MON wydał 4 mln złotych na ławki niepodległości. "Estetyczny dramat", "Jak trumna lub wyrzucona lodówka"

W warszawskich Łazienkach Królewskich stanęła jedna z pierwszych ławek niepodległości. W sumie w całym kraju będzie ich sto, a Ministerstwo Obrony Narodowej przeznaczyło na nie ponad 4 miliony złotych. Zdaniem mieszkańców i specjalistów od architektury wygląd ławek pozostawia wiele do życzenia.
Zobacz wideo

"Jest ich ponad 100 i oby nie stanęły w Waszej okolicy. Estetyczny dramat! Jedna jest już w Łazienkach Królewskich" - napisała Fundacja Wzornictwo i Ład, która zamieściła na Facebooku zdjęcia białej ławki z ceglanym siedziskiem i podpisem "niepodległa". 

Osobliwe ławki to pomysł Ministerstwa Obrony Narodowej, które finansuje projekt zwycięskiej firmy Betonovo aż w 80 procentach (pozostałe 20 procent kosztów pokrywają samorządy). Koszt jednej ławki to 30 tysięcy złotych, a łączny koszt wszystkich ławek, które staną w polskich parkach z okazji okrągłej rocznicy niepodległości to 4 miliony 200 tysięcy złotych.

Mieszkańcy: "To jest dramat", "Wygląda jak trumna z krzesełkiem"

Po udostępnieniu zdjęć ławek w sieci, na komentarze internautów i mieszkańców Warszawy, którzy widzieli ławkę na własne oczy, nie trzeba było długo czekać. Większość jest zdania, że wygląd ławek nie spełnia podstawowych kryteriów estetycznych i - zamiast w jakikolwiek sposób nawiązywać do odzyskanej przez Polskę niepodległości - wzbudza śmiech i politowanie.

Dlaczego w tym kraju z niepodległości robi się szopkę, kicz i tandetę? Ani to ładne, ani pożyteczne
Myślałam, że ktoś porzucił lodówkę
Wygląda jak trumna z krzesełkiem lub mutacja farelki
To jest ławeczka na miarę naszych aspiracji i możliwości - bardzo droga, ale za to brzydka i niewygodna
Dokładanie tak mi się skojarzyło - laptop na wyrzuconej lodówce

- czytamy w komentarzach.

Wygląd ławek skrytykowali też aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

"Wszystkim, którzy hejtują #ŁawkaNiepodległości: de gustibus non est disputandum. Ten projekt trwale upamiętni #PL100 i ma walory edukacyjne" - czytamy na Twitterze Ministerstwa Obrony Narodowej, które odpowiedziało w ten sposób na zarzuty krytyków ławek.

MON finansuje projekt, w komisji zabrakło architekta

Jak wskazuje Fundacja Ład i Wzornictwo, do konkursu MON zostało dopuszczono 26 prac. Zwycięski projekt ławki niepodległości autorstwa Marty Rosiak z Betonovo wybrała specjalnie powołana komisja. W jej składzie zasiadali dwaj przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, Prezes Instytutu J. Piłsudskiego oraz Prezes Związku Artystów Plastyków. Nie było w niej za to żadnego architekta ani projektanta zajmującego się wzornictwem przemysłowym.

Jak uzasadniano w opisie zwycięskiego projektu, "minimalistyczny" wygląd ławek niepodległości ma nawiązywać do słów marszałka Józefa Piłsudskiego, który powiedział, że niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze. 

"Forma i kolor ławki nawiązują do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „niepodległa”. Dlatego ławka jest taka skromna - tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają" - czytamy w opisie projektu firmy Betonovo.

Więcej o:
Komentarze (24)
MON wydał 4 mln złotych na ławki niepodległości. "Estetyczny dramat", "Jak trumna lub wyrzucona lodówka"
Zaloguj się
 • fuqu

  Oceniono 23 razy 23

  Ławka, na której przeciętnie normalny człowiek będzie bał się usiąść.

  Jak by mnie spytano tylko z obrazka, to dla mnie jest to "trumienka smoleńska".
  Droga trumienka.

 • polska_baba

  Oceniono 23 razy 23

  Kompletna porażka. Ta władza nic sensownego nie potrafi zrobić, pomniki stawia, bo to najłatwiejsze, ale nawet tego nie potrafi zrobić dobrze.

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 16 razy 16

  ja pier... myślałem że to bedzie normalna ława ze zdobieniami metalowa kontrukcja+deski, a to to wyglada jak tani bardziew ze sklejki jak z centrum handlowego

 • masta_of_dizasta

  Oceniono 15 razy 15

  To ile kosztuje jedna sztuka? Niech ktoś to napisze, bo mi się nóż kieszeni otwiera jak zaczynam sobie dzielić całkowity koszt przez ilość zamówionych sztuk...

 • piodab5137

  Oceniono 14 razy 14

  Miś naszych czasów.

 • kotprezesa

  Oceniono 11 razy 11

  Dobry sposób na wyprowadzenie czterech baniek.
  A morawiecki tak narzekał, że stracił 100 mln idąc do polityki.
  Ziarnko do ziarnka. Tylko z tym KNF się nie udało...

 • nekaj

  Oceniono 10 razy 10

  niech MON opiewa urodę g..., skoro de gustibus...
  krytyka to nie hejt, niech MON nie używa słów, których nie rozumie

 • mr.powers

  Oceniono 9 razy 9

  W normalnym kraju, pare osob poszloby siedziec na dlugie lata za taki numer.

 • pini111

  Oceniono 8 razy 8

  A mogli 4 mln wpłacić na siepomaga.pl Przynajmniej byłby z tego jakiś pożytek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX