzję, szkoda tylko że połowiczną.

Mam jednak nadzieję, że to w przyszłości się zmieni, bo naprawdę szkoda małych dzieci (też się boją), zwierząt i spokojnych ludzi.

- Anna

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.

Więcej o:
Komentarze (113)
"Jeśli komuś petarda urwie kończynę, powinien płacić za pomoc lekarską z własnej kieszeni" [LIST]
Zaloguj się
 • kieszonkowiec12

  Oceniono 34 razy 14

  Popieram list tej kobiety. Czas skończyć z prymitywnymi zwyczajami głupków na osiedlach, w parkach, na ulicach, itp. Mam nadzieję usłyszeć, że paru durniom urwało łapy od petard dziś w nocy i będą sobie wycierać d...pę łokciem.

 • clash83

  Oceniono 28 razy 14

  A jak ktoś ma dzieci to niech sam zarabia i sobie od sztuki wypłaca „pińcet” plus.

 • Orry Main

  Oceniono 31 razy 13

  Pani Anna ma rację. Nie rozumiem dlaczego pieniądze z moich podatków mają iść na leczenie pijanego debila który sam sobie ręke urwał lub poparzył. Trzeba jeszcse wiedzieć że taki pijany debil blokuje miejsce na ostrym dyżurze i w szpitalu a w tym czasie musi czekać ktoś kto naprawdę potrzebuje pomocy lekarskiej

 • arrrgh

  Oceniono 23 razy 11

  Duże, zorganizowane, wyreżyserowane pokazy fajerwerków mają nawet jakiś swój urok. Bezsensowne to i trochę prymitywne, ale wzbudza swego rodzaju pierwotną fascynację. Ale żyjemy w XXI wieku, może czas już zastąpić pirotechnikę laserami?
  Natomiast prywatnego puszczania fajerwerków nie jestem w stanie pojąć - nie ten rozmach, masa śmieci, stanie na zimnie godzinę żeby odpalić całe zapasy, wszystko to za niemałe pieniądze dla marnego efektu, przy zagrożeniu dla siebie i wszystkich wokół. Gdzie tu sens?

 • tektur

  Oceniono 23 razy 11

  Nic dodać nic ująć.

 • tenare

  Oceniono 17 razy 9

  Dzisiaj będzie żniwo pourywanych palców, rąk, wypalonych oczu i pożarów na wsiach i w miastach.

  Nadchodzą tragedie i płacz.

 • okrutnykibol

  Oceniono 27 razy 9

  A jeśli debil pali papierosy i zachoruje na raka to powinien też sam płacić za leczenie.

 • ladyrozalia

  Oceniono 14 razy 8

  Pani Ania ma 100% racji. Niestety nie wszyscy dorastaja do cywilizacji w tym samym tempie. Zawsze bedzie znaczaca grupa,ktorej do uciechy potrzeba cyrku ze zwierzetami, fajerwerkow, disco polo... takie plebejsko- prostackie tlumy maja plebejsko- prostacke gusty, potrzeby i pomysly. Smutne to Wszystkim zycze pomyslnosci i pomyslunku w Nowym Roku 2019

 • agnrodis

  Oceniono 11 razy 7

  To mi przypomina Fredre, "Wolnoc Tomku w swoim domku" ...... wolosc dla jednego (jego rozwydrzenie) jest udreka dla pozostalych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX